Podróże

Małe miasta – TOP 5 które skradną Twoje serce

Poznałeś już wszystkie duże miasta – Wrocław, Kraków, czy Gdańsk i nie ma dla Ciebie tajemnic? Chcesz odkryć małe miasteczka, które mają swój niepowtarzalny urok? Jeśli tak, o to małe miasta, które Cię zadziwią, zaczarują, którym warto dać się im uwieść.

Małe miasta – gdzie pojechać, aby dać się  zaskoczyć?

Sanok

Zadziwiające małe miasto, położone w województwie podkarpackim. To dobra baza wypadowa w Bieszczady. Jeszcze nie zielona oaza Polski, ale już pagórkowy teren i klika zabytków wartych odwiedzenia.

malych miasteczek

malych miasteczek

W Sanoku byłam krótko i jeszcze sporo przed mną do odkrycia, jednak wiem, że posiada swoje perełki.  Największą z nich jest Muzeum Historyczne, które będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników malarstwa Zdzisława Beksińskiego. To, właśnie, w tym małym mieście znajduje się największa na świecie ekspozycja sztuki malarza. Oprócz dzieł Beksińskiego znajdziemy tam sztukę sakralną, współczesną oraz interesujące wystawy czasowe.

Bilety: normalny-12zł, ulgowe-9 zł

Brzozów

Dalej zostajemy na Podkarpaciu, Brzozów – małe miasto, pełne uroku. Powstało w XIV wieku, w XIX wieku wydobywano tu ropę naftową. A w czasie międzywojennym działały na jego terenach dwa uzdrowiska. Obecnie zachwycą nas małe kamieniczki oraz okazały Ratusz z 1896 roku, obecnie pięknie odnowiony.

malych miasteczek

malych miasteczek

Cisza, spokój, zielone parki i bliskość Rzeszowa oraz Bieszczad, sprawia, że warto zobaczyć to maleńkie miasteczko . Tu spędzałam ostatni weekend, udało mi się zjeść pyszne lody, pooddychać czystym powietrzem i wybrać się na wyprawę do lasu.

malych miasteczek

malych miasteczek

malych miasteczek

Zamość – małe miasto woj.lubelskie

Przenosimy się na Lubelszczyznę, aby zobaczyć Perłę Renesansu, czyli dawną siedzibę Zamoyskich. Przyciąga kolorową, niepowtarzalną starówką, kamienicami i chyba najwspanialszym Ratuszem w całej Polsce. Malownicze schody upodobali sobie zarówno turyści jak i zakochane pary, które często wykonują tu swoją ślubną sesję zdjęciową.

malych miasteczek

malych miasteczek

malych miasteczek

Zamość, to miasto w którym napijesz się gorącej czekolady, zjesz pyszne lody i znajdziesz dom, w którym urodził się Grechuta. Dawne fortyfikacje, bogata historia oraz sympatyczni ludzie – przyciągają do Zamościa. W sezonie odbywa się tu wiele atrakcji kulturalnych, a w niedalekim Zwierzyńcu Letnia Akademia Filmowa.

Krajno

Przenosimy się do świętokrzyskiego, które zachwyca niespotykanymi formami krasowymi, ale i ciekawymi punktami rozrywkowymi. Takim miejscem jest Krajno. Znajdziemy w nim Park Rozrywki i Miniatur – Sabat Krajno, który zachwyci i dzieci i dorosłych. Wieża Eiffla, Opera w Sydney, Brama Brandenburska i wiele innych miniatur. Trasa wśród budowli wiedzie na szczyt wzniesienia, z którego możemy podziwiać nie tylko panoramę Parku Miniatur, ale również panoramę województwa świętokrzyskiego.

malych miasteczek

małe miasta

Oprócz Parku Miniatur, wyciąg orczykowy, park linowy, karuzele i huśtawki dla dzieci, a dla głodnych i spragnionych restauracja.

Bilety: normalny -20zł, ulgowy-15zł

Bodzentyn

Małe miasto w świętokrzyskim, które może się poszczycić przepięknymi ruinami zamku oraz malowniczym położeniem. Gotycki zamek biskupi zwiedzisz za darmo, a zbudowano go już w II połowie XIV wieku. Znajdziecie tu również zabytkowy Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa oraz cmentarz żydowski.

małe miasta

małe miasta

małe miasta

Po zwiedzaniu ruin można odpocząć w malowniczym parku lub dla aktywnych powędrować niebieskim(z Wąchocka do Cedzyny) lub zielonym szlakiem turystycznym (ze Starachowic do Łącznej) i dalej poznawać uroki świętokrzyskiego.

Czytaj też: 3 idealne miasta na jednodniową wycieczkę

Lubicie jeździć do małych miast na wycieczki? Macie swoje ulubione?

Zapisz

Zapisz

Share this Story
  • Podróże

    Małe miasta – TOP 5 które skradną Twoje serce

    Poznałeś już wszystkie duże miasta – Wrocław, Kraków, czy Gdańsk i nie ma dla Ciebie tajemnic? Chcesz odkryć małe miasteczka, które ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Podróże

Zobacz również

Mikropodróże – jak być podróżnikiem we własnym mieście?

Mikropodróże, czyli co? Wpadłam ostatnio na to słowo ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki