Książki
Horyzont Jakub Małecki książka

Horyzont recenzja – wrażliwość, strata, samotność i oni

Czekałam na kolejną książkę Jakuba Małeckiego, byłam bardzo ciekawa, co przygotował dla swoich czytelników tym razem. Nikt nie idzie – podobało mi się, choć uważam, że Rdza jest najlepszą książką pisarza, dlatego tym bardziej zastanawiałam się jaki temat poruszy, o czym będzie Horyzont. I dostałam coś wyjątkowego! Opowieść o ludziach, pokiereszowanych przez życie i wychodzących ze swych skorup. Czy im się to uda?

Horyzont – kiedy wojna z Ciebie nie chce wyjść

Maniek wrócił. Jednak nie potrafi żyć swoim życiem, wydaje mu się obce, cudze. Nikt go nie rozumie. Może oprócz niej – Zuzy, dziewczyny, która mieszka za ścianą. Ma 36 lat i kilkanaście lat w wojsku jako saper i na misjach w Afganistanie, o których nie potrafi zapomnieć.

Żyje, ale nie umie rozmawiać, o tym co się działo wiele kilometrów stąd. Z dala od bezpiecznej Warszawy, ulicznych korków, wesołuch dzieci i przepychanek w pracy. Jest, próbuje, ma zadanie, które zmusza go każdego dnia do wstania. A raczej zmuszają go koszmary, a zadanie, które musi wykonać nadaje sens temu, że jeszcze trwa.

Bohater książki Horyzont nie wie jak ułożyć swoje życie na nowo, mieszka w małym ciasnym mieszkaniu, w jednym z wielu bloków w stolicy Polski. Poznaje Zuzę, to z nią młodszą o ponad dziesięć lat dziewczyną topi smutki w alkoholu i zagryza chipsami. A w głowie i kiedy zamknie oczy, tropią go obrazy z wojny – płonący ludzie w samochodach, dźwięki karabinów i granatników, dzieci, które mogą nie być dziećmi, a żywymi bombami. Maniek wrócił z wojny, ale ona nie chce go opuścić.

Horyzont – rodzinne tajemnice i współczesne życie

Ona u progu kariery, a jednak jakaś niedopasowana. Zuza pracuje w grach i wie, co to opieka nad starszymi osobami. Jej ukochana babcia, już prawie nie jest sobą. Częściej jej nie poznaje i myli z jej zmarłą matką, niż pyta wnuczki ,,co u niej”. Przy kolejnych odwiedzinach Zuza musi się zmierzyć nie tylko z duchem jej mamy, ale także z tajemnicami, która starsza Pani nieświadomie zdradza.

Horyzont

źródło: empik.com

Kim jest Zuzanna, kim jest, raczej była jej matka? Jaka historia stoi za związkiem jej rodziców, wypadkiem samochodowym i tymi wszystkimi latami, kiedy dziewczyna musiała żyć bez niej?

Zuza i Maniek to dwaj bohaterzy dryfujący przez życie z ranami i tajemnicami ukrytymi po kieszeniach. Nie do końca dopasowani do ogólnie przyjętego standardu. On próbuje ukryć demony, a może je oswoić. Ona chce oczyścić swoje życie z duchów przeszłości. W sobie znaleźli coś, co może być ważne, ale czy się odważą pójść dalej?

Jakub Małecki i jego wrażliwość

Autor zabiera nas do świata zwykłego i bliskiego. Gdzie życie wygląda podobnie, a Warszawa nie wiele się różni od tej, którą widzę za oknem. Temat objawów stresu pourazowego oraz przeżywania wojennych doświadczeń, nie jest prosty. Opisanie z wrażliwością i wyczuciem – lęków, obaw oraz sposobu widzenia świata, daje okazję czytelnikowi, aby się zastanowił jak sobie radzą, Ci wszyscy, którzy nas bronią, którzy jadą gdzieś w świat ( z różnych powodów, czasami z potrzeby bycia kimś lub udowodnienia sobie lub innym, że coś znaczą) walczyć za kraj, nie koniecznie swój.

Bohaterce – Zuzie, Małecki poświecą trochę mniej miejsca, zabrakło mi przeciw wagi, odrobiny większego pokazania jak radzi sobie, myśli Zuza, jak rozwija się jej historia. Dlatego to bardziej opowieść o Mańku niż o jego sąsiadce z mieszkania obok. Mimo wszystko, obydwoje bohaterów złapało mnie za serce, a sposób w jakim Jakub Małecki w Horyzoncie portretuje rodzący się miedzy nimi związek jest ujmujący.

Wzruszenie, poruszenie i ogromny niepokój towarzyszyły mi przy czytaniu książki Horyzont. To nie jest lektura z cyklu ,,łatwa i przyjemna”, bo ani temat nie jest przyjemny, ani sposób, w jaki Małecki ją napisał, nie jest łatwy. Za to, ogromnie wdzięcznie i subtelnie autor pokazał życie swoich bohaterów. A są tam sceny, które po prostu są piękne. Tak piękne. Dla mnie Jakub Małecki udowadnia kolejny raz, że jest świetnym pisarzem.

Nie będę pisać więcej, bo Wam za dużo zdradzę. Książka warta przeczytania. Może trafi i w Waszą wrażliwość. Dla fanów twórczości Jakuba Małeckiego Horyzont to pozycja obowiązkowa.

Która książka Jakuba Małeckiego jest dla Was najlepsza? Horyzont, czy jakaś inna?

Tytuł: Horyzont

Autor: Jakub Małecki

Liczba stron: 336

Wydawnictwo: Sine Qua Non


Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook