Książki

Metodyk – kiedy teoria to nie wszystko

Maksymilian kochał angielski i nowe sposoby uczenia, dzielnie zdobywał kolejne stopnie edukacji i śmiało patrzył w przyszłość, jednak to, co widział, a to jak było naprawdę, mocno się od siebie różniło. Książka Metodyk to opowieść, o tym jak ambicje, niespełnione nadzieję i duże ego potrafią zniszczyć wszystko, co kochamy.

Żywot nauczyciela

Życie nauczyciela nie jest łatwym życiem. Możemy się, o tym przekonać czytając książkę Daniela Radziejewskiego Metodyk. Poznajemy Maksymiliana, jego żonę i małą córeczkę Laurę, młode małżeństwo na dorobku, które próbuje ułożyć sobie życie. Pewnego dnia, tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego Maksymilian dostaje wiadomość, że zostanie nauczycielem – wychowawcą w jednym z gimnazjów. Zachwycony wspaniała perspektywą nauczania oraz możliwością wprowadzenia swoich nowatorskich metod wychowawczych, roztacza przed małżonką świetlane wizje.

Zaślepiony książkowymi teoriami, naiwny i odrobinę zadufany w sobie Maks nie widzi jak bardzo teoria metodyki odbiega od rzeczywistości. Ambicje młodego nauczyciela, to nie tylko wychowanie najlepszej klasy w szkole, ale również napisanie doktoratu.  Brak pieniędzy, piętrzące się zobowiązania, a jednocześnie palące pragnienie naukowego rozwoju popycha Maksa do kłamstw przed żoną, wzięcia pożyczki i coraz częstszego zamykania się w sobie, gdzie chowa swoje mroczne tajemnice.

Stres, piętrzące się problemy, nieumiejętność bohatera do przyznania się do błędu oraz ciągłe niepowodzenia popychają go w kierunku butelki. Noce przy notatkach okrasza coraz częstszymi szklankami whisky, a w końcu wódki. Ukrywa swój problem przed żoną, nie widzi jak bardzo się zmienia i co traci.

Szkolna rzeczywistość

Szkoła jest jak dżungla, trzeba umieć się w niej poruszać. Poznajemy ją oczami Agnieszki, która na swoim blogu opisuje perypetie klasy, szkoły i swoje niepowodzenia miłosne. Konkurujący o popularność koledzy, którzy nie cofną się przed niczym, narkotyki, pierwsze miłości i fascynacje. Szkolny świat jest pełen wyzwań, za równo dla nauczyciela jak i dla ucznia.

Z bloga poznajemy rodzące się zauroczenie Agnieszki, jej zaangażowanie w ciemne sprawki jednej z osób w szkole. Manipulacje, zwodzenie oraz ogromna niepewność odbijają się na zdrowiu Agnieszki, jednak najgorsze ma dopiero nadejść.

Metodyk, czyli kiedy rzeczywistość przerasta wyobrażenia

Książka jest pisana z trzech perspektyw – Maksymiliana, Agnieszki, która zwierza się na blogu oraz żony Maksa, która opowiada historię ich nieszczęśliwego małżeństwa policjantom.

Niby prosa opowieść, a jak bardzo mnie wciągnęła. Pokazany upadek człowieka przeciążonego obowiązkami i stresami, powolne zżeranie go przez ambicje i ego, rozpad małżeństwa, szkolne więzi oraz realność całej historii bardzo mnie poruszyły.

metodyk

Zaskoczyło mnie zakończenie, które zmienia cały obiór książki. Po wspaniałym twiście fabularnym można zacząć czytać Metodyka jeszcze raz, składając sobie całą układankę w całość.

Metodyk porusza trudne tematy – pracy nauczyciela, wypalenia zawodowego, trudności ze znalezieniem pomocy i wsparcia w sytuacjach szkolnych, brak sprawnej organizacji i dyscypliny.

Książkę czyta się szybko, historia wciąga na długo oraz wywołuje sporo gorzkich przemyśleń o systemie szkolnictwa, kondycji nauczania, ludzkich motywach.

Tytuł: Metodyk

Autor: Daniel Radziejewski

Ilość stron: 302

Wydawnictwo: NOVAE RES

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu NOVAE RES

Jak Wam się podobają książki osadzone w szkole lub związane z systemem szkolnictwa?

Share this Story
  • Książki

    Metodyk – kiedy teoria to nie wszystko

    Maksymilian kochał angielski i nowe sposoby uczenia, dzielnie zdobywał kolejne stopnie edukacji i śmiało patrzył w przyszłość, jednak to, co widział, ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook