Posiadasz określoną wiedzę i chcesz się nią dzielić z innymi? Marzysz o stworzeniu własnego e-booka? Dziś chce Ci pokazać na swoim przykładzie jak samodzielnie złożyć e-book, jakie narzędzia przydają się w jego tworzeniu oraz na co zwrócić uwagę, kiedy samodzielnie kreujemy produkt, który chcemy sprzedawać pod własną marką.
Ile mi zajęło napisanie e-booka?
Najważniejsze moim zdaniem w tworzeniu e-booka jest zastanowienie się, co możemy zaoferować czytelnikowi, co możemy mu dać, jaką wiedzę przekazać. Dzięki temu łatwiej będzie można zaplanować pracę nad e-bookiem.
Warto stworzyć sobie plan treści jakie chcemy umieścić w naszej książce – co będzie zawierała, jakie treści, czy będzie mieć ćwiczenia, zdjęcia, tabele itp.
Stworzenie spisu treści oraz zaplanowanie poszczególnych prac nad e-bookiem jest kluczem do sprawnej i efektywnej pracy. Łatwiej też pisać fragmenty, konkretne rozdziały, czyli podzielić słonia na mniejsze kawałki, niż od razu mieć w głowie stworzenie całego e-booka w jednym czy w dwóch podejściach.
Ja swój e-book, przy pracy w dwóch miejscach, prowadzeniu bloga, ogarnianiu różnych życiowych spraw, pisałam pół roku. O tym dla kogo jest e-book, co w nim znajdziecie oraz skąd pomysł na napisanie ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” znajdziecie informacje w wywiadzie na blogu messyhead.pl.
Co było najtrudniejsze w napisaniu e-booka?
Najtrudniejsze w napisaniu e-booka były kolejne poprawki, a także postawienie sobie terminu, do którego skończę dopieszczanie pierwszej wersji. Perfekcjonizm w pisaniu może być prawdziwym wrogiem.
Ważne jest też skupienie się na redakcji i korekcie, zlecenie tego wykwalifikowanej osobie jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli chcemy, aby produkt był bardziej profesjonalnie przygotowany. Sami nie zdołamy wychwycić wszystkich błędów, a profesjonalista pomoże nam podnieść jakość naszych treści. Sama korzystałam z pomocy osoby, która zajmuje się korektą i redakcją, aby mieć pewność, że e-book będzie dobrej jakości.
Sami możemy skorzystać z takich darmowych narzędzi dostępnych w Internecie jak:
https://jasnopis.pl/aplikacja – aby sprawdzić czy nasz tekst jest czytelny, łatwy w odbiorze i przystępny dla czytelnika.
languagetool.org/pl/ – w którym możemy sprawdzić błędy gramatyczne, ortograficzne, a także te związane ze składnią zdań.
Jak samodzielnie złożyć e-book – 3 narzędzia
Skład e-booka, dobór grafik oraz oprawę wizualną możecie zlecić specjalistom lub zrobić to samodzielnie. Ja zdecydowałam się na samodzielny skład e-booka z dwóch powodów, aby zmniejszyć koszty wydania produktu oraz nauczyć się czegoś nowego i mieć kontrolę nad całym procesem. Minusem tego drugiego wyboru jest to, że potrzeba Wam czasu na opanowanie programu i złożenie e-booka.
Jakie narzędzia do składania e-booka?
- MS Word – najprostszym wyborem jest napisanie e-booka w Wordzie i przekonwertowanie pliku do PDF oraz innych formatów. Ten bardzo popularny program, większość z nas ma bardzo dobrze opanowany, korzystamy z niego na co dzień, jeśli nie chcesz czegoś bardziej specjalistycznego, może być dla Ciebie dobrym wyborem.
- Canva – darmowa wersja tej aplikacji daje wiele możliwości, od tworzenia pięknych okładek po całą treść e-booka w gotowych szablonach. Jednak jeśli chcesz sprzedawać swój e-book komercyjnie, warto sprawdzić, czy nie musisz wykupić licencji. Do tworzenia darmowych e-booków jest bardzo użyteczna, ze względu na łatwość obsługi, bogactwo szablonów, prosty interfejs oraz możliwość generowania PDF.
- Ja chętnie korzystam z Canva do tworzenia grafik, infografik, czy przeróbki zdjęć. Jednak tworzenie w niej e-booka jest dość żmudne – co chwilę przeskakują zdania, nie można do końca zapanować nad treścią i grafikami. Dodatkowo im dłuższy e-book tym trudniejsza praca, możliwe zacinanie się i przerywanie oraz większe ryzyko utracenia tworzonej pracy.
- Affinity Publisher – program płatny, ja w czasach lockdownu załapałam się na promocję i wykupiłam program za 199 zł, z ciągłą licencją. Program specjalistyczny, dający najwięcej możliwości. W pierwszej chwili przeraża wielością funkcji i możliwości, jednak jego podstawowe funkcje udało mi się opanować w 2,5 tygodnia. To pozwoliło mi na złożenie finalnej wersji e-booka.
- W programie możemy na bieżąco zapisywać zmienny, zmieniać układy, kreować okładki, mieć dużą kontrolę nad takimi rzeczami jak marginesy, wielkość odległości między literami, czy kolorystyką naszego e-booka. Jest to specjalistyczne narzędzie, które cały czas odkrywam i próbuję zgłębić. Jeśli chcecie profesjonalnego programu, a angielski Wam nie straszny i lubicie się uczyć z tutoriali na YouTube – polecam ten program do składania e-booków.
O czym warto pamiętać pisząc e-booka?
Tworząc e-booka nie warto zapominać jego warstwie wizualnej – dodanie zdjęć, grafik czy wykresów urozmaica treść. Jest ona bardziej przystępna, szczególnie gdy czytamy na urządzeniach elektronicznych.
Moim zdaniem, zdjęcia warto przygotować samodzielnie, wtedy mamy pewność, że nikt nas nie posądzi o ich kradzież. Jednak jeśli nie masz odpowiednich zdjęć, możesz użyć tych z banku zdjęć np. pixabay.com/pl. Najważniejsze to sprawdzenie na jakiej licencji są udostępniane zdjęcia, do komercyjnego, bezpłatnego użytku szukajmy z tych z odznaczeniem CCO, więcej o licencjach zdjęć możecie przeczytać tutaj.
Podsumowując, jak samodzielnie złożyć e-book – warto zastanowić się nad treścią e-booka, dopasować ją do swoich odbiorców. Następnie zaplanować prace nad e-bookiem oraz wybrać i znaleźć narzędzia, które pomogą nam w odpowiedni sposób przygotować nasz cyfrowy produkt.
W czasie tworzenia e-booka, warto pomyśleć również o jego sprzedaży, promocji, zbieraniu rekomendacji (zobacz jakie rekomendacje mogą Ci się przydać) i sposobach docierania do potencjalnie zainteresowanych osób.
————————————————————————————————————————————————————————————————————–
Mojego e-book „Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” możecie kupić tutaj.
Co znajdziesz w e-booku?
- 7 technik, które wykorzystasz w codziennym życiu, aby zadbać o swoje potrzeby, rozwój i emocje,
- 9 ćwiczeń, które pomogą Ci jeszcze lepiej poznać siebie i cieszyć się dobrym samopoczuciem
- karty pracy, które w przyjemny sposób zachęcą Cię do wprowadzenia wiedzy w czyn
- 104 strony ciekawych informacji na temat m.in wdzięczności, arteterapii, aromaterapii – poparte wiedzą psychologiczna i własnymi doświadczeniami z pracy psycholog