Rozwój

Każdy wie lepiej, tylko nie Ty!

Każdy wie lepiej jak powinno wyglądać Twoje życie. Zna się na Twoich marzeniach i planach, zdaje sobie sprawę, z tego co byś chciał i co dla Ciebie jest najlepsze. Każdy potrafi ułożyć Twoje życie za Ciebie i kiedy nie poddasz się tym wyznacznikom oceni Cię, że robisz źle.

Każdy wie lepiej!

Każdy wie lepiej, a na pewno lepiej od mnie. Planuje jedno z największych wydarzeń w moim życiu, powoli układam plan, zastanawiam się nad tym jak chce, aby wyglądał TEN dzień. Dużo do niego czasu, ale mimo wszystko wstępny plan się krystalizuje. Omawiamy szczegóły, bardziej wizje niż konkrety. A tu, ni z tego ni z owego, cały świat wie lepiej jak powinien wyglądać TEN dzień, jak i całe moje życie.

Znacie to?,, Życzliwi i bardzo pomocni” ludzie, chcą układać Twoje życie pod ich dyktando? Wiedzą co powinnaś zrobić, gdzie i z kim, Ty nie masz nic do gadania. Jaki tam Twoje marzenia , jakie potrzeby, jakie wizje, to ,,bardziej bliscy i dalsi krewni „ mają dla Ciebie zaplanowane całe wydarzenie, a może i całe życie, aż po grób.

kazdy wie lepiej

Opinie a Twój świat

Ta, dziwna przypadłość zaczyna się już od dzieciństwa, Ci mityczni INNI( tu wstaw kogo chcesz: rodziców, dziadków, dalszych krewnych, znajomych, nieznajomych itp.) wiedzą co powinnaś zakładać do szkoły, z kim powinnaś się spotkać, jakich mieć przyjaciół, chłopaka. Czy powinnaś się malować, czy też nie. Oni wiedzą lepiej. Bo cóż ty masz wiedzieć, dziecko jeszcze, nic nie rozumiejące. Oni mają doświadczenie, wiedzę i są dorośli.

Później jest trochę trudniej, Ci ONI muszą się przygotować na Twój opór, bunt. I, tu wytaczają ciężkie działa, że ,,przecież nie tak Cię wychowali”, ,,że tak się nie robi”, ,,co powiedzą ludzie”, a może nawet poleją się łzy i będą brać Cię na litość, abyś broń boże nie realizował swoich pomysłów, wizji i planów. Lub z drugiej strony kłótnie, ostre walki na słowa, tak Cię zmęczą, że odpuścisz i dla świętego spokoju zrobisz tak jak Ci chcą.

Wydaje Ci się, że jak jesteś dorosły to już nikt nie będzie Ci mówił co masz robić. I, tu się srogo mylisz. Każdy wie lepiej od Ciebie jak powinna wyglądać Twoja praca, rodzina, ślub, kiedy masz urodzić dzieci ( a jeśli jesteś kobietą , to oczywiste, że na pewno chcesz je mieć (sic!)), gdzie masz mieszkać, co jeść, gdzie jeździć na wakacje i co do garnka wkładać. Jeśli byś zapytała, Ci INNI mają cały harmonogram Twojego życia i oni wiedzą lepiej od Ciebie czego Ci potrzeba i wcale nikt Cię nie będzie pytał o zdanie.

kazdy wie lepiej

Czyje to życie?

Techniki mogą być różne, sprawdzone wpędzanie w poczucie winny, manipulacja, wciąganie osób trzecich i powoływanie się na autorytety, wywieranie presji, wyciąganie społecznego dowodu słuszności ,,że tak (jak ONI chcą) robią wszyscy”. Nie liczą się Twoje potrzeby, uczucia, czy samopoczucie, masz zrobić tak, aby Ci INNI byli zadowoleni, a że to Twoje życie, to już nikogo nie obchodzi, bo on/ona wie lepiej.

Pisze o tym okropnym zjawisku, bo mnie ostatnio mocno dotknęło, bliska mi osoba, próbowała wywierać na mnie presje wszelkimi dostępnymi jej sposobami, nie cofając się przed manipulacją i łzami, po to, aby zmienić moją decyzję odnoście jednej z najważniejszych chwil w moim życiu. Niedoczekanie jej, ale ile się na wkurzałam, na denerwowałam to moje. A żeby dać upust swojej frustracji piszę o tym Wam, nie dajcie się!

To, Wasze życie i macie pełne prawo do tego, żeby robić z nim co tylko macie ochotę, wyglądać jak chcecie, organizować różne wydarzenia po swojemu. Popełniać błędy i być niedoskonałymi. Nie musicie spełniać oczekiwań innych, zapraszać ludzi na ślub, których praktycznie nie znacie, a z grzeczności mówicie ,,ciociu”, iść na studia takie czy inne, czy w ogóle iść na studia, bo to niespełniona ambicja rodziców, ani spotykać się z ludźmi, którzy zabierają Wam energię, bo proszą Was o to znajomi.

My sami powinniśmy podejmować decyzje, mamy jedno życie i nie wiem jak Ty, ale ja chce je przeżyć na swój sposób.

Spotkaliście się z takim zachowaniem, że każdy wie lepiej? Jak reagujecie?

Zapisz

Share this Story
  • Rozwój

    Każdy wie lepiej, tylko nie Ty!

    Każdy wie lepiej jak powinno wyglądać Twoje życie. Zna się na Twoich marzeniach i planach, zdaje sobie sprawę, z tego co ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook