Rozwój

Czasem jest tak, że chcemy, aby ktoś się domyślił – jak nam ciężko, że jesteśmy zmęczone lub, że wcale nie mamy ochoty robić tego, co mąż, przyjaciółka, mama proponuje. Chcemy, aby to ktoś zadbał o nasze potzreby. Jednak muszę Ci zdradzić pewien sekret – LUDZIE SIĘ NIE DOMYŚLAJĄ. Nie mają pojęcia co masz w głowie, do czasu, aż sama im o tym nie powiesz. I to jak to zrobisz, też ma znaczenie. Bo możesz dostać zrozumienie, a możesz mieć kłótnie. Dużo zależy od Ciebie.

Potrzeby – co to takiego i dlaczego warto o nich mówić?

Potrzeby to jest to wszystko, czego w danym momencie potrzebujemy, aby czuć się dobrze. Aby nasz umysł, emocje, ciało były w równowadze. To właśnie zaspokajanie potrzeb motywuje nad do działania. Potrzeby kierują nami przy chodzeniu do pracy, dbaniu o bliskich czy planowaniu wyjazdu na Mazury. Choć nie każdy z takich samych potrzeb decyduje się zrobić daną aktywność, to jednak za zachowaniem stoi potrzeba.

Niezaspokojona, szczególnie przez długi czas bywa przyczyną frustracji. Najłatwiej zobaczyć to u małych dzieci. One chcą teraz, już, nie później, zaraz. Chcą lody, na plac zabaw, czy chcą się przytulić do mamy i wyrażają to całym sobą. Niezaspokojona potrzeba często manifestuje się u nich płaczem, krzykiem, groźbami.

Dopiero w toku socjalizacji i wychowania uczymy się panowania nad naszymi emocjami i wyrażamy je lub nie, w sposób bardziej świadomy. Czy wtedy już nie jesteśmy sfrustrowani, kiedy nasza potrzeba nie zostaje zaspokojona? Oczywiście, że nie. Frustracja jak najbardziej się pojawia, jednak potrafimy sobie z nią lepiej radzić.

zadbać o swoje potrzeby

Jednak, kiedy bardzo długo nie odpoczywamy, nie czujemy się doceniani, nie mamy poczucia przynależności – nasze potrzeby nie są zaspokojone, nie czujemy się dobrze. Może nie krzyczymy na cały głos, jednak smutek, złość, niepokój, zmęczenie jak najbardziej się w nas coraz bardziej rosną.

Wtedy najważniejsze, to zauważyć, co się z nami dzieje i zapytać siebie samego, jaka moja potrzeba cierpi? Jaka moja potrzeba jest niezaspokojona i co mogę zrobić, aby sobie pomóc? Jak mogę zadbać o swoje potrzeby?

Komunikacja w związku, rodzinie, pracy

Nie żyjemy w próżni. Otaczają nas bliscy, rodzina, mąż, dzieci, pracownicy, przyjaciele, sąsiedzi. Bardzo często jest tak, że każdy coś od nas chce. Mamy zobowiązania i różne aktywności, którym musimy sprostać.

Często w nawale obowiązków zapominamy o tym, że my tez czasem coś chcemy, czasem coś potrzebujemy. Mówienie, o tym czego potrzebujemy może być dla nas wyzwalające, ale i trudne.

Jeśli do tej pory spokojnie spełnialiśmy oczekiwania innych zapominając o swoich potrzebach, to otaczający nas ludzie mogą się bardzo zdziwić i na początku wcale nie być zadowoleni. Bo jak to? Mama zamiast gotować obiad z trzech dań i wyprasować koszule na kolejny dzień – spokojnie pije kawę na tarasie i czyta książkę? I mówi, że obiad możecie zamówić? Albo zamiast znów zgodzić się popilnować Twoje dziecko, koleżanka Ci odmawia, bo chce odpocząć?

Respektowanie potrzeb innych, jest tak samo trudne, jak nauczenie się o nich mówić o swoich własnych potrzebach i o nie dbać.

Jednak warto. Bo ustalenie tej granicy jest bardzo wyzwalające dla związków, rodzin i relacji.

Jeśli czegoś potrzebujesz – powiedz o tym. Jeśli nie chcesz czegoś robić – powiedz o tym. Jeśli czegoś chcesz – powiedz o tym.

Bądź swoim adwokatem, zadbać o swoje potrzeby, to koniecznie czekać na innych.

Czego potrzebuję, czego chcę? Czyli jak zadbać o swoje potrzeby?

Nie trzymaj swoich potrzeb w swojej głowie i nie denerwuj się, że nikt ich nie respektuje. Musisz zacząć od siebie. Dzięki temu, że je zauważysz, a następnie o nie zadbasz, będziesz mieć poczucie większego spełnienia oraz zadowolenia z życia.

Ważne, aby mieć świadomość, że na początku może nie być łatwo. Że potrzeby może sabotować Twoja własna głowa – destrukcyjne przekonania, poczucie winy, oczekiwania, którymi żyłaś całe życie. Jednak, jeśli postawisz granicę, jeśli wybierzesz siebie – gwarantuje Ci, że zarówno Twoje życie zmieni się na plus, jak i życie Twoich bliskich. Nikt nie chce żyć z nieszczęśliwą męczennicą. A im bardziej Ty jesteś szczęśliwa, a Twoje potrzeby zaspokojone, tym bardziej Twoi bliscy też są zadowoleni.

Jeśli chcesz poznać metody, które pomogą Ci zadbać o siebie, sprawdź e-booka ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” i zobacz jak możesz żyć na własnych zasadach.

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie