Rozwój

Ludzie na każdy etap życia

Czasami podśpiewuję sobie piosenkę Republiki ,,Przyjaciele”, jest tam taki tekst ,,Gdzie oni są? Gdzie oni są, Ci wszyscy moi przyjaciele?”. Piosenka dość przygnębiająca, ale ja ją lubię, ogólnie lubię stare polskie zespoły. Ale dziś nie o muzyce, a o ludziach. Macie czasami tak, że łapiecie się na tym ilu ludzi przewinęło się przez Wasze życie?

Kiedy ludzie odchodzą?

Kiedyś bardzo przeżywałam rozluźnienie kontaktów z niektórymi, bolało mnie to, że ważna dla mnie relacja powoli się rozpada. Czasami była to moja winna, czasami tej drugiej osoby, ale najczęściej winowajcą był czas, zmieniające się priorytety, czy po prostu odległość. Wartościowe relacje i znaczący ludzie po prostu znikali, a mi zostawał smutek po ich odejściu. Bo jak tu się pogodzić z dnia na dzień, że bliski człowiek, któremu się zwierzałaś, opowiadałaś historię swojego życia, nagle nie ma dla Ciebie czasu, nie czuje potrzeby spotykania się z Tobą, ani nie rozumie Ciebie tak jak wcześniej?

Myślę, że każdy na pewnym etapie swojego życia, szczególnie w okresie nastoletnim, bardzo przeżywa różne znajomości, utratę relacji czy nawiązywanie nowych. Wtedy grupa rówieśnicza jest ważna jak nigdy wcześniej i nigdy później. Znajomi i przyjaciele to grupa odniesienia, która ma ogromny wpływ na życie. Podobnie było i u mnie. Jednak z czasem się to zmieniło i w sumie zmienia cały czas.

ludzie

Czy teraz nie szkoda mi znajomości, które się rozluźniają, a były bardzo bliskie? Oczywiście, że tak. Jednak podchodzę do tego trochę inaczej. Wierzę, że konkretni ludzie są na określony czas, że idą z nami przez życie w określonym celu i zarówno oni jak i my potrzebujemy siebie nawzajem.

Jedni ludzie są z nami na kilka chwil, idą tylko kawałeczek z nami przez życie. Niektórzy zostają na lata, znamy ich długo, tworzymy silne więzi, bliskie relacje, stają się dla nas bardzo ważni, jednak też na pewnym etapie naszego życia znajomość się zmienia, staje się mniej intensywną, albo mniej bliska. Może się tak dziać z wielu powodów – już nie potrzebujemy siebie nawzajem 24h na dobę, może angażują nas inne rzeczy, zmieniły się nam priorytety, albo próba czasu po prostu wypala daną relację. To tak jak z datą ważności, niektórzy ludzie ją mają w naszym życiu.

Kto na całe życie?

Jednak są ludzie, którzy są na całe życie – to przyjaciele. Kiedyś po latach, kiedy już dopadnie nas starość, zobaczymy naprawdę, kto okazał się takim towarzyszem w wędrówce na długie kilometry.

ludzie przyjaciele

Myślę, że każdą relację, warto pielęgnować bez względu na to ile miałaby trwać, z każdym człowiekiem, dostajemy ogromnie cenną lekcję, bezcenne doświadczenie – może to będzie umiejętność dziękowania, szerokiego uśmiechu, większej asertywności, a może ktoś nas nauczy piec muffinki czy czytać po japońsku. Dostajemy nie tylko wymierne umiejętności i kompetencje, ale takie niesamowite dary, jak wdzięczność, bliskość, współdzielenie radości i problemów czy wspólny śmiech do łez.

Warto doceniać tych wszystkich ludzi, którzy stanęli na naszej drodze, nawet jeśli te spotkania z nimi skończyły się dramatycznie. Może czujemy niesmak, może żal, to jednak warto uświadomić sobie ile dzięki takim a nie innym relacjom dostaliśmy.

A Wy jakich ludzi spotykacie na swojej drodze?

Zapisz

Share this Story
  • Rozwój

    Ludzie na każdy etap życia

    Czasami podśpiewuję sobie piosenkę Republiki ,,Przyjaciele”, jest tam taki tekst ,,Gdzie oni są? Gdzie oni są, Ci wszyscy moi przyjaciele?”. Piosenka ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Ćwiczenie Koło Życia – zadbaj o to co najważniejsze!

Zmiany w naszym życiu nie dzieją się same, ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook