Książki
książka o Oscarach

Książka o Oscarach – Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej

Oscary dla jednych wspaniałe nagrody dla najlepszych filmów, dla innych skomercjalizowany objaw słabości amerykańskiego przemysłu filmowego i targowisko próżności. Czym są naprawdę? Interesuję się filmami, lubię je oglądać, czytać i słuchać recenzji na ich temat. Dobry film to świetny towarzysz podróży. A o Oscarach słyszałam od dziecka i zawsze sprawdzałam kto wygrał. Dziś dzięki książce Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej Katarzyny Czajka-Kominiarczuk mogę poznać je od kulis.

O co tyle krzyku, czyli Oscary

Oscary w popkulturze to jedna z najbardziej znanych nagród filmowych. Filmy, które dostają to wyróżnienie zazwyczaj choć przez chwilę pozostają w wyobraźni odbiorców oraz są tematem rozmów. Czym ta nagroda tak naprawdę jest, kto ma szansę dostać statuetkę złotego krzyżowca i jak w ogóle powstała nagroda i jej wygląd?

Na te pytania odpowiada Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (autorka bloga Zwierz Popkulturalny) w książce Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej.  To książka o Oscarach, gdzie dostajemy kompendium wiedzy o pomysłodawcach nagrody, ceremonii wręczenia nagród, zwycięzcach i przegranych, a także nietypowych kategoriach filmowych.

Cztery rozdziały pełne ciekawostek i niezdanych faktów, zabierają czytelnika w podróż w czasie i przestrzeni. Autorka omawia przeszłe dokonania filmowe, jak i najnowsze nagrodzone filmy, twórców oraz aktorki i aktorów.

W książce nie zabrakło analiz i interpretacji pewnych zjawisk w Hollywood i przyznam, że te momenty są najciekawsze. Kiedy oprócz znanych lub mniej znanych faktów, autorka skupia się na prześwietleniu mechanizmów kierujących Amerykańską Akademią Sztuki Filmowej (która wręcza statuetki laureatom) oraz schematom, których funkcjonuje cały przemysł filmowy.

Najważniejsza nagroda filmowa?

Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej jest książką, która uwypukla blaski i cienie tej nagrody, pokazuje jaki musi być film, aby w ogóle mieć szansę na otrzymanie nominacji i wyróżnienia. Warto też zauważyć, że w lekturze znajdziemy odniesienia do przeszłości, to jak ta nagroda ewoluowała i zmieniała się, a także niestety, jak obecnie zostaje trochę w tyle za współczesnymi trendami.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk nie boi się diagnozować oraz przyglądać nierównościom w amerykańskiej Fabryce Snów, gdzie aktorki są znacznie częściej pomijane przy nominacjach. A inne orientacje seksualne niż heteroseksualni, są przedstawiane w określony, często utrwalający stereotypy sposób. Za to jak można zauważyć w oscarowych statystykach, mniejszości takie jak Latynosi, czy Amerykanie azjatyckiego pochodzenia nie mają, co marzyć o Oscarze.

książka o Oscarach

W książce też znajdziemy ciekawy fragment poświęcony kategorii oscarowej – Najlepszy film nieanglojęzyczny. Często to ta kategoria, nas Polaków najbardziej interesuje, ponieważ w niej mamy szanse dostrzec polskie dzieła kinematografii. W roku 2020 nominację do Oscara dostał polski film Boże Ciało, czy ma szansę na Oscara? Raczej wątpię, jednak już nominacja, w przypadku tej nagrody, to bardzo dużo.

Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej – dlaczego warto przeczytać?

Książka Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej to fantastyczna lektura dla wszystkich kinomanów, dla których film jest częścią życia. Myślę, że też dla każdego, kto przez chwilę zastanawiał się, dlaczego jakiś dobry film, który oglądał i był nominowany do nagrody, przegrał z dziełem, nieznanym, a czasami dość średnim?

Warto przeczytać tę książkę o Oscarach, ponieważ to kawałek naszej kultury i coroczne obstawianie Oscarów bywa małym sportem, przedmiotem zakładów i sporów. Warto wiedzieć jak wyglądają zakulisowe rozgrywki producentów, jak Oscar wpływa na zwycięzców, co może zmienić w życiu tych, który całkowicie się nie spodziewali nagrody. Polecam książkę Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej wszystkim, którzy mają ochotę na dobry reportaż i poznanie kilku tajemnic Hollywood.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Interesujesz się Oscarami? Masz swój ulubiony film?

Tytuł: Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej (Wydanie rozszerzone)

Autorka: Katrzyna Czajka-Kominiarczuk

Wydawnictwo: W.A.B

Liczba stron: 320

Inne recenzje: Z wielką odwagą

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook