Rozwój

Kierunek przeszłość – czy się opłaca?

Wspomnienia to zazwyczaj skarbnica wielu emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Odtwarzając to, co zdarzyło się kiedyś przeżywamy mini podróż w przeszłość. Wracamy do obrazów, dźwięków, zapachów, które w jakiś sposób ukształtowały nasze życie, wpłynęły na wybory i zaważyły na decyzjach. Przeszłość często puka do nas w chwilach smutku, kryzysu, czy też w trakcie podejmowanie różnorodnych decyzji lub w sytuacjach zbliżonych do przeszłych wydarzeń.DSC04243

Wspomnienia

Przypominanie sobie dawnych imprez, szalonych eskapad, wyjazdów czy spotkań może wprawić w pozytywny nastrój, pozwoli zapomnieć może o nie najlepszej chwili obecnej, przeniesie w dni, które były ważne. Takie wracanie do przeszłości jest zjawiskiem pożądanym, ponieważ skłania do refleksji, pozwala wyciągnąć wnioski z przeszłości. Zdystansować się do pewnych wydarzeń i ludzi, zobaczyć różne zdarzenia w nowym świetle.

Gorzej, gdy przeszłość zaczyna kłaść się cieniem na chwili obecnej. Dawny żal, uraza, rozczarowanie czy lęki zaczynają odbierać szansę na nowy start, lepszą przyszłość, zmianę. Zamiast świeżego spojrzenia, występuje intruzywne przeżuwanie obrazów z dawnych dni, przypominanie sobie zebranych ciosów, wracanie do negatywnych odczuć, jakie wzbudzili w nas inni. Życie przeszłością nie daje możliwości zmiany, rozwoju, ani naprawienia różnych rzeczy.

DSC07518

W chwili, kiedy zorientujesz się, że przeszłe negatywne wydarzenia znów wracają powiedz STOP. Zobacz, że to, co było już minęło, nie zmieni tego żadna siła. Nie ma możliwości odwołania wypowiedzianych słów, zmiany podjętych decyzji. Jednak masz chwilę obecną, która trwa, nie pozwól by dawny żal przeszkodził Ci w napisaniu do od lat niewidzianej koleżanki, naprawienia stosunków z rodzicami, wykorzystania możliwości rozwoju czy przeproszenia, kiedy nie do końca miałeś rację. Mimo tego, że przeszłość Cię ukształtowała, to jednak dziś jesteś już inną osobą, w nowy sposób patrzysz na świat, w takiej chwili, warto pomyśleć o tym, że czasem mimo przeżytego bólu można dać sobie i innym drugą szansę.

Czy warto wracać do przeszłości? Wyciągasz wnioski czy może tylko przywołujesz negatywne emocje?

A może żyjesz tylko ,,tu i teraz”?

DSC07925

Tu i teraz?

Zapisz

Share this Story
  • Rozwój

    Kierunek przeszłość – czy się opłaca?

    Wspomnienia to zazwyczaj skarbnica wielu emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Odtwarzając to, co zdarzyło się kiedyś przeżywamy mini podróż ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook