Rozwój

Konsumpcja, nowe przedmioty, ubrania, bibeloty – coraz więcej i więcej. Nie masz czasem dość? Bo ja mam. Od kilku miesięcy coraz rzadziej chodzę do sklepów, zaczęłam się interesować zero waste, minimalizmem. Jesienią 2018 poczułam, że ilość posiadanych przez mnie rzeczy stanowczo mnie przytłacza. Od tego czasu trochę inaczej patrzę na swoje życie i wprowadzam idee less waste. Dlaczego nie zero? Ponieważ to nie dla mnie. Czym jest less waste od czego zacząć i jak to jest ze mną? Dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Idea zero waste – albo wszystko albo nic?

Pisałam o zero waste, kiedy robiłam czystki w swoich książkach i zachęcałam Was do innych sposobów pozyskiwania książek do czytania – minimalizm książkoholika. Dziś chcę napisać szerzej o less waste, czyli idei, która ma na celu skłonienie nas do większej dbałości o zasoby, do oszczędzania, a przede wszystkim do niemarnowania, jednak biorąc pod uwagę swoje możliwości.

Wiele zasobów się marnuje, tylko dlatego, że jesteśmy przyzwyczajeni do zgubnego komfortu. Tony śmieci zalegają na wysypiskach, w lasach i na plażach. Bardziej świadome życie, mniejsze zużywanie plastiku, kupowanie rzeczy potrzebnych i wielorazowego użytku jest mi coraz bardziej bliższe.

less waste słoik

Nie jestem w stanie, w tym momencie swojego życia wprowadzić zero waste, czyli ,,braku śmieci”, ,braku marnowania”. Czyli np. produkowanie jedynie sławnego jednego ,,słoika śmieci” pionierki Bea’i Johnson (tu przeczytacie więcej o pomysłodawczyni zero waste i całej idei) nie jest dla mnie możliwe. Nie mam jak i nie chce prowadzić kompostownika, korzystam z plastikowych rzeczy (choć coraz mniej jednorazowych) i czasem kupuje w sieciówkach lub używam jednorazowych woreczków. Jednak zawsze możemy zrobić pierwszy krok do tego, aby śmiecić mniej i zadbać choć odrobinę o nasze środowisko.

Czym dla mnie jest less waste?

Dla mnie, to bardziej świadome życie, że to co mamy możemy wielokrotnie użyć. Dodatkowo zadawanie sobie pytania ,,czy tego naprawdę potrzebuje?” sprawia, że zanim wydam pieniądze – dobrze się zastanowię. Niektórzy powiedzą – ,,to za mało”, inni ,,po co się starać, jak i tak są już góry śmieci i nic nie zmienimy” – ja jednak uważam, że każde działanie ma sens. Jeśli każdy zmieni w swoim zachowaniu choć jedną rzecz, o ile będzie nam łatwiej. Zanim kupować kolejną butelkę wody w plastikowej butelce – możesz wziąć swoją z domu, nalać wodę do filtrowanej, albo kupić w szklanej. Małe zmiany budują wielkie rzeczy, dlatego choć odrobina less waste ma znaczenie.

Plusem takiej postawy jest, po pierwsze mniej rzeczy, czyli mamy to czego potrzebujemy, a nie to, co kupiliśmy w wyniku zachcianki. Tym samym oszczędzamy pieniądze, które wydajemy rozsądniej. I posiadamy przedmioty, które są trwałe, lepszej jakości i służą nam dłużej.

Less waste od czego zacząć?

Moje pierwsze kroki były nieśmiałe. A zaczęło się od kubka termicznego kupionego w Pepco, oczywiście na kawę. Nie chciałam za każdym razem wchodzić do kawiarni i brać kawy na wynos, która i tak po chwili byłaby zimna. Dlatego zainwestowałam w kubek. Chodziłam z nim do pracy, jeździłam na szkolenia i wyjazdy. Obecnie mam już drugi i nie wyobrażam sobie bez niego życia.

less waste

Denerwowały mnie też foliowe torby, których rączki się rwały, a foliowe woreczki zalegające w szafkach, zawsze powodowały bałagan. Teraz inwestuje w trwalsze rozwiązania, które mnie nie irytują, a dwa, chronią środowisko. Zaczęłam z wygody, z zaspokojenia własnych potrzeb. Teraz podchodząc bardziej świadomie, wiedzę, że te małe zmiany mogą po pierwsze wpłynąć na życie moje i moich bliskich oraz na wygląd naszego świata. Less waste od czego zacząć – pokazuje Ci moje sprawdzone patenty.

Moje patenty less waste

1.Butelka z filtrem – tą, którą widzicie na zdjęciu mam dopiero od grudnia 2018 i sprawdza się nieźle. Wystarczy tylko dokupować, co jakiś czas filtry. Moja to pojemność 0,5 – idealna do torebki, na uczelnie, na siłownie, czy do pracy. Mam butelkę firmy Dafi, niektórzy piszą na Instagramie, że im przecieka, u mnie jak na razie jest wszystko ok.

butelka z filtrem dafi

2.Kubek termiczny – kocham go, ten na zdjęciu jest prezentem świątecznym. Wygodny, długo trzyma ciepło, można nalać do niego każdy gorący napój. Pojemność 0,5, a ciekawe kubki można kupić w Pepco, supermarketach i oczywiście na tysiącach stron w internecie.

3.Woreczki wielorazowe IKEA – myślę, że wiele osób je zna. Żeby z nich korzystać wiele razy, trzeba je jedynie umyć. Są też woreczki z klipsem, do mrożenia. Wybór jest ogromny. Korzystanie z takiego rozwiązania, to bardzo dużo zaoszczędzonych woreczków jednorazowych.

4.Lunch boxy – kanapki, obiady, przekąski – wszystko do pudełek, obecnie korzystamy z opakowań Sistemy i jest super. Sprawdzają się przy przechowywaniu i podgrzewaniu. Gruby, konkretny plastik. Wcześniej korzystaliśmy z innych pudełek, ale niestety się odbarwiały i zostawał w nich zapach potrawy, nawet po dokładnym umyciu.

5.Torby płócienne – uwielbiam je i bez nich nie wybieramy się na zakupy. Sprawdzą się chyba każdemu, nie tylko kiedy wybiera się na zakupy spożywcze. Ale do przenoszenia materiałów, książek z biblioteki, dziecięcych zabawek i w tysiącu innych momentach.

Less waste od czego zacząć – co można zrobić inaczej?

4.Pojemniki z puszek i słoików – z ciekawych puszek i ładnych słoików robię opakowania na kawę, herbatę czy przyprawy. Zamiast kupować takie rzeczy, wykorzystuję to co mam pod ręką. Dodatkowo spełniam się artystycznie.

6.Pudełka po butach – pudełka do przechowywania – pewnie widziałeś nie raz piękne, kolorowe pudełka do przechowywania? Ja zamiast je kupować, często jeśli mam pudełka po butach, których już nie używam, zamieniam takie opakowania za pomocą papieru i kleju w ciekawe kartony do przechowywania. To też dobra zabawa z dziećmi i dla każdego kto lubi DIY.

less waste pudełka

7.E-booki – czytam ich coraz więcej i chyba już nie wyobrażam sobie życia bez czytnika. Od kiedy regularnie z niego korzystam od maja 2017, kupuje mniej książek papierowych i robię to bardziej racjonalnie.

less waste ebooks

Pomysłów na bycie less waste może być jeszcze więcej, od kupowania w second handzie , przez robienie różnorodnych DIY po kupowanie mebli czy sprzętów z drugiej ręki. Każdy krok w kierunku ochrony środowiska i bardziej świadomego życia jest dobry.

Less waste od czego zacząć – masz już pomysł, co możesz zmienić w swoim życiu bez wysiłku? Czy sam/sama propagujesz taką idee w swoim życiu?

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie