Książki
Jesmyn Ward

Jesmyn Ward Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie

Dalekie południe Stanów Zjednoczonych przeżarte uprzedzeniami rasowymi i narkotykami. Dorastający chłopiec, który próbuje chronić swoją siostrę i być mężczyzną. Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Jesmyn Ward to opowieść drogi, która zabiera nas w podróż, gdzie ból, cierpienie, radość, ciekawość i nadzieją mieszają się w ludzkich sercach. To historia o ludziach i o duchach, które czasem nie chcą nas opuścić.

Książka, na którą czekałam Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie

Oprawiona w ciemnożółtą, twardą okładkę książka, z zagadkową grafiką na przedzie kusiła mnie już od dłuższego czasu. W ramach współpracy z księgarnią Inverso w końcu skusiłam się na jej przeczytanie. Zamówienie, przyszło tak szybko (na drugi dzień po skompletowaniu koszyka zamówień), że nie zdążyłam się przygotować na ucztę literacką, jaką mi zgotowała Jesmyn Ward – autorka książki i polski tłumacz – Jędrzej Polak.

Powieść zabrała mnie w mroczne serce Missisipi, gdzie trzynastoletni Jojo stara się przetrwać i zrozumieć otaczający go świat. Dziadkowie – Tako i Mamcia próbowali obdarzyć go miłością i wpoić zasady dobrego życia, jednak otaczająca ich rzeczywistość, pełna rasowych uprzedzeń pokazywała, że zło czai się bardzo blisko, a wybory, jakie trzeba podejmować mają ogromne konsekwencje.

Podróż w dorosłe życie

Leonie (matka chłopca) próbuje radzić sobie z życiem na swój sposób – za pomocą narkotyków, dystansu i miłości. Michael – ojciec, którego nie ma, a który powraca ze stanowego więzienia, wsadzony za produkcję narkotyków, uwikłany w konflikt z własnym ojcem – to rodzice chłopca i jego małej siostrzyczki Kayli. Nigdy nie nauczyli się być dorośli, a tym bardziej nie umieli być rodzicami.

Jesmyn Ward

Jojo szuka ucieczki i zrozumienia w dawnych, rodzinnych opowieściach, legendach gorącego Południa oraz własnych obserwacjach. Ze wszystkich sił chce chronić siostrę, która jest dla niego najważniejsza.

Długa podróż, po wychodzącego z więzienia Parchman ojca, odkryje przed nim, nie tylko mroczne sekrety dorosłych, ale również inny świat, który od tej pory nie będzie chciał go opuścić.

Cena dorastania i miłości

Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie to przejmująca opowieść o dorastaniu, miłości bratersko-siostrzanej, a także o nierównościach społecznych i uprzedzeniach rasowych. W każdym zdaniu książki można znaleźć drugie dno, a włączenie do opowieści niezwykłego świata duchów, jeszcze bardziej intryguje czytelnika.

To lektura wymagająca, trzymająca czytelnika w skupieniu i pełna wielu momentów, kiedy masz ochotę zamknąć książkę, odłożyć ją i już do niej nie wracać. Tak bardzo boli – brak matczynej miłości, niesprawiedliwość, zło oraz ludzka podłość.

Z drugiej strony, skomplikowane relacje rodzinne, dawna przeszłość, która powraca ze zdwojoną siłą, świat niezwykłości i mroku powoduje, że chce się przemierzać razem z Jojo dalekie Południe i dowiedzieć się, co będzie dalej.

Moje wrażenia po przeczytaniu książki Jesmyn Ward

Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Jesmyn Ward, zostanie  ze mną na długo. To książka, do której się wraca i po której się chce więcej. Myślę, że po jakimś czasie od przeczytania można w niej odnaleźć nowe płaszczyzny i motywy. Czasami historia musi odrobinę odleżeć, aby ujrzeć ją w nowym świetle. Wiem, że sięgnę po kolejne książki Jesmyn Ward i sprawdzę, czy inverso.pl znów mnie zaskoczy błyskawiczną dostawą.

Jeśli szukasz nowej księgarni, z której książki przychodzą do Ciebie w ekspresowym tempie i chcesz znaleźć nowości książkowe, które podbiją Twoje serce – polecam sprawdzić Inverso. Znajdziesz tam nie tylko literaturę piękną, ale również reportaże, biografie, najnowsze bestsellery i uznane klasyki. Wszystko, co wytrawny książkoholik potrzebuje do szczęścia.

Czytaliście Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie Jesmyn Ward (zobacz) lub innej jej książki? Jak Wasze wrażenia?

Tekst przy współpracy z księgarnią inverso.pl

Tytuł: Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie

Autorka: Jesmyn Ward

Liczba stron: 330

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie

Zobacz inne recenzje: 3 powieści o silnych kobietach

PS. Spełniam marzenie i chce Ci o nim opowiedzieć – to e-book rozwojowy dla wszystkich, którzy pragną życia na własnych zasadach.

E-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie – już za chwilę premiera! Zapisz się na listę oczekujących i odbierz e-booka za jedyne 29zł plus bonus – miniebook z ćwiczeniami rozwojowymi. \Zapisz się: https://www.subscribepage.com/ebookczytajnawalizkach

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook