Rozwój

Zdarzyło Ci się przeglądać sukienki i pomyśleć ,,nie czerwona, czerwona tylko dla pewnych siebie dziewczyn”, albo przed ważnym egzaminem na studiach ,,to jest dla mnie za trudne, na pewno nie zdam” lub ,,nie poradzę sobie w tej pracy, nie potrafię szybko nawiązywać kontaktów z innymi”. Te myśli to nic innego, jak przekonania na jakiś temat. Dziś chce Ci opowiedzieć jak zmienić przekonania destrukcyjne, które nas blokują przed działaniem w wspierające, które dadzą Ci siłę do działania.

Czym są przekonania?

To nasze opinie, myśli na temat siebie samych, świata, otaczających nas ludzi. Wierzymy w nie i często je pielęgnujemy, nawet nieświadomie. Jest to myślenie, że coś jest prawdziwe.

Przekonania kształtują się w nas od dzieciństwa. Zazwyczaj w toku wychowania i socjalizacji. To wszystkie informacje filtrowane przez nasz mózg i przetwarzane w bardziej lub mniej skomplikowane myśli na jakiś temat. Do ich tworzenia wykorzystujemy umysłowe mechanizmy: generalizowanie, klasyfikowanie, katastrofizowanie i wiele innych.

Co trzeba wiedzieć o przekonaniach?

Mają ogromną siłę oddziaływania. To w co wierzymy, przekłada się na to jak działamy, co robimy na co dzień, jak traktujemy siebie i innych. Czy podejmujemy wyzwania czy raczej się wycofujemy. Przekonania wpływają na nasz poziom samoakceptacji, finanse, relacje z innymi, poczucie bezpieczeństwa oraz wiary we własne umiejętności.

Przekonania mogą nam pomagać, służyć nam, powodować, że się rozwijamy.

Chronią nas przed niebezpieczeństwem np. kiedy mamy doświadczenie zjedzenia ryby, po której się rozchorowaliśmy, możemy potem mieć przekonanie, że ryby nie są dla nas, że się po nich choruje i ich unikać.

Jednak  mogą być też destrukcyjne, ograniczające i hamujące.

Przekonania destrukcyjne i jak je zmienić?

Ograniczające i destrukcyjne przekonania można zmienić! W dorosłym życiu mamy wybór, w co chcemy wierzyć na temat siebie, świata i innych. Warto sobie uświadomić, że często to tylko nasze przekonanie o czymś nie pozwala nam działać, wykorzystać nadarzającej się okazji lub zaryzykować.

Np. mamy marzenie otworzenia własnego biznesu, mamy pomysł, wiemy jak chcemy to zrobić, potrzebną widzę, znamy odpowiednich ludzi, a ciągle coś nas blokuje, może to przekonanie ,, na pewno się nie uda”, ,,wiele biznesów upada, Twój też”. A może przekonanie o sobie ,,nie jesteś z zbyt dobra w biznesie, nie poradzisz sobie”.

Może to być blokowanie w relacjach, kiedy myślisz, że nikt Cię nie lubi, że Twój chłopak Cię nie kocha, choć codziennie pokazuje Ci jak mu na Tobie zależy.

przekonania

Przekonania destrukcyjne blokują nasze działanie, często wywołują przykre emocje, z którymi nie umiemy sobie poradzić. Bywa, że obniżają naszą samoocenę, powodują, że czujemy się niepewnie i nieadekwatnie w różnych sytuacjach. Równocześnie też hamują nas w rozwoju w różnych ważnych dla nas obszarach np. lepszych relacjach z innymi osobami, budowaniu więzi z rodzicami lub dziećmi, zdobyciu lepszej pracy, czy wzbogaceniu się, czy zadbaniu o swoje zdrowie.

Przekonania wspierające, co nas buduje

Jednak są też przekonania wspierające to nasze zasoby, które motywują nas do osiągania coraz lepszych rezultatów na różnych polach. Pomagają w wykształceniu lepszej samooceny, postrzeganiu siebie jako osoby kompetentnej i sprawnej, a także takiej, która ma prawo do błędu czy szukania pomocy.

Przekonania wspierające, to wszystkie dobre myśli, które motywują nas do pozytywnych zmian lub w jakiś sposób opisują naszą rzeczywistość mając na uwadze realia i nasze możliwości.

Przekonanie wspierające to np. ,,Nie wszyscy ludzie mnie lubią, ale mam przyjaciół dla których jestem ważna i oni lubią spędzać ze mną czas.”

,,Wiele biznesów upada, jednak ja mam dobrze przemyślaną strategię, pragnę spróbować swoich sił w prowadzeniu własnej działalności. Jeśli mi nie wyjdzie, mam wiedzę i doświadczenie, aby znaleźć nową pracę.”

Jak zmienić destrukcyjne przekonania na pozytywne?

Po pierwsze wymaga to czasu, często prowadzi się terapie lub konsultacje, które pomagają w zmianie przekonań. Bardzo pomocna jest tutaj Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach, gdzie pracuje się z konkretnymi celami i na każdym spotkaniu skupia na rozwiązaniach danych trudności. Równie skuteczna w zmianie przekonań jest Racjonalna Terapia Zachowania, która wywodzi się z nurtu poznawczo-behawioralnego. Skupia się na zmianie myśli i zachowań na bardziej pożądane.

Przeczytaj też: Dobre nawyki. 7 nawyków, które pomaga mi w życiu

Co możesz zrobić dla siebie, aby wprowadzić bardziej wspierające przekona do swojego życia?

Pomagają w tym, różne ćwiczenia rozwojowe (jedno z nich proponuje w swoim minibooku ,,Ćwiczenia rozwojowe Droga do siebie”), które mają na celu uświadomienia sobie przekonań jakie posiadamy w różnych obszarach. Pomaga w tym zadanie odpowiednich pytań lub przemyślenie różnych sytuacji i tego, co np. myślisz o sobie np. idąc na rozmowę kwalifikacyjną, to, kiedy widzisz, że ktoś mocno się wzbogacił, kiedy kłócisz się z partnerem lub dzieckiem? To może być początek.

Potem warto pomyśleć, co chcesz myśleć, jakie przekonania chcesz mieć o sobie, świecie, ludziach, które by Cię wspierały w danych obszarach.

5 Zasad Zdrowego Myślenia (Raconalna Terapia Zachowania)

Maxie C. Maultsby Jr, Mariusz Wirga oraz Michael DeBernardi, autorzy książki “ABC twoich emocji”

  1. Zdrowe myślenie jest oparte na faktach.
  2. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci chronić swoje życie i zdrowie.
  3. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci osiągać twoje dalsze i bliższe cele.
  4. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci unikać konfliktów międzyludzkich lub skutecznie sobie z nimi radzić.
  5. Zdrowe myślenie najlepiej pomaga ci czuć się tak, jak chcesz się czuć, bez nadużywania żadnych substancji.

Pytania:

  1. Czy ta myśl oparta jest na rzeczywistych faktach? (polecam test kamery, zapytaj siebie, co zobaczy kamera, wtedy oddzielisz fakt od interpretacji)
  2. Czy ta myśl pomaga mi rozwiązać konflikty lub uniknąć ich powstawania?
  3. Czy ta myśl pomaga mi czuć się, tak jak chce się czuć, bez wspomagania się używkami i substancjami psychoaktywnymi?
  4. Czy ta myśl pomaga mi osiągnąć moje bliższe i dalsze cele?
  5. Czy ta myśl chroni moje życie?

Ćwiczenie: Co myślisz o…? Dopisz końcówkę zdania.

W pracy jestem…

  • Ludzie bogaci to….
  • W trakcie wystąpień publicznych potrafię…
  • Za trudne jest dla mnie…
  • Złe rzeczy przytrafiają się…
  • Na rozmowie kwalifikacyjnej jestem…
  • Potrafię….
  • Ludzie są dla mnie….

Refleksja:

Pomyśl przez chwilę nad tym jak dokończyłaś zdania, czy te przekonania wydają Ci się bardziej wspierające czy destruktywne? Co chciałabyś z nimi zrobić? Zastanów się, czy i dlaczego zmiana destrukcyjnych przekonań jest dla Ciebie ważna?

A Ty co myślicie o przekonaniach? Są obecne w Twoim życiu?

Sprawdź sklep.czytaj-na-walizkach.pl i poznaj e-book

,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie