Książki
księga dżungli e-book czytnik

Księga dżungli – wyzwanie czytelnicze 12 noblistów na 12 miesięcy

Wyzwanie czytelnicze 2019 w pełni. Kilka dni temu przeczytałam pierwszą książkę jednego z najbardziej znanych noblistów Rudyard’a Kiplig’a Księga dżungli. Ktoś powie – jak to czytać książkę dla dzieci? A właśnie, że tak. Opowieść o Mowglim była mi znana z ekranizacji książek przez wytwórnię Walt Disney, ale książki nigdy nie czytałam i z nią postanowiłam zacząć styczeń.

12 noblistów na 12 miesięcy

To wyzwanie czytelnicze 2019, do którego możesz się dołączyć w każdej chwili, tu znajdziesz wszelkie informacje. Nobliści, choć nagradzani i cenienie w świecie, czasami są zapomniani przez zwykłych/niezwykłych czytelników. Ich opowieści są zazwyczaj ponadczasowe i mające głębokie przesłanie. Czy książka dla dzieci wpisuje się w ten schemat?

Księga dżungli – po co ją czytać?

Pokazanie wielowymiarowego świata zwierząt, w którym istnieją konkretne plemiona rządzące się Prawami Dżungli, ze swoimi zasadami oraz rytuałami, zastanawia i prowokuje do myślenia o świecie ludzi. Każda z grup zwierząt jest spersonifikowana, (autor nadał im cechy ludzkie), jednak inaczej niż wśród ludzi – zwierzęta u Kiplinga są bardziej sprawiedliwe, wyrozumiałe i chronią swoich braci i siostry.

Autor pokazuje człowieka jako bestię, która jest okrutna i brutalna, nie widzi wartości zwierząt. Ukazanie najgorszych cech człowieka, z zestawieniem szlachetnością zwierząt skłania do refleksji nad ludzką kondycją i naszym codziennym zachowaniem. Używanie żywych istot do własnych celów (opowiadanie Słudzy jej królewskiej mości), czy bezwzględne okrucieństwo (Biała foka) paraliżuje.

Opowieść o Mowglim

Chłopiec zaadoptowany przez wilki i wychowany w dżungli – jak to mogło się stać? Kipling przywołuje piękną historię honorowej watahy, która wzięła na wychowanie zagubionego chłopca, nadając mu imię Mowgli – Żaba. Jego przyjaciółmi i nauczycielami zostali patera Bagheera oraz niedźwiedź Baloo. Chłopiec przeżywa różne przygody, jednak wie, że niedługo będzie musiał się zmierzyć z tygrysem Shere Khan, który poluje na niego od dzieciństwa. Wspaniałe przygody Mowgliego, pobierane nauki oraz niecodzienne wydarzenia będą gratką dla dzieci.

księga dżungli e-book czytnik

Osiem opowiadań, to dzieje Mowgliego i dzikich zwierząt. Poznajemy Wilczą Watahę, Plemię Małp, widzimy zmagania Żaby z tygrysem. Piękna książka o przyjaźni, miłości i wierze, że prawa i zasady mają znaczenie.

Księga dżungli – czy warto przeczytać?

Dla jednych, ta książka może być zbyt prostą opowieścią, szczególnie, kiedy patrzymy na nią oczami dorosłego. Jednak, kiedy odrzuci się własne ograniczenia i przeczyta kolejne opowiadania ze zrozumieniem i otwartością, zaczynamy dostrzegać płynące z niej wartości. Znaczenie dobrych decyzji, dawanie drugiej szansy, nauka przez doświadczenie, a nie jedynie mówienie, a także szacunek do zwierząt i do siebie nawzajem. To przesłania płynące z książki.

Kipling pokazuje, że zwierzęta nigdy nie zabijają bez przyczyny, nie są okrutne i złe. Niestety, nie można powiedzieć tego samego o człowieku. Nadanie cech ludzkim zwierzętom pozwala bardziej utożsamić się ze światem dżungli i pojąć znaczenie rządzących nią praw.

Jeśli macie ochotę na spotkanie z noblistą to Księga dżungli Rudyard’a Kipling’a jest dobrym początkiem. Można ją czytać z dziećmi, można samodzielnie, myślę, że jeśli się tylko chce można z niej bardzo dużo wynieść.

Czytaliście Księgę dżungli albo oglądaliście ekranizację?

Zapraszam do dołączenia do wyzwania czytelniczego 2019 , oprócz noblistów jest jeszcze 12 odkryć literackich na 12 miesięcy – książką stycznia była ,,Niewidzialni” Roy’a Jacobsen’a.

Książki na luty:

12 odkryć literackich na 12 miesięcy – literatura litewska ,,Silva rerum” Kristina Sabaliauskaitė

12 noblistów na 12 miesięcy – Gabriel García Márquez ,,Jesień patriarchy”

Tytuł: Księga dżungli

Autor: Ryduard Kipling

Liczba stron: 208

Wydawnictwo: Zysk i Sk-a

Share this Story
  • księga dżungli e-book czytnik
    Książki

    Księga dżungli – wyzwanie czytelnicze 12 noblistów na 12 miesięcy

    Wyzwanie czytelnicze 2019 w pełni. Kilka dni temu przeczytałam pierwszą książkę jednego z najbardziej znanych noblistów Rudyard’a Kiplig’a Księga dżungli. Ktoś ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Książka o Oscarach – Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej

Oscary dla jednych wspaniałe nagrody dla najlepszych filmów, ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki