Książki
Gozo

Gozo. Radosna siostra Malty – sprawdź przewodnik po niezwykłej wyspie

Maleńka wyspa na Morzu Śródziemnym nie była mi wcześniej znana. Nawet o niej nie słyszałam. Po przeczytaniu książki Piotra Ibrahima Kalwasa Gozo. Radosna siostra Malty wiem wystarczająco dużo, aby zapragnąć odwiedzić to niezwykłe miejsce. Dziś zabieram Was w podróż na Gozo – miejsca pełnego dobrego jedzenia, żółtego piaskowca i opuncji.

Gozo – co to za wyspa?

Gozo jest niewielka, miasta i miasteczka położone na tej wyspie mogą wydać się nam małe, jak na europejskie standardy, może oprócz stolicy, czyli Victorii. Razem z autorem wybieramy się na spokojne, długie spacery, często w pełnym słońcu. Jednak widoki jakie opisuje oraz dołączone zdjęcia pozwalają zachwycić się niezwykłymi krajobrazami, pięknym, turkusowym morzem i wspaniałymi starymi domami.

Znajdziemy tu gospodarstwa z winoroślami i dyniami, pyszne wino i bardzo dużą liczbę kościołów. Zachwycimy się goznatyńskim jedzeniem i usiądziemy w cieniu kawiarnianego parasola, aby skosztować soku lub wódki z opuncji.

Piotr Ibrahim Kalwas zgrabnie wplata w informacje o zabytkach i krajobrazach wyspę, kilka historycznych faktów. Dowiadujemy się, że na wyspie stacjonował Zakon Joannitów, który razem z Maltańczykami bronił Europę przed inwazją arabską.  Maltański naród bardzo dobrze wspomina zarządzanie wyspy przez Brytyjczyków, a obecnie jest jednym z najbardziej zadowolonych narodów ze wstąpienia do Unii Europejskiej.  Dużo historycznych faktów przedstawionych w lekki, przyjemny i ciekawy sposób, tak, że mamy ochotę na więcej.

Gozo

Gozo. Radosna siostra Malty – co znajdziesz w przewodniku?

Po pierwsze, znajdziemy piękne zdjęcia, które kuszą, aby wybrać się na wyspę Gozo. Mnie zachwyciły krajobrazy, piękne morze, wspaniałe, senne miasteczka oraz małe place i stare, cudowne domy. Po przeczytaniu tej książki, wpisałam wyspę na listę miejsc do odwiedzenia.

Autor w przewodniku Gozo. Radosna siostra Malty daje nam konkrety – gdzie zjeść, gdzie spać, a także jak się przemieszczać na wyspie, a dla mnie super bonusem są przepisy na pyszne dania Piotra Ibrahima Kalwasa. Ja uwielbiam jedzenie i bardzo lubię kulinarne podróże, odkrywanie nowych kuchni, przepisów i pysznych składników. Z książki wywnioskowałam, że autor też bardzo lubi jedzenie 😊

Przewodnik, z jednej strony jest świetną opowieścią o wyspie i jej tajemnicach, czasami bardzo mrocznych i okrutnych, a czasami wspaniałych i niezwykłych. Ale także dostajemy konkretne informacje historyczne, turystyczne i praktyczne.

Książka Gozo. Radosna siostra Malty Piotra Ibrahima Kalwasa jest świetną książką podróżniczą, dla wszystkich, którzy chcą poznać ciekawe, nowe miejsce, które mogą odwiedzić. A także dla wszystkich, którzy choć na chwilę, chcą się przenieść, choćby w wyobraźni, w piękne miejsce. Polecam serdecznie przewodnik Gozo. Radosna siostra Malty dla każdego, kto interesuje się podróżami i pięknymi miejscami.

Dziękuję za książkę do recenzji wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: Gozo. Radosna siostra Malty

Autor: Piotr Ibrahim Kalwas

Liczba stron: 412

Wydawnictwo: Wielka Litera

Premiera: 17.06.2020

Przeczytaj o innych ciekawych miejscach: Wenecja. Miasto, któremu się powodzi

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook