Książki
immortaliści

Immortaliści – co się dzieje kiedy poznasz swoją datę śmierci

Opowieść, o tym jak jedno wydarzenie wpływa na całe życie. Czwórka rodzeństwa w dzieciństwie poznała odpowiedź na jedno z pytań, które dręczy każdego człowieka – kiedy umrę? Czy wyprawa do wróżki była dobrą decyzja? Jak Simon, Klara, Daniel i Varya poradzą sobie z poznaną tajemnicą? Co zdarzy się w ich życiu i czy na pewno będzie miało to związek z tajemniczą kobietą? Immortaliści – to losy rodzeństwa, które w wyniku splotu wydarzeń obrało całkiem inne życiowe drogi.

Immortaliści – wróżka, przepowiednie i życie

Nowy Jork, lata 60. i czwórka dzieci, które są złaknione zabawy i odkrywania tajemnic. Wyprawa do kobiety uważanej za wróżkę wydaje im się świetnym pomysłem na zabicie nudy. Nie wszyscy chcą iść, jednak Daniel mimo tego, że nie najstarszy, przewodzi grupie i stawia na swoim.

Kiedy każde z nich wychodzi z mrocznego mieszkania staje się inne. Wydarzenie ich zmienia, a poznana data śmierci ciąży jak głaz.Choć mówią, że w to nie wierzą, ziarno niepewności i złego przeczucia zostało zasiane.

immortaliści

Cztery różne historie splecione ze sobą za pomocą więzów krwi i niezwykłej tajemnicy. Dwie siostry i dwóch braci, wybierają różne drogi, różne zawody. Nad ich codziennością wisi konkretna data nieubłaganej śmierci.

Na początku poznajemy losy najmłodszego Simona, który próbuje odnaleźć się i pogodzić z własną homoseksualną orientacją. Porzuca w wieku 16 lat dom i rodzinne miasto i wyrusza do San Fransisco, gdzie chce odnaleźć siebie. Razem z nim wyjeżdża Klara – pragnie spełnić swoje marzenia o zostaniu sławną iluzjonistką, magiczką, która przywraca ludziom wiarę w magię i rzeczy niezwykłe.

Daniel – przyszły lekarz i wojskowy oraz Varya – najstarsza z rodzeństwa wybierają bardziej standardowe drogi. Daniel wiedzie ustatkowane życie przy boku żony, a Varya poświęca się badaniom nad długowiecznością.

Immortaliści – cztery powieści w jednej

Każda z historii rodzeństwa opisuje inne czasy w Ameryce, porusza trudne problemy takie jak: rasizm, pogodzenie się i próba szukania akceptacji dla orientacji homoseksualnej, dylematy moralne miedzy wartościami, a zawodowymi zobowiązaniami. Przywołuje próby spełniania marzeń za wszelką cenę, czy inwazyjne badania nad zwierzętami, które mają przynieść wybawienie ludzkości.

Ładunek emocjonalny mamy ogromny, a w każdej z czterech opowieści całkiem inny. Jednak widać małą nierównowagę między rozłożonymi akcentami, mam wrażenie, że dwie pierwsze historie – Simona i Klary są bardziej dopracowane, emocjonalne i wiarygodne. Życie Daniela jest potraktowane mocno skrótowo w porównaniu z rodzeństwem, a losy Varay aż się proszą o rozbudowanie.

Immortaliści mnie zaskoczyli, nie tego się spodziewałam, czytając kilka słów skreślonych na okładce. Chole Benjamin skonstruowała skomplikowanych, niejednoznacznych bohaterów, których może trudno polubić, ale ich losy nas bardzo ciekawią, chcemy wiedzieć co będzie dalej.

Każde z rodzeństwa wnosi w opowieść nową jakość,  wszystkie historii mogą być odrębną mini-opowieścią, jednak razem są spójną całością, która intryguje, zadziwia i mobilizuje czytelnika do myślenia. Uważam, że to dobra książka, która w nowy sposób pokazuje dobrze znane nam problemy. Kilka perspektyw pozwala lepiej zrozumieć bohaterów i utożsamić się z ich decyzjami lub zdecydowanie je odrzucić.

immortaliści

Czy chciałbyś poznać przyszłość?

Immortaliści to książka, która porusza temat samospełniającej się przepowiedni lub mocy przewidywania przeszłości – sam wybierz w co chcesz wierzyć bardziej. Zobacz jak z perspektywą daty własnej śmierci poradzili sobie bohaterowie. W trakcie czytania miałam z tyłu głowy pytania, czy przepowiednia była rzeczywiście prawdziwa? Czy determinowała ich data, czy losy bohaterów to przypadek? Wybór czy przeznaczenie? Książka jest warta Twojego czasu, jeśli lubisz wielowątkowe powieści obyczajowe, ze zmienną perspektywą, rozciągniętą na lata i zarysem społecznego tła związanego z historycznymi wydarzeniami.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu CZARNA OWCA

Co myślisz o przepowiadaniu przyszłości, wróżkach i przepowiedniach?

Recenzja przedpremierowa

Premiera: 19.09.2018

Tytuł: Immortaliści

Autor: Chole Benjamin

Liczba stron: 455

Wydawnictwo: CZARNA OWCA

Zobacz ostatnią recenzję: Za zamkniętymi drzwiami

Summary:

3,5

Wciągająca, z wyrazistymi postaciami i intrygującym pomysłem na fabułę

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 11 – prezenty świąteczne dla książkoholika

Święta coraz bliżej i czas pomyśleć o podarunkach ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook