Podróże

Małe miasta – TOP 5 które skradną Twoje serce

Poznałeś już wszystkie duże miasta – Wrocław, Kraków, czy Gdańsk i nie ma dla Ciebie tajemnic? Chcesz odkryć małe miasteczka, które mają swój niepowtarzalny urok? Jeśli tak, o to małe miasta, które Cię zadziwią, zaczarują, którym warto dać się im uwieść.

Małe miasta – gdzie pojechać, aby dać się  zaskoczyć?

Sanok

Zadziwiające małe miasto, położone w województwie podkarpackim. To dobra baza wypadowa w Bieszczady. Jeszcze nie zielona oaza Polski, ale już pagórkowy teren i klika zabytków wartych odwiedzenia.

malych miasteczek

malych miasteczek

W Sanoku byłam krótko i jeszcze sporo przed mną do odkrycia, jednak wiem, że posiada swoje perełki.  Największą z nich jest Muzeum Historyczne, które będzie nie lada gratką dla wszystkich miłośników malarstwa Zdzisława Beksińskiego. To, właśnie, w tym małym mieście znajduje się największa na świecie ekspozycja sztuki malarza. Oprócz dzieł Beksińskiego znajdziemy tam sztukę sakralną, współczesną oraz interesujące wystawy czasowe.

Bilety: normalny-12zł, ulgowe-9 zł

Brzozów

Dalej zostajemy na Podkarpaciu, Brzozów – małe miasto, pełne uroku. Powstało w XIV wieku, w XIX wieku wydobywano tu ropę naftową. A w czasie międzywojennym działały na jego terenach dwa uzdrowiska. Obecnie zachwycą nas małe kamieniczki oraz okazały Ratusz z 1896 roku, obecnie pięknie odnowiony.

malych miasteczek

malych miasteczek

Cisza, spokój, zielone parki i bliskość Rzeszowa oraz Bieszczad, sprawia, że warto zobaczyć to maleńkie miasteczko . Tu spędzałam ostatni weekend, udało mi się zjeść pyszne lody, pooddychać czystym powietrzem i wybrać się na wyprawę do lasu.

malych miasteczek

malych miasteczek

malych miasteczek

Zamość – małe miasto woj.lubelskie

Przenosimy się na Lubelszczyznę, aby zobaczyć Perłę Renesansu, czyli dawną siedzibę Zamoyskich. Przyciąga kolorową, niepowtarzalną starówką, kamienicami i chyba najwspanialszym Ratuszem w całej Polsce. Malownicze schody upodobali sobie zarówno turyści jak i zakochane pary, które często wykonują tu swoją ślubną sesję zdjęciową.

malych miasteczek

malych miasteczek

malych miasteczek

Zamość, to miasto w którym napijesz się gorącej czekolady, zjesz pyszne lody i znajdziesz dom, w którym urodził się Grechuta. Dawne fortyfikacje, bogata historia oraz sympatyczni ludzie – przyciągają do Zamościa. W sezonie odbywa się tu wiele atrakcji kulturalnych, a w niedalekim Zwierzyńcu Letnia Akademia Filmowa.

Krajno

Przenosimy się do świętokrzyskiego, które zachwyca niespotykanymi formami krasowymi, ale i ciekawymi punktami rozrywkowymi. Takim miejscem jest Krajno. Znajdziemy w nim Park Rozrywki i Miniatur – Sabat Krajno, który zachwyci i dzieci i dorosłych. Wieża Eiffla, Opera w Sydney, Brama Brandenburska i wiele innych miniatur. Trasa wśród budowli wiedzie na szczyt wzniesienia, z którego możemy podziwiać nie tylko panoramę Parku Miniatur, ale również panoramę województwa świętokrzyskiego.

malych miasteczek

małe miasta

Oprócz Parku Miniatur, wyciąg orczykowy, park linowy, karuzele i huśtawki dla dzieci, a dla głodnych i spragnionych restauracja.

Bilety: normalny -20zł, ulgowy-15zł

Bodzentyn

Małe miasto w świętokrzyskim, które może się poszczycić przepięknymi ruinami zamku oraz malowniczym położeniem. Gotycki zamek biskupi zwiedzisz za darmo, a zbudowano go już w II połowie XIV wieku. Znajdziecie tu również zabytkowy Kościół parafialny Wniebowzięcia NMP i św. Stanisława Biskupa oraz cmentarz żydowski.

małe miasta

małe miasta

małe miasta

Po zwiedzaniu ruin można odpocząć w malowniczym parku lub dla aktywnych powędrować niebieskim(z Wąchocka do Cedzyny) lub zielonym szlakiem turystycznym (ze Starachowic do Łącznej) i dalej poznawać uroki świętokrzyskiego.

Czytaj też: 3 idealne miasta na jednodniową wycieczkę

Lubicie jeździć do małych miast na wycieczki? Macie swoje ulubione?

Zapisz

Zapisz

Share this Story
  • Podróże

    Małe miasta – TOP 5 które skradną Twoje serce

    Poznałeś już wszystkie duże miasta – Wrocław, Kraków, czy Gdańsk i nie ma dla Ciebie tajemnic? Chcesz odkryć małe miasteczka, które ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Podróże

Zobacz również

Pakowanie na wyjazd, czyli jak zaplanować krótką podróż?

Odpoczywam, kiedy wyjeżdżam, a Ty? U mnie krótka ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook