Książki
Jane Goodall Pani od Szympansów

Jane Goodall. Pani od Szympansów – przełomowe odkrycia

Niektórzy ludzie w swoim życiu dokonują takich rzeczy, że nigdy nie powinniśmy o nich zapomnieć.  I tak jest z Jane Goodall i jej odkryciami. Ta niezwykła kobieta, w wieku dwudziestu paru lat, praktycznie samotnie, udała się do dżungli w Afryce, aby badać zachowania szympansów i przysłużyć się nauce. Młoda, piękna i otwarta na świat wybrała ciężką przeprawę zamiast wygodnego życia. Książka Danuty Tymowskiej Jane Goodall. Pani od Szympansów to opowieść o kobiecie, która wytrwale walczyła o swoje marzenia i je spełniła.

Życie Jane i dlaczego szympansy?

Jane Goodall od zawsze kochała zwierzęta, nie wyobrażała sobie bez nich życia. Już od dzieciństwa marzyła o wielkich przygodach w Afryce i mimo, że większość dorosłych, oprócz jej mamy, było sceptycznych, dziewczyna dopięła swojego.

Po różnych pracach podejmowanych w Anglii, pewnego dnia dostała zaproszenie od koleżanki, aby przyjechała na jej farmę do Afryki. Dzięki wytrwałości i oszczędzaniu w ciągu 5 miesięcy zebrała potrzebną kwotę na rejs na Czarny Ląd, były to lata 50. XX wieku. Ta wyprawa stała się początkiem spełniania marzeń, które dzięki poznawaniu odpowiednich ludzi, doprowadziły Jane Goodall do niezwykłej kariery, której główną osią były badania nad zachowaniem szympansów.

Nauka, rodzina i krytyka

Dzięki pierwszej pracy u Louis’a Laekey’a (znanego i cenionego naukowca) dla Jane Goodall rozpoczął się niezwykły okres poznawania szympansów, zwierząt bardzo podobnych do człowieka. To ona odkryła, że posługują się narzędziami, mają skomplikowane zachowania społeczne, odczuwają emocje. Szympansy potrafią kochać i prowadzić wojny, są bardziej podobne do ludzi,  niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. A wiemy to wszystko dzięki niezwykłej pasji Goodall.

Czytając książkę Danuty Tymowskiej poznajemy dzielną i wytrwałą dziewczynę, która wierna swoim przekonaniom zmieniła świat nauki.

 

Jako pierwszy naukowiec przeprowadziła niezwykłe badania terenowe nad szympansami, badając ich zachowania, społeczność, język w naturalnym środowisku. Przez 30 lat była bardzo blisko związana z Gombe, miejscem, gdzie wszystko się zaczęło, a szympansy pozwoliły jej się z zbliżyć i poznać ich świat.

Z książki Pani Danuty wyłania się postać badaczki, która musiała sobie poradzić z niejednym problemem – brakiem funduszy, krytyką środowiska naukowego, zaprzeczaniom jej odkryć, czy dzikimi i czasami niebezpiecznymi sytuacjami w dżungli.

Dodatkowo z kart książki Jane Goodall.Pani od Szympansów wyłania portret kobiety, która kocha naturę i zwierzęta, traktuje je z miłością i empatią. Oprócz tego, że jest znakomitą badaczką jest też wrażliwym człowiekiem, co w późniejszym wieku przełożyło się na jej działania na rzecz ochrony szympansów, ich siedlisk i ograniczenia badań na zwierzętach.

Jane Goodll Pani od Szympansów – niezwykła postać

Książka o Jane Goodall jest świetna, znajdziemy tu nie tylko suche fakty, ale też fascynującą historię kobiety, która dzięki swojej pracy zmieniła oblicze nauki. Pokazała nam wszystkim, że zwierzęta potrafią być równie inteligentne, emocjonalne i społeczne jak ludzie. I, że tak naprawdę różni nas jedynie maleńka aberracja ewolucji.

Na studiach psychologicznych poznawaliśmy postać Jane Goodall i jej odkrycia, ponieważ zachowania szympansów pokazują, też jak my ludzie działamy w wielu sytuacjach. A biologiczne podstawy zachowania to pierwszy krok do zrozumienia i człowieka i zwierząt.

Polecam przeczytać Jane Goodall Pani od Szympansów, która jest ilustrowana pięknymi zdjęciami badaczki i zwierząt, a także Gombe, ponieważ warto wiedzieć, ze tacy ludzie działają i dzięki swojej determinacji i talentom potrafią zmieniać świat. Fascynująca lektura.

Dziękuje za egzemplarz Wydawnictwu Znak

Tytuł: Jane Goodall Pani od Szympansów

Autorka: Danuta Tymowska

Wydawnictwo: Znak

Liczba stron: 440

 

Zobacz też: Nauka nowych rzeczy – jak to zrobić?

Share this Story
  • Jane Goodall Pani od Szympansów
    Książki

    Jane Goodall. Pani od Szympansów – przełomowe odkrycia

    Niektórzy ludzie w swoim życiu dokonują takich rzeczy, że nigdy nie powinniśmy o nich zapomnieć.  I tak jest z Jane Goodall ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook