Książki
książka i czytnik ebooków kubek z kawą

Jak znaleźć czas na czytanie książek?

Zastanawiasz się jak znaleźć czas na czytanie książki w Twoim napiętym grafiku? Praca, gotowanie, sprzątanie, czas dla dzieci i rodziny, a może jeszcze prowadzisz swoją działalność i aktywnie uprawiasz jakiś sport? I jak tu mieć czas na codzienne czytanie? Jednak są pewne sposoby, aby codziennie cieszyć się choć chwilą na lekturę, dzięki temu odprężysz się, nauczysz czegoś nowego lub podszkolisz obcy język. Oto 6 sposobów, aby codziennie czytać. Wybierz dla siebie najlepszy.

Nie musisz mieć dużo czasu, aby codziennie czytać

Od kiedy intensywnie pracuje na 8 godzinnym etacie mam coraz mniej czasu na czytanie. Zmęczenie, dodatkowe obowiązki, czasami potrzeba posprzątania, załatwienia spraw związanych z blogiem oraz moimi innymi aktywnościami – sprawia, że czas na poznawanie kolejnych powieści, zdobywanie nowych informacji i dodatkowej wiedzy znacznie się skurczył. Jednak widząc jak bardzo mój czas topnieje, wprowadziłam drobne zmiany, które pozwalają mi cieszyć się lekturą codziennie lub prawie codziennie. Ty możesz mieć inaczej, nie mieć problemów ze znalezieniem czasu na czytanie lub mieć go jeszcze mniej. Jednak chce, aby moje pomysły będą dla Ciebie inspiracją znalezienia czasu na książkę.

1.Priorytety każdego dnia

Każdy dzień to niepowtarzalna suma godzin. Masz ich tylko lub aż 24, co w nich będzie dla Ciebie najważniejsze? Ile  nich przeznaczasz na sen, a ile na pracę? Co zostaje dla rodziny, na hobby czy spotkanie z bliskimi? Możesz wybrać, jak zagospodarujesz te kilka godzin, które będziesz mieć dla siebie po pracy. Tu możesz postawić sobie cel – dzienny, tygodniowy czy miesięczny. Jeśli chcesz czytać więcej – niech to będzie przeczytanie jednej książki tygodniowo lub 3 miesięcznie, albo 10 stron każdego dnia. Posiadanie celu wielu osobom daje poczucie kontroli i bardziej ich motywuje do wykonywania danej czynności.

2.Codzienny rytuał – 15 minut każdego dnia

Mój codzienny rytuał, którego się trzymam, to czytanie choć 15 minut przed wyjściem do pracy. Rano, kiedy mogę jeszcze chwilę podumać nad wodą z cytryną lub kawą, wybieram jedną z czytanych przez mnie książek i skupiam się na lekturze. To czas dla mnie, chwila wyciszenia się i oderwania przed sprawami nadchodzącego dnia. Ty możesz wybrać swój czas na czytanie – rano, po obiedzie, po pracy, wieczorem? 15 minut może być wystarczające, a jeśli możesz czytaj dłużej. Zazwyczaj po 15 minutach, jesteśmy tak wciągnięci w fabułę, że problem znalezienia czasu na czytanie przestaje istnieć.

jak-znaleźć-czas-na-czytanie

3.Zamiast Instagramu, Facebooka, YouTube

Jak znaleźć czas na czytanie książek? Może z czegoś zrezygnować? Z kolejnego razu na Facebooku i przewijania tablicy, nowego filmiku ze śmiesznymi sytuacjami na YouTube czy przeglądania przez godzinę zdjęć na Instagramie? Media społecznościowe są dobre, na YT można nauczyć się praktycznie wszystkiego, a grupy na FB stanowią wartościowe miejsce wymiany informacji, inspiracji i porad. Jednak często bywają też pochłaniaczami czasu, przez który marnujemy cenne minuty, a nawet godziny. Może warto zamiast kolejnych postów zabrać się za książkę leżącą na stoliku?

4.W komunikacji miejskiej – jak znaleźć czas na czytanie codziennie?

Jeśli jeździsz do pracy czy szkoły autobusem, tramwajem, pociągiem czy metrem, masz wyjątkową szansę na codzienne czytanie. Wystarczy zabrać ze sobą książkę lub czytniki i 20, 30 lub nawet 40 minut możesz poświęcić lekturze. Wiem, że nie zawsze pozwala na to zatłoczenie czy brak jakiegokolwiek komfortu jazdy, jednak dla wielu osób może to być jedyny czas, kiedy mogą pozwolić sobie na spokojną lekturę.

5.Książka w innej formie

U mnie sprawdzają się e-booki, czasami też audiobooki. Kocham swój czytnik za to, że jest lekki, poręczny i zawszę mogę mieć na nim ciekawe książki, bez noszenia kilku tomów w torebce. Audiobooki polecam zapracowanym kobietom i mężczyznom, którzy mogą słuchać ich w samochodzie, kiedy jadą do pracy, czy mamom lub ojcom opiekującym się dziećmi i dbającymi o dom. To dzięki, książce w innej formie można równocześnie sprzątać, biegać czy gotować i jednocześnie czytać.

6.Wybiera to, co dla Ciebie najciekawsze

Jak najłatwiej zachęcić się do czytania? Wybierać to, co dla nas najciekawsze. Książki, które nas interesują, opowiadają o ważnych czy intrygujących sprawach są dla nas naturalnym magnesem. Wtedy nie musimy pytać samych siebie jak znaleźć czas na czytanie, tylko automatycznie szukamy możliwości, kiedy możemy oddać się lekturze i cieszyć szelestem przekręcanych stron. Może trafi w Twój gust, któraś z książek na lato?

A jakie są Twoje pomysły na to, jak znaleźć czas na czytanie?

Share this Story
  • książka i czytnik ebooków kubek z kawą
    Książki

    Jak znaleźć czas na czytanie książek?

    Zastanawiasz się jak znaleźć czas na czytanie książki w Twoim napiętym grafiku? Praca, gotowanie, sprzątanie, czas dla dzieci i rodziny, a ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook