Rozwój

Pułapki doskonałości–jak zacząć działać?

Masz motywację, nawet wiesz mniej więcej co chcesz zrobić. A jednak ciągle stoisz w miejscu, nie możesz ruszyć do przodu. Doświadczyłam tego stanu ostatnio w przypadku projektowania strony internetowej. Nie wiedziałam co mam zrobić, jak, ani po co mimo, iż wcześniej określiłam sobie cele i zastanowiłam się co chce przekazać. Jednak wpadłam w pułapkę, a nawet kilka i przestałam działać.

Paraliż decyzyjny

Masz do wyboru wiele opcji, każda na pierwszy rzut oka jest dobra, albo posiada takie zalety, które skłaniają Cię do jej wyboru. Jednak Ty, nie wiesz na co się zdecydować. Myślisz, zastanawiasz się, analizujesz każdą opcje. Dlaczego?

jak zacząć działać

Bo chcesz wybrać opcję doskonałą, taka, która sprosta postawionym przez Ciebie oczekiwaniom, ambicji lub wyśrubowanym normom, które sami sobie narzucamy. Im dłużej odwlekamy decyzję, tym trudniej nam podjąć jakiś wybór, ponieważ w każdej opcji możemy znaleźć wady.

Dążenie do perfekcyjności

Kiedy stoi przed nami duże wyzwanie, do tego bardzo dla nas ważne, związane z karierą, rodziną lub innymi naszymi wartościami, chcemy, aby to co zrobimy było doskonałe, perfekcyjne pod każdym względem, nie dajemy sobie prawa do błędu, do pomyłki.

jak zacząć działać

Strach przed tym, ze nie podołamy naszym ambicjom często odbija się na tym, ze właściwie nic nie robimy. Ciągle stoimy w miejscu, zastanawiając się jedynie, dlaczego nic nie robimy? I koło się zamyka.  Wtedy mogą się pojawić: poczucie winny, obawa, wyrzucanie sobie, że nie jesteśmy zbyt dobrzy, w domyśle doskonali. Skupiamy się na negatywnych emocjach, a jednocześnie dalej nie ruszamy do przodu (o tym, aby nie czekać na jutro), nie przybliżamy się do upragnionego celu.

Jak zacząć działać?

Ostatnio mnie dopadła taka sytuacja, jestem na etapie projektowania strony firmowej, chcę, żeby wszystko było profesjonalne, ładne, odpowiadające na potrzeby klientów. Myślę nad strategią, stroną wizualna i rozplanowaniem wszystkiego w szablonie, a jednocześnie strasznie trudno zmusić mi się do działania. Bojkotuję każdy swój pomysł, zadręczam się myślami ,,że strona nie będzie dość dobra”, a to co robię ,,nie przyniesie mi ani satysfakcji, ani zysku”. Oceniam zanim coś zrobię, ,,rozmawiam z własną głową” zamiast sprawdzić swoje pomysły w rzeczywistości.

jak zacząć działać

Obecnie pracuję nad tym, aby zamiast bojkotować wszystko co mi przyjdzie do głowy,  po pierwsze spisać pomysły i spróbować któryś wcielić w życie. I ostatnie, ale chyba najważniejsze – dać sobie prawo do błędu (tu pisałam o tym jak wybaczać sobie słabości), do tego, że nie wyjdzie, a dzięki temu będę mogła wyciągnąć wnioski. Nie jest to łatwe zadanie, jednak staram się. W weekend zrobiłam cały zarys strony, wyszukiwałam grafik, teraz myślę nad logo. Może niedługo będę mogła  Wam pokazać efekt swojej pracy.

W chwilach kiedy dopada mnie pęd do doskonałości i odsuwanie działania na dalszy plan, pomaga mi rozmowa z kimś bliskim, kto wie jak bardzo mi zależy na osiągnięciu celu, a jednocześnie ma zdrowy stosunek do popełniania błędów. Ponieważ nie dowiesz się czy coś działa, czy nie, jak tego nie wypróbujesz, w swojej głowie możesz tylko gdybać.

Zdarza się Wam taka sytuacja, kiedy własne oczekiwania powodują, że odwlekacie działanie? Jak sobie z tym radzicie?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Share this Story
  • Rozwój

    Pułapki doskonałości–jak zacząć działać?

    Masz motywację, nawet wiesz mniej więcej co chcesz zrobić. A jednak ciągle stoisz w miejscu, nie możesz ruszyć do przodu. Doświadczyłam ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook