Podróże
karta EKUZ

Karta EKUZ – czy ją wyrabiać i co z dodatkowym ubezpieczeniem

Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem, zwiedzaniem lub wylegiwaniem się na plaży, a może jednym i drugim? Dla mnie to czas rozluźnienia, mniejszej czujności i pozwolenia sobie na odrobinę więcej niż zwykle (dobrze, jeśli to kończy się jedynie nadprogramowymi kilogramami). Podobno najwięcej wypadków zdarza się w domu, jednak myślę sobie, że wakacje też im sprzyjają. Karta EKUZ – to minimum bezpieczeństwa na wakacje.A kiedy podróżujesz z rodziną zastanów się nad dodatkowym ubezpieczeniem.

Karta EKUZ – co to jest?

Karta EKUZ to dokument poświadczający Twoje prawo do korzystania z publicznej służby zdrowia na terenie innego państwa członkowskiego UE. Możesz ją wyrobić jeśli posiadasz ubezpieczenie zdrowotne.

Proces przyjęcia do szpitala, leczenia lub wizyty u specjalisty odbywa się na prawach kraju, w którym przebywamy.

karta EKUZ

Z kartą czuję się bezpieczniej i pewniej, a na ostatnim wyjeździe przekonałam się, że może naprawdę się przydać w najmniej spodziewanym momencie.

Karta EKUZ – jak wyrobić?

Kartę EKUZ można wyrobić w każdym oddziale NFZ składając krótki wniosek (formularz dostępny w placówce), wypełnienie go to ok.5 minut. Przy składaniu wniosku i odbieraniu karty musisz mieć ze sobą ważny dowód osobisty. Karata wydawana jest bezpłatnie i jest ważna 12 miesięcy od chwili wydania. Cała procedura trwa max.10 minut, najdłuższe jest oczekiwanie w kolejce.

W przypadku osób niepełnoletnich, wniosek składają rodzice/opiekunowie przy wyrabianiu karty należy mieć legitymację szkolną dziecka lub dokument poświadczający naukę szkolną.

Wniosek możesz złożyć również przez internet, a później jedynie odebrać kartę – w oddziale NFZ lub delegaturze, na poczcie polskiej (jeśli zaznaczysz we wniosku prośbę o wysłanie pocztą) lub możesz poprosić inną osobę, wypełniając druk upoważnienia, a karta EKUZ będzie mogła zostać odebrana przez Twoich bliskich.

karta EKUZ

 

Co z tym dodatkowym ubezpieczeniem?

Czasami wybieramy się w takie miejsce w Unii Europejskiej, że nie ma w pobliżu publicznego szpitala, działa tylko prywatna opieka zdrowotna (warto to sprawdzić przed wyjazdem). W takiej sytuacji będziemy zmuszeni opłacić badania, wizytę u lekarza lub zabieg samodzielnie. Czasami to bardzo duży koszt. Jednak można tego uniknąć. Jak?

Wykupując dodatkowe ubezpieczenie turystyczne, zdrowotne czy nawet od zamachów terrorystycznych. Tego typu ubezpieczenia warto mieć szczególnie, gdy podróżujemy z dziećmi. Wtedy taka dodatkowa opcja zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Warto też wiedzieć, że opieka zdrowotna w ramach korzystania z karty EKUZ może okazać się w naszym przypadku nie wystarczając, ponieważ gwarantowane są jedynie doraźne świadczenia zdrowotne. A my np. potrzebujemy operacji, specjalistycznych badań, czy transportu medycznego do Polski.

Pamiętajmy również, że jeśli wybieramy się po za Unię Europejską, karat EKUZ nie działa.

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne może obejmować różne warianty np. ubezpieczenie bagażu podręcznego, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków czy pobyt w szpitalu. Zanim wykupisz konkretną polisę sprawdź jej warunki: od kiedy obowiązuje, zastanów się czy lepiej wykupić konkretne ubezpieczenie na jeden pobyt, czy może w tym roku wyjeżdżasz kilka razy i przyda Ci się pakiet poszerzony, porównaj zakres pakietów oraz świadczenia jakie uzyskasz w miejscu Twojego urlopowego pobytu – większość tych informacji znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

karta EKUZ

Każdy z nas chce odpoczywać, dobrze się bawić i cieszyć urokami wybranego miejsca, niestety wypadki, urazy (niestety karata EKUZ przydała mi się na Majorce), choroby zdarzają się nawet w najpiękniejszych miejscach na Ziemi. Dlatego do wyjazdu warto przygotować się wcześniej, tak, aby nawet w sytuacji niespodziewanej i trudnej mieć minimum komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Wykupujecie dodatkowe ubezpieczenia turystyczne? Przydała Wam się kiedyś karta EKUZ?

Relacja z Barcelony – podróż poślubna

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Podróże

Zobacz również

Pakowanie na wyjazd, czyli jak zaplanować krótką podróż?

Odpoczywam, kiedy wyjeżdżam, a Ty? U mnie krótka ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook