Wiesz, co to jest choroba afektywna dwubiegunowa? Znasz różnice między pojęciem choroba psychiczna a zaburzona osobowość? A może chcesz się dowiedzieć jak funkcjonowała psychiatria w Polsce w PRL, a jak działa dzisiaj? Z wywiadu przeprowadzonego przez Irenę A. Stanisławską z psychiatrą Edwardem Krzemińskim w książce Jak tu nie zwariować Na herbatce u psychiatry możesz znaleźć odpowiedzi na te pytania.
Jak tu nie zwariować Na herbatce u psychiatry – rozmowy o zdrowiu psychicznym
Natura człowieka, jego umysł oraz zachowanie od lat jest przedmiotem fascynacji wielu ludzi. Psychiatria i psychologia wydają się dość specyficznymi dziedzinami, raczej mało znanymi przeciętnym Polakom. Zazwyczaj swoją wiedzę czerpią z popularnych filmów, książek i gazet. Nierzadko wiele w nich przekłamań, negatywnego stosunku do osób chorych psychicznie i samej psychiatrii.
Książka Jak tu nie zwariować Na herbatce u psychiatry może pomóc odczarować ten negatywny wizerunek. Psychiatra Edward Krzemiński odpowiada na pytania dotyczące historii psychiatrii w Polsce, kształtowania się modelu pomagania osobom doświadczającym schizofrenii, choroby afektywnej dwubiegunowej, depresji czy zaburzeń psychicznych. W prostych słowach opowiada o sprawach trudnych, zawiłych i skomplikowanych. Taki sposób przekazywania wiedzy jest bardzo atrakcyjny bez względu na wykształcenie jakie posiadamy.
W książce znajdziemy pytania dotyczące osobowości i jej zaburzeń, psychogeriatrii (czyli trudności psychicznych starszych osób), a także rozwoju psychicznego dzieci.
Wariat! Szaleniec! Chory psychicznie?
Nie musisz mieć wiedzy medycznej lub psychologicznej, aby cieszyć się lekturą Jak tu nie zwariować Na herbatce u psychiatry. Pan Edward Krzemiński nie używa zawiłych terminów, ani skomplikowanych sformułowań. Tłumaczy najważniejsze zagadnienia, podaje konkrety i posługuje się przykładami, aby wyjaśnić bardziej zawiłe kwestie.
Myślę, że to co jest najważniejsze to przedstawienie przez psychiatrę osób doświadczających chorób psychicznych jako ludzi, którzy są wśród nas, którzy tak samo mogą pracować i kochać, zakładać rodziny. Propaguje pozytywny stosunek i pokazuje cierpienie osób, które zmagają się z chorobami i zaburzeniami psychicznymi. Książka może zrobić wiele dobrego, ponieważ w zrozumiały sposób pokazuje, że każdy z nas może zostać dotknięty chorobą psychiczną i że każdy z nas może kiedyś potrzebować pomocy psychiatry lub psychologa.
Jak tu nie zwariować Na herbatce u psychiatry to nie naukowa rozprawa, pełna badań i wywodów udowadniających wymyślne tezy. A książka, w której zawarta rozmowa jest fascynująca, intrygująca i niezwykle potrzeba, ponieważ mówi o zdrowiu psychicznym, które tak często zaniedbujemy.
Przeczytajcie – bez względu na to, czy lubicie psychiatrię i psychologię. Wiedzę zawartą w tej książce warto mieć dla siebie, aby lepiej rozumieć innych i swoje własne postępowanie.
Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MUZA S.A.
Tytuł: Jak tu nie zwariować
Autor: Edward Krzemiński w rozmowie z Ireną A. Stanisławską
Liczba stron: 251
Wydawnictwo: MUZA S.A
Książki psychologiczne – zobacz: Zespół Aspergera, autyzm, o śmierci i żałobie
Summary: