Książki
Krwawy las książka i kawa

Krwawy las Geraint Jones recenzja – wojna, strach i stres

Rzymskie legiony – podstawowa jednostka taktyczna armii rzymskiej, niezwyciężona i budząca grozę, jednak do czasu. To wyćwiczeni żołnierze znani z precyzji i waleczności. Dla jednych okrutni i brutalni oprawcy, dla innych niedościgniony wzór musztry wojskowej. Krwawy las opisuje losy jednego z legionistów, który nie wiedząc skąd przychodzi, trafia do oddziału, który zmierza w krwawą pułapkę.

Rzym, wojna i stres pourazowy

Wojna nie zna litości – żołnierze zmuszani są do najgorszych czynów w walce o utrzymanie prowincji. Jednak grabieży, palenia, torturowania czy gwałcenia dopuszczają się sami, ze względu na przyzwolenie, swoją pozycję oraz prawo silniejszego.

Feliksa poznajemy, kiedy wojska rzymskie zmierzają do fortów nad Renem. Jest on ocalałym żołnierzem z masakry, która miała miejsce w niewielkim zagajniku. Nowe życie daje mu Arminiusz – wódz wojsk pomocniczych, uznany dowódca i szlachcic, a jednocześnie obywatel Imperium Rzymskiego. Zajmuje on wysoką pozycję w wojsku rzymskim, a odnaleziony żołnierz, który niczego nie pamięta ze swojej przeszłości staje się jego przyjacielem.

Krwawy las książka

Zwyczaje, codzienność oraz zagrożenia i tradycje legionów widzimy oczami Feliksa. Poznając kolejne wydarzenia mamy wrażenie, że bohater niesie ze sobą nie tylko olbrzymi ciężar, który powoduje u niego koszmary senne, ale również wielką tajemnicę.

Wojska ruszają do fortyfikacji nad Renem, jednak przed nimi las, krwawy las. Który odmieni los niejednego z nich.

Krwawy las – kiedy odwaga nie wystarcza

W książce Geraint’a Jones’a Krwawy las poznajemy dzieje brutalnego rozgromienia rzymskich legionów w Lesie Teutoburskim w 9 r n.e przez plemiona Germańskie. Straszna zasadzka oraz doskonałe manewry wojskowe Germanów spowodowały rozniesienie armii Imperium. Widzimy to oczami zwykłego żołnierza, czujemy jego strach, obawy i jednocześnie żądzę mordu czy odwetu na nieprzyjacielu. Spostrzegamy bestialskie zachowania, poznajemy z czym musi się mierzyć młody chłopak lub mężczyzna, który idzie na wojnę.

W książce niektóre sceny są opisane bardzo realistycznie, tak, że nawet jeśli nie chcesz możesz sobie bardzo dużo wyobrazić. Sceny przemocy, czy tortur były dla mnie bardzo trudne do czytania, większość z nich omijałam. Razić może też język, który jest pełen wulgaryzmów oraz niesmacznych określeń, których w wojsku nie brakuje. Co dla czytelnika może być trudne, dla autora jest trzymaniem się realiów.

Krwawy las książka

W Krwawym lesie autor pokazuje nie tylko zmagania wojenne, ale również dramat jednostki, która doświadczając przerażających przeżyć, dopuszczając się mordów lub widząc tortury, jest narażona na stres pourazowy. Powracające koszmary, myśli o masakrze, trudy codziennego zmagania w armii, powodują u wielu żołnierzy załamanie. Często zamiast patetycznej walki za ojczyznę, Rzym i Cezara, mamy więzy przyjaźni, które spajają bardziej niż nie jedna ideologia.

Autor daje nam szansę zmierzenia się z okrucieństwami wojny w skali makro i mikro, żadna z perspektyw nie jest dla mnie do przyjęcia.

Krwawy las – dla kogo jest ta powieść historyczna?

Książka Krwawy las – jest bardzo dobrze napisana, wartkie dialogi, zagadkowi bohaterowie sprawiają, że historia posuwa się płynnie do przodu. Mimo tego, że wiemy jakie jest zakończenie, to jednocześnie nie psuje to lektury. Pisarz pokazuje głęboką analizę psychiki głównego bohatera i pozwala czytelnikowi wniknąć w brutalny świat wojennych zmagań. To spotkanie nie jest miłe, ani przyjemne. Jednak dla fanów powieści historycznych, opowieści wojennych będzie bardzo satysfakcjonujące.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Dom Wydawniczy ,,REBIS”

Tytuł: Krwawy las

Autor: Geraint Jones

Liczba stron: 408

Wydawnictwo: Dom Wydawniczy ,,REBIS”

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook