Książki
Ebook kolor milczenia Elia Barceló

Kolor milczenia recenzja – opowieść o rozliczeniu z przeszłością

Książka, która mnie zatrzymała i wciągnęła w swój złożony świat. Historia kobiety, która próbuje rozwikłać dawną zagadkę i konfrontuje się z nieznaną prawdą o sobie i swojej rodzinie. Biorąc tą książkę do ręki (a raczej czytnik, bo czytałam e-book) nie sądziłam, że aż tak mnie zainteresuje, jednak to była prawdziwa literacka uczta. Autorka Elia Barceló dała mi książkę trudną, pozwalającą zobaczyć jak może wyglądać poszukiwanie prawdy o najbliższych. O rozliczeniu oraz przeżyciu trudnych emocji, których na, co dzień nie chcemy przyjąć.

Kolor milczenia recenzja– opowieść o dawnej zbrodni

Helena – uznana współczesna malarka, kobieta szorstka i niezależna, próbuje pogodzić się z przeszłością. Dawna zbrodnia popełniona na jej siostrze, poczucie winy, niezabliźnione urazy nie dają jej spokoju. Nie wie kto w wieku dwudziestu siedmiu lat pozbawił życia Alicie, dlaczego matka kochała ja bardziej i czy mogła zrobić coś, aby siostra dziś żyła? Mimo, że już sama jest po sześćdziesiątce, nie potrafi sobie poradzić z przeszłością. Swoje lęki przenosi na obrazy w postaci zagadkowych cieni. Udział w jednym wydarzeniu oraz pamiątki, które dostaje od kuzynki, które dla niej zostawiła jej matka, będą punktem zwrotnym w życiu Heleny.

Elia Barceló Kolor milczenia czytnik ebook

Kolor milczenia (recenzja), to próba zmierzenia się z  tłumionymi i nieprzepracowanymi uczuciami po stracie siostry. Bohaterka próbuje rozwikłać tajemnicze dzieje jej rodziny. Helena wraca z Australii do Hiszpanii na ślub wnuczki. Choć nigdy nie była rodzinnym człowiekiem, to krok po kroku zaczyna dostrzegać jak wyjaśnianie przeszłości  zbliża ją do ludzi z pozoru jej obcych. A pogodzenie z dawnymi zdradami, miłościami i odkrycie niespodziewanych szczegółów pozwala zbudować coś całkiem nowego w jej życiu. Jednak czy takie działania pozwolą odzyskać bohaterce upragniony spokój?

Kolor milczenia – a może o rozliczeniu z przeszłością?

Historia Heleny Guerrero i jej rodziny, jest ukazana dwutorowo – mamy czasy współczesne Australię, Madryt, Rabat w Maroku. Oraz retrospekcje z przeszłości, wyłaniające się historie dawnych zdjęć i zapisków z pamiątek, jakie matka Heleny przekazała jej już po swojej śmierci, aby kobieta zrozumiała i wyjaśniła sobie wszelkie zagadki.

Ukazana w książce Kolor milczenia przeszłość, to opowieść o losach rodziny od lat 20. XX. aż do współczesności. Krok po kroku razem z główną bohaterką poznajemy początki małżeństwa rodziców Heleny, ich wybory i dylematy. Dowiadujemy się o wpływie rządów Franco na życie rodziny, zdradach, moralnie złych wyborach. I przede wszystkim odkrywamy, kto zabił Alicie, starszą siostrę Heleny.

Kolor milczenia – historia, którą może napisać każdy z nas

Ile wiemy o swoich najbliższych, kim są, czego pragną, co naprawdę kochają? Myślę, że Elia Barceló daje nam szansę na zastanowienie się nad skrywanymi tajemnicami własnych rodzin. Wpływ jaki wywierają przeszłe doświadczenia na obecne wybory, krzywdy, które nie zostały wybaczone, decyzje, które przekreślają wszystko mocno na nas oddziałują. Każdy z nas ma takie obszary rodzinnych historii, które są niechlubne lub niechciane, a może tak, jak u Heleny nie znane. Żyjemy iluzją, że znamy najbliższych nam ludzi, a czasem nie wiemy o nich praktycznie nic istotnego.

kolor milczenia elia barceló ebook

Książka prowokuje, wciąga w hiszpański świat dawnych lat. Jest intrygująca nie tylko za sprawą kryminalnej zagadki, ale też dzięki nietuzinkowym i złożonym bohaterom. Dodatkowo dwie płaszczyzny czasowe, powolne odkrywanie motywów i pragnień, które popchnęły różne osoby do określonych czynów, uwiarygadnia ich decyzje. Czynią je zrozumiałymi. Mimo, że z wieloma wyborami można się nie zgadzać, potępiać je, to dzięki wyjaśnieniom zyskujemy cały obraz sytuacji. Choć prawda okazuje się bardzo trudna, to jednak wyzwala i pozwala na nowe życie.

Bardzo dobra książka, która można odczytać wielowymiarowo. Polecam wszystkim, którzy cenią dobre powieści, lubią hiszpańską wrażliwość i mają ochotę na powolne odkrywanie kart i rozplątywanie zawiłej zagadki. Książka został w 2017 roku w Hiszpanii została Książką Roku.

Jak Wam się podoba Kolor milczenia recenzja oraz sama książka? Lubicie powieści rozgrywające się w różnych płaszczyznach czasowych?

Tytuł: Kolor milczenia

Autor: Elia Barceló

Liczba stron: 544

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Summary:

4,5

Piękna opowieść o odkrywaniu prawdy o sobie i swojej rodzinie

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook