Książki
książki na lato

Książki na lato – 5 pozycji do czytania w podróży

Wakacje coraz bliżej, krok za krokiem zbliża się lipiec i czas wolny dla dzieci, studentów i nauczycieli, ale też każdego, kto weźmie urlop. A jak wakacje, to pewnie będą też podróże. Wiadomo, że w podróży najlepiej umila czas dobra książka, która wciągnie na długie minuty, zabierze w ciekawy świat, albo zainspiruje. Mam dziś dla Was odpowiedź, a raczej pięć odpowiedzi na pytanie, jakie książki na lato umilą podróż do wakacyjnych desygnacji.

Najlepsze książki na lato do czytania w podróży

1.Powieść, która skradnie Ci serce

Elena Ferrante cykl neapolitański kubek

,,Genialna przyjaciółka” Eleny Ferrante

Fantastyczna powieść opowiadająca historię przyjaźni Leny i Lili, które poznają się na podwórku neapolitańskiego osiedla i przez lata towarzyszą sobie w codziennych czynnościach, jak i dramatycznych wydarzeniach. Piękna, niepokojąca, złożona, trudna, wymagająca, niezwykła – każde to słowo pasuje do relacji jakie łączy te dwie kobiety od najwcześniejszych lat oraz do powieści, która traktuje o ich losach.

2.Biografia niezwykłego psychiatry

,,Stając się sobą” Irvin D. Yalom

Dla fanów psychologii, psychiatrii oraz wybitnych osobistości, polecam do czytania w podróży książkę o życiu Irvina Yaloma ,,Stając się sobą”. Znany psychoterapeuta i psychiatra opisuje swoje losy od wczesnego dzieciństwa w Ameryce po spektakularne sukcesy. Pokazuje drogę wyboistą i pełną zakrętów. Porusza w książce kwestię swojego żydowskiego pochodzenia, emigracji rodziców, trudów znalezienia swojego miejsca na uniwersytecie oraz zainteresowanie psychiatrią. Czyta się fantastycznie, autor opisuje też swoje sny, które często są wyjściem do snucia rozważań na określony temat, związany z biografią psychiatry. Bardzo gorąco polecam – zarówno biografię Yaloma, jak i jego książki.

3.Węgierska literatura obyczajowa

View this post on Instagram

Cześć ? U mnie jak zwykle kilka książek na raz ? Właśnie zaczynam ,,Żar" Sándoraa Máriego? o którym słyszałam bardzo dużo dobrego. Książka opowiada o męskiej przyjaźni, którą zburzyła wielką miłość do jednej kobiety. O wspomnieniach, zapomnieniu i próbie poznania prawdy. Cienka i niewielka książeczka zdobyła międzynarodowe uznanie, a na Węgrzech na jej podstawie powstał film. Bardzo mnie zaintrygowała proza tego pisarza, zobaczymy czy się w niej zakocham i zachwyceni, czy jednak to nie będzie dla mnie. Dodatkowo bardzo podoba mi się wydanie, a ta zielona okładka bardzo mi się kojarzy z pogodą za oknem ? Znacie ,,Żar" i twórczość Sándora Máriego? #żar #sandormarai #proza #książki #wydawnictwoczytelnik #czytambolubię #czytanie #czytaniejestseksi #czytaniejestfajne #czytamwszędzie #natura #czytamwplenerze #park #bookishlovers #bookstagrampolska #bookishfeatures #bookday #photographybook #photooftheday #still_life_mood #greenpower #nature_good #bookvibes

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

,,Żar” Sándor Márai

Węgierski pisarz zabiera nas na literacką ucztę. Każde słowo w Żarze jest przepełnione znaczeniem i ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Autor ukazuje historię przyjaźni niezwykłej, która z każdą kolejną przeczytaną stroną jawi nam się jako całkowicie inna, niż na początku lektury. Zaskoczenia, wybitny zwrot akcji, pasjonujące dialogi i monologi to siła tej książki. Opisy sytuacji oraz świata bohaterów są niezwykle poetyckie i bogate, dzięki nim lektura tej pozycji jest niezwykłą przyjemnością. Wspaniałe studium ludzkich charakterów, przywar oraz wiwisekcja serc nie zawsze przepełnionych miłością do siebie nawzajem. Sama czytałam w podróży.

Bardzo krótka, zaledwie 166 stron, ale bardzo mięsista.

4.Letni romans w pięknej okolicy

,,Lato utkane z marzeń” Gabriela Gargaś

Coś lżejszego, jednak nie znaczy, że gorszego. Opowieść Gabrieli Gargaś to idealna historia, kiedy chcemy trochę zwolnić i poczytać przemieszczając się z miejsca na miejsce. Taka lektura sprawi, że czas popłynie bardzo szybko. Mały, urokliwy pensjonat w Bieszczadach, zakochana Michalina oraz walka o jej serce przez dwóch zdeterminowanych mężczyzn. Przepiękna opowieść o sile marzeń oraz odwagi do ich spełniania, a także miłości, która nie zawsze wygląda tak jak w bajkach. Wspaniała literatura dla wszystkich spragnionych przyjemnej letniej, romantycznej lektury

5.Książki na lato – reportaż do czytania w podróży

,,Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasie prohibicji” Ewa Winnicka

Dobry reportaż w podróży? Czego nie! Zbuntowany Nowy Jork. Wolność w czasie prohibicji jest książką, która przenosi nas do lat 30. w Stanach Zjednoczonych. Tam jazz, kabarety i burbon tworzyły historie. Autorka opisuje przyczyny wprowadzenie prohibicji, skupia się na jej skutkach, a także na wymyślnych sposobach obchodzenia zakazu sprzedaży i picia alkoholu w Stanach Zjednoczonych. Całość ubarwiona jest fotografiami z epoko, które pozwalają wyobrazić sobie tamten, miniony, kolorowy świat. Idealna książka dla miłośników podróży historycznych, dobrych reportaży i Nowego Jorku.

A Ty, co zabierasz do czytania w podróży? Jakie książki lubisz czytać w pociągu, samolocie czy na promie?

Share this Story
  • książki na lato
    Książki

    Książki na lato – 5 pozycji do czytania w podróży

    Wakacje coraz bliżej, krok za krokiem zbliża się lipiec i czas wolny dla dzieci, studentów i nauczycieli, ale też każdego, kto ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 11 – prezenty świąteczne dla książkoholika

Święta coraz bliżej i czas pomyśleć o podarunkach ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook