Rozwój

Lęk – 5 sposobów jak sobie z nim radzić

Siedziała i narzekała, jak jej źle, jak trudno, jak ma dużo obowiązków i mało przyjemności w życiu. A ja słuchałam, słuchałam i pocieszałam, starałam się zrozumieć – serio. Jednak w końcu już nie wytrzymałam.

– Zośka ciągle narzekasz, mówisz tylko o tym wszystkim co jest do niczego, może czas coś zmienić?

– Ale co? – Zośka z miną niewiniątka i oczami zranionej sarny utkwiła we mnie spojrzenie.

– Kobieto, może to wszystko o czym mówisz, tak krok po kroku?

– Hmm, ale nie wiem, a może nie. Ja w sumie nie wiem, jak mam coś zmienić.

– Ale słuchaj rozpiszemy to, zrobimy plan, pogadamy i dojdziemy to tego, czego potrzebujesz i chcesz – aż mi się zaświeciły oczy na samą myśl.

Jednak Zośka wyglądała na nieprzekonaną. W głowie zaświtała myśl, że chyba chodzi o coś więcej niż tylko o ,,nie wiem jak”

I rzeczywiście…

– Wiesz, ja się boję, ja się cholernie boję coś zmienić, mam taki lęk, bo całkiem nie wiem, jak to będzie po tej zmianie…

***


Takie dialogi prowadzę nie tylko z ludźmi, ale również czasem z samą sobą. Ileż to razy moje wspaniałe projekty, moja wypracowana przez lata pewność siebie znikała w starciu z bardziej lub mniej racjonalnym strachem. Przed nowym, nieznanym, innym.

Ten wspaniały i jednocześnie przeklęty mechanizm strachu, który miał chronić człowieka pierwotnego przed niebezpieczeństwem, dziś dużo nam zabiera. Mimo lat ewolucji, ludzkie mechanizmy działania nie zmieniły się tak bardzo, jednak czasy w których żyjemy, diametralnie.

Dziś zmiana nie równa się niebezpieczeństwo, częściej to okazja, możliwość, droga do rozwoju.

A kiedy na scenę wkracza strach, największy winowajca utraconych pomysłów, zmarnowanych marzeń i pozostawionych w połowie planów, bardzo nam trudno wyjść poza sferę komfortu.
Lęk, bo to on nam towarzyszy, czyli irracjonalna obawa o coś, co tak naprawdę zazwyczaj istnieje jedynie w naszej głowie. Odczuwamy niepewność przed przeprowadzką, przed poznaniem nowych ludzi, zmianą pracy, pójściem w nowe miejsce.

lęk

Lęk przed sukcesem i przed porażką, bo każde z tych wydarzeń coś zmianą. Lek przed śmiercią, ale i przed narodzinami dziecka – sytuacja, może być bardzo przyjemna z perspektywy innych osób, jednak dla nas jest trudna. Dlaczego? Ponieważ jest inna niż ta, w której się znajdujemy, która jest bezpieczna, bliska i przewidywalna. A nasz nieszczęsny umysł broni się przed wszystkim czego nie znam, choć może na tym wiele zyskać.

I co tu zrobić z tym lekiem, który nie raz paraliżuje nasze decyzje i udaremnia realizację celów, które mogą zmienić naszą przyszłość na lepsze?

Przede wszystkim zacznij od przeczytania tej anegdotki:

,,Strach zapukał do drzwi.

Człowiek odpowiedział – Kto tam?

– Strach – odpowiedział dudniący głos.

Bojaźliwy człowiek nie chciał otworzyć drzwi, ogarną go gwałtowny niepokój. Jednak przedłużająca się cisza za drzwiami nie dawała mu spokoju. W końcu uległ swojej ciekawości i otworzył drzwi.

Za drzwiami nie było nikogo.”

(,,Pełna moc życia” Jacek Walkiewicz)

Zazwyczaj strach jest w naszych głowach, to nasze przekonania, myśli i utarte schematy wzbudzają w nas lęk przed wyjściem ze sfery komfortu. Zakładamy czarne scenariusze, tworzymy najgorsze możliwe zakończenia, umniejszamy swoją wartość – czas z tym skończyć i zobaczyć, że rzeczywiście nie ma nikogo za drzwiami.

coffee-1030971_1920

1.Zmierz się ze swoim strachem. Weź kartkę i długopis, spisz wszystkie powody, które wywołują w Tobie strach/lęk i powstrzymują przed wprowadzeniem w życie marzenia/planu/celu lub zmiany.

2.Najgorsze scenariusze. Dopisz najczarniejsze scenariusze, do wszystkich powodów jakie wypisałeś. Wpisz wszystkie rzeczy, które mogą pójść źle i ich konsekwencje.

3.Oswój strach. Jeśli wypisałeś zarówno powody jak i zakończenia, to teraz czas na drugą stronę medalu – spisz wszystkie korzyści jakie odniesiesz, jeśli zaryzykujesz i wprowadzisz swoje działania w życie. Napisz CO ZYSKASZ, KOGO POZNASZ, JAK ZMIENI SIĘ TWOJE ŻYCIE.

 4.Porażka/sukces – zastanów się nad swoją reakcją w sytuacji, kiedy coś zrealizujesz i w sytuacji, kiedy jednak zmiana/ marzenie/cel nie wyjdzie tak jak chciałeś. Odpowiedz sobie na pytanie – Co będzie dla Ciebie sukcesem a co porażką w kontekście tej sytuacji?

5.Przyjazna dusza. Skonfrontuj swoje lęki i korzyści płynące z danego działania z zaufaną osobą, która krytycznym okiem spojrzy na całą sytuację i da Ci konstruktywną informację zwrotną. Zapytaj jak ona widzi dany pomysł, jak myśli- co możesz zyskać, a co możesz stracić robiąc to co planujesz?

scripture-960538_1920

Strach jest złym doradcą, to znane powiedzenie, jednak ja się z nim nie do końca zgodzę. Może być dobrym wskaźnikiem, tego czego najbardziej chcemy, im większy strach tym zazwyczaj bardziej nam na czymś zależy. Jeśli go oswoimy i przekujemy w swojego sprzymierzeńca, może być dużym pomocnikiem w trakcie realizacji naszych marzeń i planów.

A Wy jak myślicie? Strach zawsze jest zły? Jak sobie radzicie z lękiem przed wyjściem ze swojej sfery komfortu?

*słowa strach i lęk stosuję wymiennie, choć psychologicznie mają odmienną definicję

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this Story
 • życiowe wybory
  Rozwój

  Życiowe wybory – kiedy jest ten czas?

  Nigdy nie ma dobrego czasu, aby coś zmienić, aby podjąć ważne decyzje, ponieważ zawsze będą wiązały się ze stratami i zyskami. ...
 • Rozwój

  Pułapki doskonałości–jak zacząć działać?

  Masz motywację, nawet wiesz mniej więcej co chcesz zrobić. A jednak ciągle stoisz w miejscu, nie możesz ruszyć do przodu. Doświadczyłam ...
 • Rozwój

  Lęk – 5 sposobów jak sobie z nim radzić

  Siedziała i narzekała, jak jej źle, jak trudno, jak ma dużo obowiązków i mało przyjemności w życiu. A ja słuchałam, słuchałam ...
 • Rozwój

  Filozofia wyboru

  Codziennie podejmujemy szereg wyborów, od najmniejszych – czy wypijemy kawę, czy herbatę, po tak wiążące jak: czy podjąć tą czy inną ...
 • Rozwój

  Wiatr zmian-jak poradzić sobie ze zmianą?

  Post będzie długi, ale usiądź wygodnie i przeczytaj, może Ci się przyda;) Zmiana to coś, co towarzyszy nam każdego dnia. Dla ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Jak czuć się dobrze ze sobą? Co z tą akceptacją?

Miałaś, kiedyś tak, że czułaś się jak milion ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook