Książki

W 2050 roku, jeśli nie zmienimy naszego podejścia, a świat będzie rozwijał się w takim tempie jak obecnie, klimat ulegnie nieodwracalnym zmianom, a temperatura powietrza będzie nieustannie rosła. Co to znaczy dla zwykłego człowieka w Polsce? To, że tornada, powodzie i gwałtowne susze nie będą wyjątkami, a codziennymi zjawiskami. To, że za 20 lat na terenie naszego kraju może zabraknąć wody pitnej. Musimy pomyśleć o dzisiaj i działać, aby mieć jakiekolwiek znośne jutro. O tym, dlaczego klimat się ociepla, jakie nasze aktywności na to wpływają oraz co można zrobić, aby przeciwdziałać katastrofie ekologicznej pisze Areta Szpura w książce Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety.

Każdy czyn ma znaczenie

Małe działania, często prowadzą do wielkich zmian. Słyszałeś/aś  takim powiedzeniu? I w oddziaływaniu na klimat ma to również zastosowanie. Wydaje Ci się, że kolejna kupiona reklamówka nie ma znaczenia, a od odmawiając jednej plastikowej słomki nie uratujesz zagrożonych gatunków? Jesteś w błędzie, ponieważ każda wielka zmiana np. zniesienie niewolnictwa, przyznanie praw wyborczych kobietom, również zaczynały się od małych gestów i jednostkowych działań.

Areta Szpura pisze w swojej książce o rzeczach bardzo ważnych i istotnych dla każdego z nas. Wraz z naukowcami, osobami zaangażowanymi w działania na rzecz ekologii, zrównoważonego biznesu oraz designu nie tylko wskazuje problemy, ale daje konkretne podpowiedzi na to jak działać na małą i wielką skalę.

Jak uratować świat książka

Jak uratować świat – cenne wskazówki

W książce Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety dowiesz się nie tylko jak i dlaczego segregować surowce (nie odpady, warto dążyć do tego, aby ponownie można było użyć danej rzeczy ponownie, jest ona surowcem, a nie śmieciem), jak wykorzystywać pro-ekologiczne działania w kuchni, szafie i biznesie. Less waste i zero waste są bardzo dobrymi trendami, które promują efektywne wykorzystanie tego co mamy i przede wszystkim redukcję plastiku. Co możesz zrobić już dzisiaj?

  • Kupować tylko potrzebne ubrania (wymieniać się, oddawać innym, korzystać z secondhandów)
  • Czytać ebooki, korzystać z bibliotek, wymieniać się książkami, dzielić się swoimi bibliotekami w różnych punktach miast
  • Nie kupować i nie korzystać z plastikowych sztućców, za to mieć ze sobą, butelkę wielorazową, kubek wielorazowy czy zestaw sztućców
  • Kupować papier toaletowy z makulatury
  • Postawić na metal, szkło, papier zamiast plastiku

W książce znajdziecie konkretne rozdziały poświęcone określonym zagadnieniom, gdzie wypowiadają się eksperci, zachęcając do działania na własnym podwórku.

Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety mnie przeraziła i trochę sparaliżowała, nie wiedziałam od czego zacząć, co robić. A wstyd, który jest spowodowany zaśmiecaniem i niszczeniem planety odebrał mi moc sprawczą. Jednak to tylko chwila. Następnie pojawiła się potrzeba działania, wprowadzania różnych zmian natychmiast, w tej chwili i to na każdym polu. Dopiero po chwili przyszło otrzeźwienie – spokojnie, powoli, nie wszystko na raz.

Książka jest bardzo silnym impulsem do zmiany swojego nastawiania, poglądów i zachowań. Jednak wiem, że zmiany warto wprowadzać stopniowo, tworzyć z nich nawyk. Dzięki temu są trwałe i prawdziwe, a nie wynikają z chwilowej mody czy zachwytu nad jakąś ideą.

Zrobiłam listę zmian, które będę wprowadzać. Zdałam sobie też sprawę z tego, co już robię. Wiem, że chciałabym bardziej racjonalnie podchodzić do zakupów, zastępować opakowania plastikowe innymi, jednak jest to bardzo trudne. Porządne segregowanie śmieci to też wyzwanie i ograniczanie! Lipiec będzie dla mnie miesiącem bez kupowania ubrań, jak dobrze pójdzie sierpień też. Chce trzymać się ściśle tygodni bez mięsa oraz postawić na bardziej racjonalne gotowanie i używanie przedmiotów. Tak zaplanowałam moje małe kroki w walce o przyjazdy świat.

Polecam bardzo mocno te książkę, zastanowienie się nad tym, co robimy na co dzień i jak to wpływa na Ziemię. Może Ty też zechcesz wprowadzić małe zmiany w swoim życiu, a może już sam działasz intensywnie na rzecz poprawy klimatu planety?

Podziel się w komentarzu co myślisz na temat takich proekologicznych działań?

Jeśli przeczytasz Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety – daj znać, co o niej myślisz:)

Tytuł: Jak uratować świat? Czyli co możesz zrobić dla planety

Autorka: Areta Szpura

Liczba stron: 207

Wydawnictwo: W.A.B

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie