Rozwój
zadbać o swoje potrzeby

Jak mówić, aby zadbać o swoje potrzeby?

Czasem jest tak, że chcemy, aby ktoś się domyślił – jak nam ciężko, że jesteśmy zmęczone lub, że wcale nie mamy ochoty robić tego, co mąż, przyjaciółka, mama proponuje. Chcemy, aby to ktoś zadbał o nasze potzreby. Jednak muszę Ci zdradzić pewien sekret – LUDZIE SIĘ NIE DOMYŚLAJĄ. Nie mają pojęcia co masz w głowie, do czasu, aż sama im o tym nie powiesz. I to jak to zrobisz, też ma znaczenie. Bo możesz dostać zrozumienie, a możesz mieć kłótnie. Dużo zależy od Ciebie.

Potrzeby – co to takiego i dlaczego warto o nich mówić?

Potrzeby to jest to wszystko, czego w danym momencie potrzebujemy, aby czuć się dobrze. Aby nasz umysł, emocje, ciało były w równowadze. To właśnie zaspokajanie potrzeb motywuje nad do działania. Potrzeby kierują nami przy chodzeniu do pracy, dbaniu o bliskich czy planowaniu wyjazdu na Mazury. Choć nie każdy z takich samych potrzeb decyduje się zrobić daną aktywność, to jednak za zachowaniem stoi potrzeba.

Niezaspokojona, szczególnie przez długi czas bywa przyczyną frustracji. Najłatwiej zobaczyć to u małych dzieci. One chcą teraz, już, nie później, zaraz. Chcą lody, na plac zabaw, czy chcą się przytulić do mamy i wyrażają to całym sobą. Niezaspokojona potrzeba często manifestuje się u nich płaczem, krzykiem, groźbami.

Dopiero w toku socjalizacji i wychowania uczymy się panowania nad naszymi emocjami i wyrażamy je lub nie, w sposób bardziej świadomy. Czy wtedy już nie jesteśmy sfrustrowani, kiedy nasza potrzeba nie zostaje zaspokojona? Oczywiście, że nie. Frustracja jak najbardziej się pojawia, jednak potrafimy sobie z nią lepiej radzić.

zadbać o swoje potrzeby

Jednak, kiedy bardzo długo nie odpoczywamy, nie czujemy się doceniani, nie mamy poczucia przynależności – nasze potrzeby nie są zaspokojone, nie czujemy się dobrze. Może nie krzyczymy na cały głos, jednak smutek, złość, niepokój, zmęczenie jak najbardziej się w nas coraz bardziej rosną.

Wtedy najważniejsze, to zauważyć, co się z nami dzieje i zapytać siebie samego, jaka moja potrzeba cierpi? Jaka moja potrzeba jest niezaspokojona i co mogę zrobić, aby sobie pomóc? Jak mogę zadbać o swoje potrzeby?

Komunikacja w związku, rodzinie, pracy

Nie żyjemy w próżni. Otaczają nas bliscy, rodzina, mąż, dzieci, pracownicy, przyjaciele, sąsiedzi. Bardzo często jest tak, że każdy coś od nas chce. Mamy zobowiązania i różne aktywności, którym musimy sprostać.

Często w nawale obowiązków zapominamy o tym, że my tez czasem coś chcemy, czasem coś potrzebujemy. Mówienie, o tym czego potrzebujemy może być dla nas wyzwalające, ale i trudne.

Jeśli do tej pory spokojnie spełnialiśmy oczekiwania innych zapominając o swoich potrzebach, to otaczający nas ludzie mogą się bardzo zdziwić i na początku wcale nie być zadowoleni. Bo jak to? Mama zamiast gotować obiad z trzech dań i wyprasować koszule na kolejny dzień – spokojnie pije kawę na tarasie i czyta książkę? I mówi, że obiad możecie zamówić? Albo zamiast znów zgodzić się popilnować Twoje dziecko, koleżanka Ci odmawia, bo chce odpocząć?

Respektowanie potrzeb innych, jest tak samo trudne, jak nauczenie się o nich mówić o swoich własnych potrzebach i o nie dbać.

Jednak warto. Bo ustalenie tej granicy jest bardzo wyzwalające dla związków, rodzin i relacji.

Jeśli czegoś potrzebujesz – powiedz o tym. Jeśli nie chcesz czegoś robić – powiedz o tym. Jeśli czegoś chcesz – powiedz o tym.

Bądź swoim adwokatem, zadbać o swoje potrzeby, to koniecznie czekać na innych.

Czego potrzebuję, czego chcę? Czyli jak zadbać o swoje potrzeby?

Nie trzymaj swoich potrzeb w swojej głowie i nie denerwuj się, że nikt ich nie respektuje. Musisz zacząć od siebie. Dzięki temu, że je zauważysz, a następnie o nie zadbasz, będziesz mieć poczucie większego spełnienia oraz zadowolenia z życia.

Ważne, aby mieć świadomość, że na początku może nie być łatwo. Że potrzeby może sabotować Twoja własna głowa – destrukcyjne przekonania, poczucie winy, oczekiwania, którymi żyłaś całe życie. Jednak, jeśli postawisz granicę, jeśli wybierzesz siebie – gwarantuje Ci, że zarówno Twoje życie zmieni się na plus, jak i życie Twoich bliskich. Nikt nie chce żyć z nieszczęśliwą męczennicą. A im bardziej Ty jesteś szczęśliwa, a Twoje potrzeby zaspokojone, tym bardziej Twoi bliscy też są zadowoleni.

Jeśli chcesz poznać metody, które pomogą Ci zadbać o siebie, sprawdź e-booka ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” i zobacz jak możesz żyć na własnych zasadach.

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Jak czuć się dobrze ze sobą? Co z tą akceptacją?

Miałaś, kiedyś tak, że czułaś się jak milion ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook