Książki
Kasztanowy Ludzik Soren Sveistrup

Kasztanowy Ludzik Soren Sveistrup – jesień może być krwawa!

Od przeczytania Kasztanowego Ludzika Soren’a Sveistrup’a kasztany nabiorą dla Ciebie całkowicie nowego wymiaru. Duński autor zabiera nas w misternie skonstruowaną fabułę, gdzie zło piętrzy się, a morderstwa zataczają coraz większe kręgi. Dawne zbrodnie nieodwołalnie naznaczają współczesnych bohaterów. 560 stron, a ja przeczytałam książkę w 2 dni! Mówić, że kryminał Kasztanowy Ludzik wciąga, to jak nie mówić nic.

Jesień – czas kryminałów!

Dawno nie czytałam kryminału, jakoś nie miałam ochoty, dodatkowo byłam zmęczona powtarzalnością zabiegów i stosowanymi schematami, w książkach z tego gatunku literackiego. Debiut książkowy Soren’a Sveistrup’a Kasztanowy Ludzik to ciekawa odmiana. Książka przykuła mnie do siebie na 2 dni i spowodowała, że nie nudziłam się ani przez minutę.

Mamy tu i mroczną tajemnicę sprzed lat, i wartką akcję dotyczącą śledztwa oraz okrutne, wstrząsające całą Kopenhagą zbrodnie. Dodatkowo, wartym uwagi bonusem jest tło polityczno-społeczne, w jakim osadzona jest historia oraz główny problem jaki porusza, czyli krzywdzenie dzieci.

Kasztanowy Ludzik Soren Sveistrup – niewinna oblicze zła

Duńska policja dostaje zgłoszenie o krwawej zbrodni. Kobieta została zamordowana na placu zabaw, a jej ciało specyficzne okaleczone. Dodatkowo to, co wzbudziło dreszcz niepokoju u detektywów to niewinna figurka kasztanowego ludzika. Mija czas, a morderca podejmuje się kolejnych zbrodni, które są jeszcze bardziej krwawe niż pierwsza. Jednak same morderstwa, to tylko wierzchołek góry lodowej. Mamy tu porwanie córki minister do spraw polityki społecznej, problem rodzin zastępczych, zaniedbywania dzieci i szeroko zakrojone dochodzenie, które nie przynosi skutku.

Kasztanowy Ludzik Soren Sveistrup - kasztany

Naia Thulin to młoda i zaangażowana policjantka pracująca w Wydziale Zabójstw, wcale nie chce pracować w miejscu, gdzie ma poczucie, że niczego się nie nauczy, a ma ochotę dołączyć do elitarnego oddziału duńskiej policji zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Hess – agent Europolu, „spadochroniarz”, z niewiadomego powodu przeniesiony znów do Wydziału Zabójstw. Jego trudna przeszłość nie pozwala mu się w nic angażować, ani nawiązywać głębszych relacji. Czy ta dwójka detektywów ujmie mordercę, nazwanego „Kasztanowym ludzikiem”?

Kryminał na jesień, dlaczego warto przeczytać książkę Soren’a Sveistrupa

Dla wielbicieli kryminałów to będzie gratka – fabuła jest skonstruowana sensownie i bardzo spójnie. Motywacja mordercy powoli się wyłania z sukcesywnym przewracaniem stron w książce.  Intryguje nas polityczno-społeczne tło sprawy, poruszają zbrodnie i kibicujemy policjantom. Czego chcieć więcej?

A jednak dla czytelnika, który już nie jedną historię ma za sobą. Co czyta o krwawych zbrodniach i dzielnych detektywach, kolejna opowieść o seryjnym zabójcy, to może być nużąca powieść. Dlaczego tak nie jest? Ponieważ autor dodaje coś jeszcze, coś co sprawia, że osoba, taka jak ja lubiąca powieści, historie oparte na faktach i złożone dramaty psychologiczne, cieszy się mocno. Dostaje wielki bonus. Czyli temat, który porusza, przeraża i pozwala zobaczyć głębszy wymiar książki. Nie chce Wam zdradzać za dużo, ale tło psychologiczne i ograniczenia polityki społecznej, mogą być nie mniej okrutne od krwawych zbrodni.

Mnie Kasztanowy Ludzik Soren Sveistrup bardzo się podobał i nie zawiodłam się na debiucie scenarzysty ‘’The Killing”. Jeśli nie oglądaliście serialu to polecam nadrobić, a kryminał znajdziecie w księgarniach już 2 października.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu W.A.B.

Tytuł: Kasztanowy ludzik

Autor: Soren Sveistrup

Liczba stron: 560

Wydawnictwo: W.A.B.

Premiera: 2.10.2019

Co lubicie czytać jesienią? Macie swoje typy?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook