Książki
Łuk Triumfalny Remarque

Łuk Triumfalny Remarque – słodko-gorzka opowieść o miłości

Opowieść o miłości niełatwej, brutalnej, która bierze w posiadanie i odrzuca bez skrupułów to nam funduje Remarque w powieści Łuk Triumfalny.  Paryż, nadchodząca wojna i on lekarz – imigrant, który ratuje przypadkiem jej życie. Łuk Triumfalny Remarque to powieść niezwykła. Dialogi, które się pamięta i emocje, które się przeżywa. Piękna i trudna opowieść o ludziach, bez swojego miejsca, zainfekowanych przedwojennym strachem i łapiących ostatni oddech w ramionach ukochanych.

Miłość i woja dwie przyjaciółki

On – Ravic – lekarz- imigrant, bez ważnych dokumentów, robiący operacje bez pozwolenia. Z przeszłością i bez nadziei na lepsze jutro. Ona – Joanna Madou –  zagubiona, uratowana przez niego, o wielu twarzach, pragnąca bardzo i działająca szybko.

Połączyła ich miłość gorąca, nieoczywista, zawiązana nad butelką calvadosu i otoczona uliczkami Paryża. Łapali chwile miłości, kradli momenty spokoju wśród ludzi, którzy mówili o wojnie, ale jej nie dowierzali.

Pewnego dnia Ravic spotyka gestapowca, który go torturował w Niemczech i odebrał mu pawie wszystko.   Joanna zagubiona, na początku pełna nieśmiałości, z czasem kobieta, która szuka stabilności i dobrego życia, nawet kosztem ukochanego. Miłość trudna, niepozbawiona gorzkiego smaku. Historia, która mogła przydarzyć się wielu, jednak to co ją wyróżnia, to sposób, w jaki została przedstawiona przez Remarque.

„Bez miłości człowiek jest martwą istotą na urlopie, świstkiem papieru, na którym zapisano kilka dat i przypadkowe nazwisko, równie dobrze może nie żyć…”

Łuk Triumfalny Remarque – Paryż ostatnich dni

Przedwojenny Paryż, pełen ciasnych uliczek, zatłoczonych restauracji i kafejek, gdzie ludzie szukają ukojenia od codzienności. Burdele, nocne kluby, kabarety – to w nich szukają pocieszenia robotnicy i arystokraci, rodowici Francuzi i imigranci wszelkiej maści.

Mimo, iż wszystko mówi, że zbliża się najgorsze, a Niemcy nie cofnął się przed atakiem, Francja zdaje się tego nie zauważać. Ludzie rzucają się w wir miłości, zatracenia, szukają bezpieczeństwa, choć na chwilę, choć by ich czyny miały ich zgubić.

Łuk Triumfalny Remarque

Ravic i Madou przeżywają swoje radosne, skradzione życiu chwile na francuskiej Rivierze. Jednak rzeczywistość ich dogadania, podobnie jak europejskie niepokoje przekradają się do świadomości paryżan.

Przeszłość, która dogania wszystkich

Bohater jakiego wykreował Erich Maria Remarque znów kradnie mi serce. Jego upór, aby nie angażować się w nic, przy jednoczesnym wrażliwym sercu i wspaniałym zmyśle obserwacji powoduje, że zaczynam go lubić z każdym wypowiedzianym słowem. Trochę inaczej jest z Joanną Moud, jej nie da się sympatyzować. Decyzje, które podejmuje powodują, że czytelnik nie utożsamia się z nią, nie lubi jej i zaczyna się zastanawiać, dlaczego Ravic wybrał taką kobietę.

Myślę, że to bardzo duża zaleta powieści Łuk Triumfalny Remarque, że mamy do czynienia z całkowicie innymi postaciami, o złożonych motywacjach. On i ona mają wyraziste charaktery oraz autor pokazuje drogę, którą odbywają w trakcie trwania akcji powieści. Dla mnie to wspaniała powieść, która podobnie jak Na zachodzie bez zmian zostanie ze mną na długo.

Znacie powieść Łuk Triumfalny Remarque?

Tytuł: Łuk Triumfalny

Autor: Erich Maria Remarque

Liczba stron: 495

Wydawnictwo: REBIS

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook