Książki
Los powtórzony

Los powtórzony – kiedy miłość boli

Rzuciłam sama sobie wyzwanie i postanowiłam zacząć czytać książki zalegające od dawna na półce. Jak na razie padło na Los powtórzony J.L. Wiśniewskiego, jestem świeżo po lekturze i powiem szczerze, że miło się zaskoczyłam, a nawet powiem więcej, teraz sama się dziwię, że sięgnęłam po tę książkę tak późno.

Życie górala i miłość co nie chce przejść

Bohaterem Losu powtórzonego jest Marcin, to z jego perspektywy poznajemy rodziną miejscowość, starych górali oraz niezwykłą postać jaką jest Stara Siekierkowa – góralka, osoba nietuzinkowa, łącząca nowoczesność z gorliwym katolicyzmem.

Po pogrzebie ukochanej matki, życie Marcina zastyga, zaczyna wspominać dawne czasy oraz robić rachunek sumienia nad dawnymi wydarzeniami. Z jego przemyśleń poznajemy historie jego braci, którzy rozjechali się po Polsce, widzimy powolną naprawę stosunków miedzy różniącymi się diametralnie od siebie mężczyznami oraz zmianę w samym Marcinie – góralu z Biczyc, dyrektora Muzeum Ikon w Nowym Sączu.

 

Jednak Los powtórzony to powieść przede wszystkim o miłości, o miłości utraconej, nigdy nie spełnionej, o tęsknocie za bliskością i nieśmiałymi próbami pogodzenia się z losem. To też historia o żałobie, o tym jak czas pomaga ukoić ból, jednak nigdy nie zabliźnia ran. O ludzkich spotkaniach i początkach prawdziwych relacji. Los powtórzony – gorzka powieść, gdzie bohater próbuje wyjść do świata, przełamać własne opory i coś zmienić. Dodatkowo Wiśniewski znów pokazuje, jak technologia może łączyć ludzi, zwodzić ich, ale także dać szansę na odmianę losu.

Los powtórzony – opowieść o nadziei?

Książka Los powtórzony z jednej strony wzbudziła we mnie nostalgię, jakąś dziwną melancholię, z drugiej strony zostawiła po sobie gorzki smak. Gorąco kibicowałam bohaterowi, aby jego życie nabrało nowych kolorów, a historia pobiegła tak, jak sobie tego życzy. Jednak powieść, tak jak życie, jest nieprzewidywalne, a autor serwuje nam niejedno zaskoczenie.

Klimat tej książki mnie zauroczył, postaci drugoplanowe – Stara Siekierkowa, proboszcz Jamroży, kustoszka Mira – oni wszyscy nadają mocnego charakteru i klimatu powieści Janusza L. Wiśniewskiego. Zapomniałam jak bardzo lubię tego autora i jego styl opowiadania historii, dobrze było sobie to przypomnieć.

Czy to opowieść o nadziei? Na pewno o zmianie, o trudnych wydarzeniach, które bezpowrotnie zmieniają człowieka, ale również o zmianie nastawienia, bez której nie było by rozwoju, ani pogodzenia się z losem i wybaczenia.

Czasem warto przejrzeć swoją domową biblioteczkę i mocno się zdziwić jakie lektury odkłada się na później.

Czytaliście Los powtórzony Janusza L. Wiśniewskiego – jak wasze wrażenia?

Tytuł: Los powtórzony

Autor: Janusz L. Wiśniewski

Ilość stron: 307

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook