Bez kategorii

Jak robić lepsze zdjęcia? Lekcje fotografii od Jest Rudo

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów – głosi dość znane i już oklepane przysłowie, ale jakże prawdziwe. Dziś kilka słów o fotografii, a raczej o lekcjach fotografii z Natalią, z bloga Jest Rudo. W ramach współpracy dostałam od niej 3 wybrane lekcje dotyczące szlifowania swoich umiejętności fotograficznych.

Dlaczego lekcje fotografii?

Fotografia zawsze była dla mnie ważna, kiedy byłam mała marzyłam o nowoczesnym aparacie, którym mogłabym robić zdjęcia, w każdym momencie. Pamiętacie, jeszcze te analogowe aparaty, kiedy musiałeś liczyć się z każdym okienkiem kliszy i mogłeś zrobić jedynie 32 zdjęcia? Ja pamiętam. Od tego czasu moja miłość do fotografii nie przeminęła, może jedynie troszeczkę odsunęła się na dalszy plan.

lekcje fotografii

Niestety, w natłoku zajęć, obowiązków i dorosłego życia, zawsze odsuwałam od siebie potrzebę doskonalenia się w fotografii. Marzenie o lustrzance z prawdziwego zdarzenia też jeszcze pozostaje na liście niespełnionych życzeń.  Ci co mnie znają wiedzą, że uwielbiam uwieczniać wszystkie ważne i mniej ważne momenty w moim życiu, jak i życiu moich przyjaciół.  Tylko jest jeden minus – brak mi umiejętności.

Tu z pomocą przychodzą mi lekcje Natalii. Uznałam, że to świetny pretekst do tego, aby na nowo zacząć próbować sił w fotografii i doskonalenia swoich umiejętności. Pomyślałam, że dzięki nim, na nowo rozbudzę w sobie motywację do robienia lepszych zdjęć. I tak też się stało.

Lekcje fotografii od Jest Rudo

Wybrałam 3 tematy:

 • Fotografia mobilna. Jak robić dobre zdjęcia telefonem?
 • Jak robić ostre zdjęcia?
 • Photoshop. Podstawy obsługi programu.

Zawartość

Bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, ponieważ oprócz samej lekcji Natalia dodaje ćwiczenia, podsumowanie w formie uroczego plakatu do druku, a także dorzuca przydatne gratisy jak np. Kupując telefon…Poradnik, czyli na co zwrócić uwagę wybierając telefon, aby dało się nim robić dobre zdjęcia.

Pliki pdf z lekcjami wyglądają bardzo profesjonalnie, łatwo się je czyta ze względu na prosty i przyjazdy język. A przyjemne grafiki cieszą oko. Do tego konkretne zagadnienia są ilustrowane rysunkami, screenami z programów lub zdjęciami, co bardzo ułatwia zrozumienie trudnych kwestii.

Treść

Każda z lekcji przyniosła mi dużo nowych informacji. Najbardziej przydana była dla mnie ta o fotografii mobilnej, gdzie Natalia opisuje sposoby na poradzenie sobie z lampą błyskową, czy zastosowanie własnej ręki w postaci statywu. Bardzo praktyczne wskazówki, które można przećwiczyć wykonując przygotowane zadania do każdego tematu.

W lekcji o mobilnej fotografii mamy ekstra spis przydatnych aplikacji na smartfony, które pomogą nam wykonać lepsze zdjęcia. Sama przetestowałam kilka z nich i powiem Wam, że widać różnice w zdjęciach z aparatu, a tych wykonanych z aplikacją.

lekcje fotografii

W lekcjach fotografii o ostrości zdjęć od Jest Rudo możemy dowiedzieć się wielu specjalistycznych rzeczy o czasie naświetlania, przysłonie, ogniskowej w bardzo przystępnej formie, która nie odstrasza, a zachęca do eksperymentów.

Dla osób, które pragnął poznać Photoshopa poradnik Natalii będzie świetny, zdjęcia pomagające odnaleźć się w interfejsie, szczegółowe opisy różnych funkcji, przykłady wykorzystania poszczególnych parametrów, czyli kawał wartościowej wiedzy w pigułce. Dowiesz się z niego jak krok po kroku obrabiać zdjęcia, zmieniać nasycenie, kolory, regulować balans bieli, kadrować czy zmieniać rozmiar zdjęcia. W tej lekcji też dostaniesz gratis, a będą to przydatne skróty klawiaturowe, które ułatwiają pracę przy obróbce fotografii.

Lekcje fotografii – przydatne?

Dla mnie bardzo. Szczególnie, że lekcje fotografii zainspirowały mnie, aby postarać się bardziej w trakcie robienia zdjęć, zastanowić się jak skadrować dany obraz, jak poradzić sobie z brakiem stabilizacji czy jakie aplikacje wykorzystać do robienia zdjęć, aby te było ciekawsze, bardziej ostre i tym samym przyciągały wzrok. Polecam Wam wszystkim i lekcje fotografii i kanał Natalii na YT, gdzie opowiada o różnych fotograficznych sztuczkach, pomaga rozwiązywać problemy początkującym i zachęca do fotograficznych eksperymentów.

Dziękuję, Natalia za świetne lekcje i wiele cennych wskazówek.

A jak jest u Was z fotografią? Lubicie robić zdjęcia?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this Story
 • Bez kategorii

  Jak robić lepsze zdjęcia? Lekcje fotografii od Jest Rudo

  Obraz mówi więcej niż tysiąc słów – głosi dość znane i już oklepane przysłowie, ale jakże prawdziwe. Dziś kilka słów o ...
 • Książki

  Wyzwanie #ksiazkawpodrozy

  Mam dla Was propozycję wyzwania na wakacje. Jeśli jeszcze nie wiesz, co zrobić z wolnym czasem, albo jak pożytecznie wykorzystać ciepłe ...
 • Bez kategorii

  Kalendarz Książkoholika – za darmo!

  Niespodzianka dla fanów książek Dziś mam dla Was niespodziankę! Cieszę się jak dziecko, bo udało mi się skończyć długo opracowywany projekt ...
 • Bez kategorii

  Misz – Masz plus prosty deser

  Miał być inny tekst, jednak z powodu ciężkiego, ale owocnego weekendu (Szkoła Trenerów – trening interpersonalny) jestem nie do życia, dlatego ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Bez kategorii

Zobacz również

Co zobaczyć w Kampinosie, czyli komary mutanty, strach przed kleszczami i gramy w zielone

Wyprawa do Kampinoskiego Parku Narodowego chodziła nam po ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook