Książki

Ława przysięgłych – Co pieniądze robią z ludzi?

Odpowiadając na pytanie w tytule, to zależy. Raz od tego ile masz pieniędzy, ile ich potrzebujesz w danym momencie i jakim jesteś człowiekiem. Podobno każdego można kupić , trzeba tylko podać odpowiednią sumę. Hmm, czy się z tym zgadzam? Raczej nie, a może chce jedynie w to wierzyć? A wy jak myślicie?

Grisham w akcji

Wracając do książki, ,,Ława przysięgłych” to klasyk prawniczego thrillera, który nawet zekranizowano (przyznam się szczerze nie oglądałam, ale czas to nadrobić, bo trailer jest przekonywujący klik .Jej film ma aż 13 lat, jak ten czas szybko leci

W książce znajdziemy niebezpieczną rozgrywkę między firmami przemysłu tytoniowego w USA, prawnikami wdowy po nieżyjącym palaczu i niecodziennym składem przysięgłych. Teoretycznie historia jakich wiele, jednak niezwykli przysięgli, zgrabna intryga i wciągająca akcja sprawia, że książka Grishama trzyma nas w niepewności do samego końca.

ława przysięgłych

W książce ,,Ława przysięgłych” mamy przebiegłych adwokatów obydwu ze stron – Wendall’a Rohr (adwokat powoda) i Rankina Fich, który jest szarą eminencją pociągająca za sznurki, zatrudnioną przez bossów korporacji przemysłu tytoniowego. Walka w sądzie teoretycznie toczy się między nimi, jednak zgrabnymi manipulatorami, którzy mogą zmienić losy procesu okazują się jeden z przysięgłych i jego tajemnicza przyjaciółka. Intryga jaką zaplanowali zmieni losy nie tylko procesu, ale również wszystkich, którzy są w niego zamieszani. Zgrabne zwroty akcji, wyraziste postaci i wartka akcja sprawia, że książka ,,Ława przysięgłych” jest wciągającą lekturą.

W książce możemy dostrzec jak łatwo skusić ludzi do nieczystych zagrań, łapówkarstwa, albo krzywoprzysięstwa, trzeba jedynie znaleźć odpowiedni bodziec jaki ich popchnie do działania. Pieniądze są główną kartą przetargową pozwanych firm, ale nie tylko ich. Obie strony grają nieczysto, a jedna jest w stanie posunąć się bardzo daleko.

O ludzkiej naturze

Grisham ukazuje wady systemu prawniczego w USA, pokazuje zachłanność ludzkiej natury, wyzysk firm i bezwzględność korporacyjnych praktyk. Zazwyczaj nie czytam książek o prawnikach czy osadzonych w sądach, jednak znane nazwiska autora skusiło mnie do pożyczenia książki od koleżanki. Nie żałowałam, jeśli szukasz książki, która powie Cię nie tylko akcją, ale pokaże Ci jak działa prawo w Stanach Zjednoczonych śmiało po nią sięgnij. Dla osób, które nie przepadają za prawniczym żargonem lub nie lubią książek z prawnikami w głównych rolach mogą sobie ją spokojnie odpuścić.

Tytuł: Ława Przysięgłych

Autor: John Grisham

Ilość stron: 350

Wydawnictwo: Wydawnictwo Amber

A Wam jak się podoba twórczość Grishama, czytaliście coś?

zBLOGowani.pl

Zapisz

Share this Story
  • Książki

    Ława przysięgłych – Co pieniądze robią z ludzi?

    Odpowiadając na pytanie w tytule, to zależy. Raz od tego ile masz pieniędzy, ile ich potrzebujesz w danym momencie i jakim ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Czego nauczyła mnie książka Elizabeth Gilbert?

Dla jednych najważniejsza książka w życiu, dla innych ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki