Rozwój
jak dbać o siebie w ciąży

Jak dbać o siebie w ciąży? Zadbaj o siebie dla dwojga

Patrząc na kolorowe reklamy kosmetyków dla kobiet w ciąży, ubranek dla dzieci na Instagramie, czy piękne obrazki kobiet w ciąży na Facebooku ma się wrażenie, że ciąża to idealny stan, w którym radość i szczęście są stanem permanentnym. Słodka tęczą przygotowań, oczekiwanie na maleństwo i bliskość partnera to nam serwują media tradycyjne i internetowe. A jak jest naprawdę? Jak wygląda 9 miesięcy, kiedy w życiu kobiety wszystko się zmienia? I jak zadbać o równowagę psychiczną, kiedy nie zawsze Twoje ciążowe życie wygląda jak ze zdjęcia? I przede wszystkim jak dbać o siebie w ciąży?

Ciąża i ja, czyli jak się oswoić z nowym

9 miesięcy noszenia w sobie nowego życia to ogromna huśtawka emocji, to mieszanka nastrojów, dolegliwości, obaw i nadziei.

To czas na największą ekscytację w życiu, czymś tak nieprawdopodobnym i pięknym, jak stworzenie nowego życia oraz czas niepokoju o własne kompetencje, o swoje dotychczasowe życie.

Nowa rola, bycie mamą, kiedy pragnie się dziecka, z jednej strony jawi się jako coś pięknego, nowa przygoda. Z drugiej – przeraża, wzbudza lęk oraz ogromną odpowiedzialność.

Czy można czuć to wszystko na raz i jeszcze więcej? Jasne, że tak.

To, że ciało się zmienia, pojawiają się dolegliwości, wątpliwości, strach – jest całkowicie normalne. Każda kobieta, która decyduje się zostać mamą może czuć się totalnie różnie – bez sił, smutna, podekscytowana, pełna energii czy całkowicie niezdolna do podjęcia decyzji.

Zmiany, zmiany i miejsce na siebie

Zalew hormonów, zmian, nowa rzeczywistość wyznaczana badaniami i wizytami u lekarza może być przytłaczająca.  Piękna, dobra, ale przytłaczająca.

Bo gdzie w tej ciąży kobieta? Nie kobieta- przyszła matka, nie kobieta- ciężarówka. Tylko kobieta – jej potrzeby, emocje, czas, pragnienia, ambicje, plany zawodowe i całkiem prywatne?

Warto zrobić na siebie miejsce, na to, co tylko nasze. Nie tylko na wyprawkę, kolorowe kocyki czy rozmowy o przyszłości dziecka. Ale na siebie – swoje przyjemności i rozmowy o obawach, na prośbę o wsparcie i pocieszenie, na poczucie bycia wystarczającą, nawet jeśli nie obejrzałaś trzech webinarów o karmieniu czy pielęgnacji noworodka, tylko wybrałaś kolejny odcinek serialu.

jak dbać o siebie w ciąży

Jak dbać o siebie w ciąży?

W internecie jest wiele artykułów, jak dbać o siebie w ciąży, tak aby wszystko było jak najlepiej dla dziecka, aby się zdrowo rozwijało, a Twoja ciąża przebiegała sprawnie i bezpiecznie.

Ja chcę zwrócić uwagę na coś innego, na emocjonalne dbanie o siebie, kiedy jesteśmy w ciąży, tak, aby czuć się zaopiekowanie i ważne. Bo mimo tego i może też właśnie dlatego, że rośnie w nas nowe życie nie możemy zaniedbywać siebie samych. Dlatego zdradzam 5 sekretów jak dbać o siebie w ciąży, wypróbowane na sobie samej.

1.Pozwól sobie na emocje, na różne emocje

Rozmawiaj o nich z bliskimi osobami, dziel się – obawami, nadziejami, radością i smutkiem. Masz prawo do tego, co przeżywasz. Im częściej będziesz uzewnętrzniać swoje emocje, spokojnie dasz im wybrzmieć, będzie Ci łatwiej, swój ciężar lęku czy złości podzielisz na pół.

2.Nie rezygnuj z tego, co Cię cieszy

Jeśli tylko czujesz się dobrze, nie masz zaleceń od lekarza, że nie możesz czegoś robić – kontynuuj swoją pracę, zainteresowania, realizuj swoje plany. Korzystaj z tego, co Cię cieszy. Ciąża choć jest wymagającym stanem, nie jest chorobą, możesz dalej prowadzić aktywne życie, tylko dostosowane go swoich obecnych możliwości.

3.Znajdź wsparcie

Partner, rodzina, przyjaciele, grupy na Facebooku – szukaj ludzi, którzy Cię zrozumieją, którzy wesprą Cię dobrym słowem i którzy kibicują Ci w ciążowej drodze. Takie wsparcie nie raz doda Ci skrzydeł.

4.Buduj relacje z jeszcze nienarodzonym dzieckiem

Oswojeniu się z byciem w ciąży pomaga uświadomienie sobie, że mały człowiek, który jest w Tobie może Cię usłyszeć, może dać Ci znać, że jest, może współodczuwać Twoje emocje. Jeśli mówisz do swojego dziecka, śpiewasz mu, głaszczesz swój brzuch – powoli budujesz jedną z najciekawszych relacji w swoim życiu.

5.Odpuść sobie

Pamiętaj, że Ty sama nie jesteś swoimi osiągnięciami. Jeśli ze względów zdrowotnych musisz/ chcesz zawiesić swoją pracę, zainteresowania, ważne do tej pory rzeczy, nie wyrzucaj sobie tego. Nie musisz nic robić, aby być wartościowa i ważna. Możesz zwolnić i być, cieszyć się kolejnymi zmianami i być dla siebie dobrą. Odpuszczanie sobie w trakcie ciąży jest mega ważne, szczególnie, jeśli do tej pory byłaś aktywna, pracowita i często zaglądał Ci w oczy pracoholizm.

Bycie dla siebie dobrą testuje na sobie. Dbanie o siebie w ciąży jest dla mnie bardzo ważne, ponieważ widzę, jak takie małe rzeczy, zrozumienie i zmiana podejście dobrze na mnie wpływa. Mam nadzieję, że Ciebie też zainspiruje do innego spojrzenia na ciąże i siebie samą.

Tekst w ramach kampanii #RÓWNOWAŻĘ Kamili Paszelke z bloga uważniej.pl

Dziękuję Kamili za zaproszenie do udziału w kampanii i polecam inne teksty wspaniałych kobiet, które piszą o dbaniu o siebie i łapaniu równowagi w życiu.

Tekst z pierwszej edycji kampanii #RÓWNOWAŻĘ znajdziecie tutaj – JESTEM WAŻNA

Share this Story
  • jak dbać o siebie w ciąży
    Rozwój

    Jak dbać o siebie w ciąży? Zadbaj o siebie dla dwojga

    Patrząc na kolorowe reklamy kosmetyków dla kobiet w ciąży, ubranek dla dzieci na Instagramie, czy piękne obrazki kobiet w ciąży na ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook