Książki
jak wytresowac lorda

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz z mętlikiem w głowie i wieloma rozważaniami. Przekonałam się o tym, po lekturze książki Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem Alex’a Renton’a. Porusza on tematy takie jak przemoc, wykorzystywanie seksualne, separację od rodziców, uwikłanie w zależności poddaństwa między dziećmi a nauczycielami. To mocne tematy, które zostają w głowie czytelnika.

Jak wytresować lorda – o rozpaczy dzieci oddzielonych od rodziców

W Wielkiej Brytanii system szkół z Internetem ma się dobrze, choć czasy swojej świetności przeżywał w XIX i XX wieku, to nadal rodzice posyłają dzieci do takich szkół. Powodów jest kilka – przede wszystkim prestiż placówek oraz możliwość zapewnienia córce czy synowi dostępu do elitarnych placówek takich jak np. Eton i następnie objęcie lukratywnych posad czy rządowych stanowisk. To przepustka do lepszego życia lub ugruntowanie wysokiej pozycji.

Alex Renton – autor książki Jak wytresować lorda sam doświadczył szkoły z internatem i koszmaru jaki rozgrywał się za jej murami – bicia, straszenia, upokarzania i molestowania seksualnego. W swojej książce pokazuje mechanizmy i przyczyny powstania, tak opresyjnego systemu w instytucji, która miała wychowywać i uczyć.

Najbardziej przeraża świadomość, że często rodzice, którzy sami chodzili do szkół z internatem, nie wspominają jej dobrze, posyłają swoje dzieci w to samo piekło. Autor przywołuje wiele sytuacji, kiedy dzieci uciekały ze szkoły lub jeśli miały taką możliwość pisały rozpaczliwe listy o zabranie ich z placówki – w większości spotykały się z brutalną obojętnością dorosłych.

jak wytresować lorda

Piekło dla dzieci, niebo dla sadystów

Angielskie szkoły z internatem były często pełne nauczycieli którzy realizowali swoje brutalne i sadystyczne wizje – chłosta, upokarzanie dzieci, dotykanie ich w miejscach intymnych, aż po gwałt. Czytając reportaż Jak wytresować lorda ma się wrażenie, że taki system nie mógł nie odcisnąć piętna na kolejnych pokoleniach, które miały za zadanie znosić, to co się dzieje z godnością i zamrozić swoje uczucia.

Dorośli dziś ludzie, zostali pozbawieni ciepłego i bezpiecznego dzieciństwa na rzecz kariery i zaszczytów. Autor rozkłada na czynniki pierwsze, jak wychowywanie kolejnych roczników odbiło się na całej strukturze społecznej Wielkiej Brytanii, na podejściu Anglików do wielu spraw, a także na relacjach rodziców z dziećmi.

Bardzo mocny i przejmujący reportaż, który pokazuje, że nawet ,,bogate dzieci”  i wspaniałe szkoły z internatem, często gloryfikowane w filmie czy literaturze, skrywają swoje traumy. Jest to poruszająca relacja autora, który bardzo się stara być obiektywny, a jednocześnie z dużą dbałością o detale krok po kroku rysuje obraz piekła na ziemi, jakim dla tysięcy chłopców i dziewczynek były szkoły z internatem.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Tytuł: Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Autor: Alex Renton

Liczba stron: 450

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook