Rozwój
jak czuć się dobrze ze sobą

Jak czuć się dobrze ze sobą? Co z tą akceptacją?

Miałaś, kiedyś tak, że czułaś się jak milion dolarów? Nowa sukienka, może sukces w pracy lub po prostu piękny słoneczny dzień, a Ty się wyspałaś? Powodem może być wszystko, aby czuć się dobrze. Ale co z większością dni? Czy czujesz się dobrze ze sobą? Czy akceptujesz siebie i masz poczucie, że jesteś na miejscu? Dziś mamy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – 10.10, jedną z podstaw zdrowia psychicznego jest właśnie akceptacja siebie ze wszystkimi plusami i minusami. Tylko jak to zrobić? Jak czuć się dobrze ze sobą bez względu na okoliczności?

Droga do siebie, droga do akceptacji

Droga do akceptacji siebie bywa bardzo wyboista. Zmaganie się z kompleksami, komentarzami innych, które godzą w naszą godność, powodują, że się porównujemy z innymi. Czy własne przekonania, które nam nie służą – budują w naszej głowie obraz osoby, której nie można kochać, która nie jest dość dobra, czy wartościowa.

Pracując nad własnymi przekonaniami, poglądami na to, jacy POWINNIŚMY być, czasami samodzielnie, czasami z pomocą terapeuty uświadamiamy sobie, że nic nie powinniśmy. Że to jacy jesteśmy tu i teraz jest najważniejsze i właśnie chodzi o to, aby właśnie zaakceptować się z własnymi wadami i zaletami.

Uświadomienie sobie, że jesteśmy warci miłości bez względu na to, co osiągamy w życiu. Bez względu na to jak wyglądamy i w jakim miejscu jesteśmy, jest kluczem do akceptacji i odpowiedzią na pytanie – jak czuć się dobrze ze sobą?

Bez tej świadomości nie ma opcji, abyśmy nie umiejscowili swoje poczucie własnej wartości zewnętrznie – w innych ludziach, ich opiniach, sukcesach w pracy, czy zadowolenia z wychowania dzieci.

jak czuć się dobrze ze sobą

O swojej drodze do siebie, do akceptacji i czucia się ze sobą dobrze piszę w moim e-booku ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”, gdzie pokazuje jak różne techniki i sposoby pomagają stanąć na nogi nawet w najtrudniejszym momencie życia.

Dzięki temu, że przetestowałam na sobie różne techniki wspomagające psychoterapię powoli odkrywałam swoje codzienne szczęście, swoje zasoby i radość z cieszenia się z małych rzeczy, bez względu na zmieniające się otoczenie. Mój e-book to kawałek dużej pracy – ponieważ w jednym miejscu są zebrane różne pomocne techniki oraz wskazówki, jak pracować nad akceptacją siebie i budowania swojego zadowolenia z życia. Zobacz, czy to coś dla Ciebie.

Jak czuć się dobrze ze sobą? Weź odpowiedzialność

Zdradzę Ci sekret – nikt nie przeżyje Twojego życia za Ciebie. A to jak to zrobisz, jakiej będzie jakości, czy będzie w nim więcej dni pogodnych i takich, które wprowadzą Cię w błogi nastrój, zależy od Ciebie. I jasne, nie na wszystko masz wpływ – bo pandemia, bo kryzys, bo choroba. Ale już na to jak, zareagujesz na daną sytuację, co z nią zrobisz – masz wpływ. Tylko Ty masz wpływ na swoje reakcje.

Czucie się ze sobą dobrze, to uświadomienie sobie tej odpowiedzialności i wzięcie jej w swoje ręce, tak, aby budować swoje życie i zaspokajać swoje potrzeby.

Kiedy ciągle myślisz, że nic nie zależy od Ciebie, nic nie planujesz, nie realizujesz, masz ciągle pretensję do innych. Nie widzisz, że zmiana się magicznie nie pojawi w Twoim życiu, jeśli nic nie zrobisz. To od Twojego działania oraz myślenia zależy jak poradzisz sobie, z tym, co da Ci życie.

Zdrowie psychiczne – priorytet czy fanaberia?

Na postawione pytanie w podtytule jest tylko jedna dobra odpowiedź. Zdrowie psychiczne dla mnie jest priorytetem, bo bez tego nie da się dobrze i satysfakcjonująco funkcjonować. Jeśli o nie zadbamy dzisiaj, jutro może okazać się za późno, kiedy przygniecie nas trudna sytuacja lub niekorzystny obrót sprawy.

Zastanów się, co daje Ci poczucie, że dobrze czujesz się ze sobą? Co sprawia, że masz poczucie, że poradzisz sobie z tym co przynosi Ci życie i najważniejsze pytanie, jak możesz zadbać  o zdrowie psychiczne już teraz?


E-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie” – konkretne i pomocne treści dotyczące dbania o zdrowie psychiczne zebrane w jednym miejscu, pomoc w kryzysowych momentach oraz jak radzić sobie ze stresem oraz poznać lepiej siebie i własne potrzeby.

 

Share this Story
 • jak czuć się dobrze ze sobą
  Rozwój

  Jak czuć się dobrze ze sobą? Co z tą akceptacją?

  Miałaś, kiedyś tak, że czułaś się jak milion dolarów? Nowa sukienka, może sukces w pracy lub po prostu piękny słoneczny dzień, ...
 • akceptacja
  Rozwój

  Akceptacja – wyzwanie czy codzienność

  Dziś byłam na spacerze – sama. I w kawiarni też sama. I wiecie co było mi bardzo, bardzo dobrze. Kiedyś bym ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook