Rozwój

Jak podsumować rok? I czy warto?

Koniec jednego i początek drugiego roku to dla mnie czas dość rodzinny i obfitujący w większe i mniejsze podróże. Z tego względu jakiekolwiek podsumowania odkładam na kolejne dni stycznia. Zastanawiałam się czy takie podsumowanie jest w ogóle potrzebne i co ono mi da? Po długich godzinach przeglądania Internetu i wertowania zapisek z zeszłego roku, znalazłam odpowiedź.

hand-1112469_1920

Po co podsumowanie?

Daje poczucie zakończenia jakiegoś etapu, zamknięcia i sprzyja dokonaniu oceny, wyciągnięcia wniosków, przemyślenia podjętych działań, zauważenia efektów, czyli daje całkiem sporo. Przede wszystkim pozwala sobie uświadomić swoje sukcesy i dokonania. Masz humor do dupy, a Twoje myśli, krążą wokół tego jaki/a jesteś beznadziejny/a – zrób podsumowanie. Poddaj analizie te 12 miesięcy, bo już pewnie zapomniałeś o tych fantastycznych spotkaniach z bliskimi, super wycieczkach, drobnych i wielkich zwycięstwach nad samym sobą. Podsumować rok to jak zmierzyć swoją własną efektywność, sprawdzić jak bardzo jesteśmy zadowoleni z tego co i jak robiliśmy.

Może to być też impuls do tego, aby zmienić swoje postępowanie, wyciągnąć wnioski i zorientować się co nie działało i co można poprawić. Bo przecież dobrze wiemy, że lista noworocznych postanowień nie została osiągnięta. Jednak to nic nie szkodzi, nie chodzi jedynie o wykonane zadania i podjęte wyzwania, chodzi o całokształt. Podsumowanie ma dawać satysfakcje z tego co się działo w naszym życiu. Ma pomóc uświadomić sobie samemu, że robiliśmy całkiem sporo, a wiele naszych inicjatyw wpłynęło nie tylko na nas ale również na innych ludzi.

Może masz za sobą skończone studia, wielką przeprowadzkę, podjęcie pracy, czy znalezienie nowej sympatii? A może zrobiłeś coś po raz pierwszy – np. brałeś udział w sesji zdjęciowej, latałeś balonem, przebiegłeś swój pierwszy kilometr, a może maraton?

notebook-258310_1920

Moje małe radości

 • 50 przeczytanych książek (miało być 52, ale i tak jest dobrze, nie liczę tu literatury do pracy magisterskiej)
 • 1 tytuł magistra psychologii
 • Wielka przeprowadzka
 • Wycieczka do Rzymu
 • Bieszczadzkie urodziny
 • Poznanie wielu ciekawych ludzi

Jak podsumować rok?

Możesz wziąć zwykłą kartkę i spisać co się działo w 2015 roku, możesz również wypisać miesiące i spisać wydarzenia, sprawdzić kalendarz i pomyśleć nad minionymi dniami.

Ja proponuję Ci zrobić swoją MAPĘ WYDARZEŃ 2015

Jeśli masz do dyspozycji:

 • Biała kartka A4
 • Kolorowe mazaki, długopisy
 • Kredki

nie potrzebujesz nic więcej.

Wystarczy, że na środku kartki, w centralnym miejscu napiszesz dużymi literami MAPA WYDARZEŃ 2015 i przemyślisz kategorie jakie chcesz umieścić na papierze.

MindMapGuidlines

Szkic, zarys przykładowej Mapy Wydarzeń 2015

Może to być: praca, podróże, studia, życie prywatne, zainteresowania, marzenia, zdrowie, dbanie o siebie itp. Każdej z kategorii przypisz jeden kolor. Odnogi odpowiadające kolejnym zdarzeniom z poszczególnych kategorii wypisuj jednym kolorem. Do każdego z wydarzeń czy wyzwań możesz dorysować grafiki, dokleić naklejki, dopisać cytaty czy spostrzeżenia. Pełna dowolność.

Taka kolorowa praca, w którą włożysz trochę wysiłku zostanie Ci w pamięci na dłużej i bardziej uruchomi wyobraźnie.

Gotowy podsumować 2015 rok?

Podsumowania na ciekawych blogach:

Aniamaluje.com  Interesujący i wesoły blog Ani, na którym znajdziesz wspaniałe przepisy, motywujące zadania i interesujące teksty.

Zaczytana Dolina O książka w sposób interesujący i nietuzinkowy, wartościowe opinie i recenzje literatury

 

Zapisz

Share this Story
 • Rozwój

  Jak podsumować rok? I czy warto?

  Koniec jednego i początek drugiego roku to dla mnie czas dość rodzinny i obfitujący w większe i mniejsze podróże. Z tego ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Codzienna rutyna – pomoc w chwili kryzysu

Kiedyś myślałam, że rutyna jest zła, że ciągle ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook