Rozwój
jak zacząć dobrze rok styczeń

Jak zacząć dobrze rok – 3 proste wskazówki do szybkiego zastosowania

Wiele osób powie Ci rób postanowienia, inni dodadzą, że to głupie i bez sensu. Złotych rad, przepisów na szczęście i niezawodny sukces w kolejnym roku jest miliony. Każdy najlepszy, każdy niezawodny i każdy pomoże Ci zmienić wszystko w jedną chwilą – tylko go wybierz, kup, przetestuj. Jaki jest mój? Co ja Ci chcę wcisnąć na ten nowy rok? Chce powiedzieć, jedynie jak zacząć dobrze rok, aby w grudniu 2019 powiedzieć sobie – był ok!

Podsumowania mają znaczenie

Dla mnie od kilku lat dobry początek, to dobre podsumowanie, bez niego nie da się iść dalej. Dlaczego? Bo załóżmy, że robisz coś, działasz, ale coś w jakimś momencie cię zatrzymuje i tak kilka, kilkanaście razy. Nie robiąc podsumowania, nie wiesz co nie działa, nie wiesz co cię zatrzymuje, a co motywuje, aby iść dalej.

Sprawdzenie, co i na ile ci wyszło, jak potoczyły się sprawy, ważne projekty, czy najważniejsze zadania zostały zrealizowane czy też nie – pomaga określić swoje możliwości, rytuały pomocnicze, masz wgląd w swoje działania i może z nich wyciągnąć wnioski i spróbować zrobić następnym razem inaczej. Ponieważ nie da się mieć innych rezultatów ciągle wykonując, te same działania w identyczny sposób.

jak zacząć dobrze rok  szampan

Jaki początek – taki cały rok?

Nie wierze w to, że początek jakiegoś działania definiuje całość projektu, dnia czy roku. Zawsze możemy coś zmienić, zadziałać tak, aby odnieść większe zwycięstwo. Wszystko zależy nie tylko od początku, ale od priorytetów na jakie postawimy. Bo to one definiują nasze działania, powinny pochłaniać najwięcej energii. Priorytety, czyli cele, które są dla nas najważniejsze, które przybliżają nas do osiągnięcia stanu w jakim chcemy się znaleźć i prywatnie i zawodowo. Dobrze je mieć. Jednak czasem trudno je obrać, szczególnie, kiedy masz wiele równoważnych, bardzo istotnych spraw. Co może pomóc? Uświadomienie, że można mieć wszystko, jednak nie w tym samym czasie.

Oraz, że konkretne działania mają swoją cenę, a dobra to tylko 24 godziny. Nie da się działać cały czas na najwyższych obrotach. Dobrze o tym pamiętać i obserwować swoje ciało. Ja o tym w 2018 zapomniałam i moje ciało i umysł mocno zastrajkowały, dlatego jednym z moich bardzo priorytetów 2019 będzie zdrowie i fizyczne oraz psychiczne.

Jak zacząć dobrze rok bez złotych rad

Na pytanie jak zacząć dobrze rok może być wiele odpowiedzi, które przypadną Ci do gustu, od tych – nie rób nic i daj się ponieść prądowi życia, po ustalenie nawet najdrobniejszych drobiazgów na cały rok do przodu. Co jest lepsze? Zdecyduj sama/sam.jak zacząć dobrze rok planowanie

Ja wybieram podejście, które pozwoli mi poczuć, że rok nie przecieka mi przez palce, ale uchroni przed nadmierną presją i szczegółowym planowaniem, które zabiera mi bardzo dużo energii.

1.Ustalę priorytety

Wybiorę dziedziny i obszary życia, które w 2019 roku będą dla mnie najważniejsze. Świadomie przemyślę, czym chce się zająć i powiem sobie głośno, jaki będzie koszt wyboru takich, a nie innych płaszczyzn. Bo pamiętajcie – zawsze jest jakiś koszt.

2.Zrealizuję planowanie wizja-cele-projekty-harmonogram

Zainspirowana przez Olę Budzyńską z Pani Swojego Czasu, podejmę się trudnego dla mnie działania (jestem w trakcie) i wyjdę od przemyślenia, bardzo dokładnego, mojej wizji życia i dopiero potem zaplanuje to, co jest dla mnie ważne.

3.Podejmę decyzje i będę się ich trzymać

Kiedy będę mieć już priorytety i rozpisane działania, umieszczę je w czasie, ocenie jak są dla mnie ważne, zdefiniuje sobie sukces w danym obszarze i kroki jakie muszę zrealizować, aby go uzyskać i będę się tego trzymać mimo zniechęcenia, zwątpienia, smutku i trudności.

Jak zacząć dobrze rok 2019?

A może zrobisz visionboard – co to jest? Inspiracja od Kasi z worqshop.pl

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook