Książki

Jesteś niecodziennym zjawiskiem, które czyta książki, ma je w domu, a nawet wydaje na nie swoje ciężko zarobione pieniądze? Jeśli tak, to według różnych raportów od nośnie czytelnictwa nie jesteś typowym Polakiem, ponieważ typowy Polak podobno nie czyta. A Ty na przekór raportom, obowiązkom i innym rozrywkom chcesz poświęcić swój czas na książkę? Podpowiadam Ci kilka sposobów, jak czytać więcej książek i to czasem za darmo.

Po co czytać książki?

Może się zastanawiasz, po co tak właściwie czytać książki, w sumie wszystko można znaleźć w internecie i wiadomości, i informacje, historie na portalach plotkarskich prawie jak powieści, wiec po co zaglądać do tego reliktu przeszłości – książki?

Chyba nie będę obiektywna, ale ten blog, przecież nie ma być obiektywny. Osobiście nie wyobrażam sobie życia bez książek, a ich zalet widzę bardzo dużo. Mimo, że w internecie wszystko znajdziesz szybko i dość łatwo, nie da Ci on wrażeń takich jak książka, kiedy z każdą kolejną stroną będziesz wchodził głębiej w świat wykreowany przez autora. Przeżywanie przygód bohaterów, poznawanie ich historii – to emocje, które zostają w człowieku na długo.

Odkrywanie nowych światów, poznawanie innych punktów widzenia, rozwojowe ćwiczenia, pasjonujące dialogi czy soczyste opisy – to znajdziesz w książkach. W niektórych mądrość, w innych rozrywkę, jeszcze inne Cię zbulwersują lub uśpią. Gatunków jest tak wiele, wystarczy jedynie znaleźć swoje ulubione.

czytać więcej książek

Książka to efektywne spędzanie wolnego czasu, to wiedza, doświadczenie innych podane w pigułce. Lektury są jak mosty, potrafią zbliżać ludzi, uwrażliwiać ich na niecodzienne sprawy i zmieniać rzeczywistość.

A co jeśli chcesz czytać, ale nie masz czasu? Co zrobić, aby czytać więcej książek i nie odkładać ich na wieczne potem?

Czytać więcej książek – czy to możliwe?

Oczywiście, że tak, im więcej czytasz, tym czytasz szybciej. Dodatkowo pasjonującą powieść możesz pochłonąć w jeden dzień, a już wymagającą specjalistyczną lekturę będziesz męczył miesiącami.

Jeśli zależy Ci jedynie na ilości – wybieraj książki proste, lekkie i mało skomplikowane, takie, których czytanie nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, jedynie przyjemnością. Ostatecznie czytaj bajki dla dzieci, tam jest mało tekstów, a dużo obrazków.

Jeśli jednak chciałbyś czytać różne książki, czasem nawet te wymagające, to możesz zastosować któryś z powyższych sposobów.

czytać więcej książek

Sposoby na częstsze czytanie

1.Komunikacja

Mieszkanie w mieście, szczególnie tym większym wymaga przemieszczania się między różnymi punktami, jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, masz idealny, dodatkowy czas, który możesz przeznaczyć na lekturę. Ani się obejrzysz będziesz na miejscu, a dodatkowo miło spędzisz czas zamiast denerwować się długą drogą.

Dla mnie jazda metrem, autobusami staje się przyjemnością, kiedy mam gdzie usiąść i jak wyjąć pasjonującą lekturę (gorzej jeśli nie ma jak usiąść;))

2.Wydania kieszonkowe

Ciężki plecak lub torba nie zachęcają, aby zabierać książki ze sobą. Jednak jest na to sposób, jeśli dużo się przemieszczasz lub wybierasz się w dłuższą podróż postaw na książki  wydaniu kieszonkowym. Są lżejsze, mniejsze i wygodniejsze w czytaniu w środkach lokomocji. Jakość wydań kieszonkowych jest różna, jednak można znaleźć też takie, które mają dobry papier, a jednocześnie mały rozmiar.

3.Czytnik

Może nie lubisz czytać papierowych książek i jesteś zwolennikiem elektroniki? Ty też możesz czytać więcej książek, wystarczy, że zaopatrzysz się w czytnik. Dzięki nie mu, będziesz mógł czytać praktycznie wszędzie. W internecie można znaleźć kilka darmowych stron z e-bookami np. tutaj. Równie ciekawą opcją jest abonament w Legimi, gdzie wypożyczasz e-booki i możesz z nich korzystać bez limitu. Sama właśnie rozpoczęłam testowanie tej platformy i mam nadzieję, że mi się sprawdzi.

4.Książka na telefonie

Jeszcze inną opcją jest czytanie książek na smartfonie, obecnie nasze telefony to bardzo zaawansowane urządzenia, może czytanie powieści nie będzie tak wygodne jak na czytniku, jednak dla chcącego czytać więcej książek w każdym miejscu, smartfon może być dobrym rozwiązaniem.

5.Biblioteka

Dla osób, których problemem są pieniądze, dobrym wyjściem będzie zapisanie się do biblioteki. Tu praktycznie bezpłatnie (czasami jest jednorazowa kaucja ) będziesz mógł korzystać z bogatego księgozbioru. Dzięki temu zaoszczędzisz pieniądze, które wydasz na inne przyjemności np. kawę, a z drugiej strony będziesz więcej czytać, czyli podwójna korzyść.

Korzystam z każdej chwili i czytam, kiedy mam ochotę. Dla mnie najbardziej uciążliwym problemem z książkami jest ich waga, dlatego zaczynam testować czytanie e-booków, zobaczymy czy się do nich przekonam.

P.S. Zazwyczaj w miesiącu czytam od 4-5 książek, różnych – powieści, poradników, książek specjalistycznych. Pewnie mogłabym czytać więcej, ale obowiązki, 3 prace i inne rzeczy powodują, że to jest optymalna liczba.

A Wy macie swoje sposoby na to, aby czytać więcej książek, mimo wielu spraw na głowie?

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

This error message is only visible to WordPress admins
Error: No posts found.

Instagram

Instagram has returned invalid data.

Obserwuj mnie