Książki
bardziej kreatywnym

Jak być bardziej kreatywnym? Recenzja Kreatywni. I masz pomysł na wszystko

Zastanawiasz się, jak w codziennych sytuacjach radzą sobie kreatywni ludzie? Czy odróżnia ich coś od zwykłych śmiertelników? Czy kreatywności można się nauczyć?  Jak być bardziej kreatywnym na co dzień? Na te pytania odpowiada książka Kreatywni. I masz pomysł na wszystko Scott’ego B. Kaufman’a oraz Carolyn Gregoire. Autorzy zdradzają 10 rzeczy, którzy kreatywni ludzie robią inaczej niż reszta świata.

Czy kreatywności można się nauczyć?

Kreatywni się rodzimy czy jednak mamy szansę nauczyć się myśleć w niestandardowy sposób? Czy kreatywni są tylko artyści? Co pomaga działaś nieszablonowo? Jeśli myślicie, że znajdziecie na te pytania odpowiedź w książce Kreatywni. I masz pomysł na wszystko to… to macie rację. Konkretne badania naukowe, zarówno z psychologii, neuropsychologii, medycyny, socjologii, jak i przykłady znanych osób, które są podziwiane w szerokim świecie za kreatywności takie jak np. Steve Jobs, Picasso czy Kafka pokazują czym w rzeczywistości jest twórczość i kreatywność w najlepszym wydaniu.

View this post on Instagram

,,Wszyscy jesteśmy, w jakiś sposób stworzeni, by tworzyć, i że codzienne życie prezentuje cały wachlarz możliwości, by tę kreatywność wyrażać i ćwiczyć." #kreatywni przedpremierowo. Dobrej niedzieli, ja zaczynam śniadaniem w łóżku ? Książka, kawa i nie tylko @jagbuk Dobre chwilę warto pielęgnować na co dzień, takimi małymi gestami budujemy prawdziwą relację. Na blogu znajdziecie pomysły jak od święta można się świetnie bawić z drugą połówką w Warszawie ? Link w bio:) #morninginbed #goodmorningsunshine #sniadaniedolozka #wposcieli #mileporanki #sniadanko #kolorowekanapki #weekendznim #najlepszechwile #kreatywnoscnacodzien #me #czytajnawalizkach #legs #morningsuprise #bookstagram #ksiazkoholizm #slowmorning #readingtime #happytime

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

Od lat myślano, że to prosty, raczej nieskomplikowany konstrukt, wrodzona zdolność. Jednak sytuacja nie jest taka oczywista, mimo iż wiele zależy od naszych skłonności genetycznych, to jednak na kreatywność ma również wpływ wychowanie oraz sposób naszego funkcjonowania.

Jak być bardziej kreatywnym na co dzień?

Autorzy analizują przykłady znanych osób, aby pokazać 10 domen, odróżniających ich od zwykłych ludzi. Każdy z rozdziałów książki jest poświęcony jednemu z zagadnień – Kreatywnej zabawie, Pasji, Śnieniu na jawie, Samotności, Intuicji, Otwartości na doświadczenia, Uważności, Wrażliwości, Przekuwaniu przeszkód w swoją korzyść, a także Myśleniu inaczej. Oparte są na badaniach naukowych, tłumaczonych jasnym i prostym językiem, a także znajdziemy tam nawiązania do znanych twórców.

,,Lepiej poznamy kogoś po godzinie zabawy niż po roku rozmów” Platon

To słowa stanowiące oś rozdziału o znaczeniu zabawy w rozwoju kreatywności oraz o diagnozowaniu kreatywnego myślenia za pomocą analizy zabawy. Taka niewinna rzecz, a tyle może wnieść do naukowych rozpraw.

Zabawa rozwija wyobraźnię, zdolności obserwacji, wcielania się w rolę oraz zmusza do nieszablonowych połączeń. To ona pomaga dzieciom, ale również dorosłym poznać świat. Czas na zabawę ma ogromne znaczenie, według naukowców to właśnie możliwość zabawy, jej jakość i czas predysponuje do większej kreatywności. Znani pisarze, często już w dzieciństwie tworzyli wyobrażone światy, które były inspiracją dla ich umysłów, aby w przyszłości stworzyć swoje najlepsze dzieła.

 

Kreatywni – dlaczego warto przeczytać?

Możesz zadać pytanie: po co właściwie czytać tę książkę? Powodów jest kilka. Po pierwsze może kierować Tobą ciekawość i chęć przekonania się, czy robisz coś podobnie do największych kreatywnych umysłów. Może przekonają Cię rzetelne, naukowe badania? Może historie znanych osób? A może po prostu będziesz chciał rozszerzyć horyzonty i zainspirować, się, aby wprowadzić w swoje życie więcej kreatywności?

Ta książka, to nie jest poradnik, jak sprawić, aby być bardziej kreatywnym. A rzetelne opracowanie naukowych faktów i teorii na temat kreatywności, które mogą dać Ci obraz czym tak naprawdę jest nieszablonowe myślenie. Dodatkowo w tej książce nie znajdziesz motywujących haseł i modnych zawołań, dostaniesz wiedzę, a co z nią zrobisz, to już od Ciebie zależy.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MUZA S.A.

PS. Jeśli ktoś z Was pisze np. prace magisterską związaną z kreatywnością myślę, że ta książka może się bardzo przydać.

A Wy uważacie się za kreatywne osoby?

Tytuł: Kreatywni. I masz pomysł na wszystko

Autor: Scott Bary Kaufman, Carolyn Gregoire

Ilość stron: 313

wydawnictwo: MUZA S.A.

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook