Książki
George Michael

George Michael – marzyciel i gwiazda

Te przeboje znamy wszyscy, chociaż nie każdy z nas wie, że to jego piosenki. Rozbrzmiewające w trakcie sezonu świątecznego – Last Chistmas, nastrojowe Careles Whisper czy znana i lubiana piosenka Freeadom!’90. Jego piosenki kochają nasi rodzice, a i współcześni odnajdują w nich nieodparty urok. Młodzieńczy czar Georga Michael’a  obezwładniał fanów przez wiele lat, dziś zapraszam na jego historie opowiedzianął słowami Rob’a Javanovic’a.

Dziecko imigrantów i wielka gwiazda

Rodzina Georga Michael’a, a raczej Georgiosa Panosa, pochodziła z greckiej części Cypru. Ojciec artysty wyemigrował do Anglii w poszukiwaniu lepszego życia, tutaj założył rodzinę i dorobił się niezłego majątku tworząc własną restaurację. Matka Georga Michael’a była Lesley Angold Harrison, pochodziła z Wielkiej Brytanii, choć jej przodkowie zamieszkiwali Francję.

Mały Georgios wychowywał się w rodzinie, która wyznawała etos ciężkiej pracy, dochodzenia do sukcesu własnymi siłami i ceniła konkretne zawody. W rodzinie nie brakowało dramatycznych sekretów, o których Georgios dowie się, gdy będzie starszy np. samobójcza śmierć brata matki, który był homoseksualistą. Georgios niczym się nie wyróżniał, wychowywany z siostrami, dobrze rozumiał się z kobietami, jednak zbyt dużo kilogramów i wrodzona nieśmiałość powodowały, że trudno było mi odnaleźć się w szkole, jednak do czasu. Na jego drodze stanie jedna z najważniejszych postaci, która wpłynęła na jego przyszłość i karierę muzyczną, a był to Andrew Ridgeley. Zostali najlepszymi przyjaciółmi i razem próbowali podbić świat.

George Michael

To z Ridgeley’em młody George Michael zaczął komponować i marzyć o zastaniu rozpoznawalnym muzykiem. Marzenie małych chłopców ziściło się. Stworzyli jeden z najbardziej znanych zespołów lat 80-ych – Wham!. Młodzi, przystojni muzycy, który robili niezwykły show. Zanim dotarli na szczyty, ich droga wiodła przez kluby, wytwórnie, które ich odrzuciły i niejedną porażkę, jednak się nie poddali. To Wham! wylansował takie piosenki jak: Wake Me Up Before You Go-Go, Freedom czy I’m Your Man, które śpiewamy do dzisiaj.

Kariera solowa i dramatyczne życiowe zakręty

Mimo wielkiego sukcesu Wham! George Michael zawsze marzył o karierze solowej, miał dość dawania koncertów, występowania w lateksowych spodniach i bycia bożyszczem nastolatek. Kariera z jednej strony go ozłociła i pokazała szerszej publiczności, z drugiej nie ujawniła jego potencjału.  W 1984 roku piosenkarz podjął solową karierę. Wypuścił swoje najbardziej znane piosenki, komponował i tworzył, dodatkowo wspierał fundacje charytatywne, które propagowały wiedzę o AIDS oraz wspierały chorych.

George Michael

Był na szczycie, królował na listach przebojów zarówno w Wielkiej Brytanii jak i całej Europie i na świecie, piosenkami np. Careless Whisper, Faith, Fastlove zdobywał pierwsze miejsca list przebojów. Jego kariera muzyczna rozwijała się przez 25 lat. Był na szczycie, jak i na samym dnie, nienawidził jeździć z tournée, znał największe gwiazdy muzyki tamtych lat: Eltona Johna, Paula McCartneya, Arlete Franklin.

Jednak jego życia nie omijały osobiste tragedie i dramaty. Przez długi czas ukrywał swoją orientację seksualną, tabloidy nie dawały mu żyć, rozdmuchując jego romanse i potknięcia. Przeżył śmierć ukochanego kochanka, który umierał na AIDS.

Późniejsze piosenki Georga Michaela wyrażają ból po stracie, tęsknotę i pasję z jaką zatracał się w miłości. Artysta walczył z depresją, nadużywaniem alkoholu, narkotyków. Mimo swojej wielkości oraz ogromnej kariery –  na kilka tygodni trafił do więzienia. Mimo wielu życiowych zakrętów – udowodnił nie raz, że potrafi tworzyć wspaniałą muzykę, która porywa i zachwyca tłumy. George Michael był postacią nietuzinkową, która na zawsze wpisała się kanon muzyki popularnej.

George Michael

Biografia, która ciekawi – George Michael

Dawno nie czytałam żadnej biografii, a opowieść o Georgu Michael’u w wdaniu Rob’a Jovanovic’’ zafascynowała mnie, przesłuchałam dyskografię piosenkarza, śledziłam kolejne momenty jego kariery. Zaintrygowała mnie osoba, która wyłaniała się z kart książki. Pełna sprzeczności – delikatny marzyciel, który zamienia się  w żądnego sławy, nastolatka, aby stać się udręczonym artystą znanym przez pokolenia. Ciekawa postać, intrygująca książka, której każdy rozdział opisuje fragment życia piosenkarza przez pryzmat jego muzyki, jak i życia osobistego.

Jeśli szukacie ciekawej biografii, albo lubicie piosenki Georga Michael’a, sięgnijcie po tę pozycję.

Jakie biografie polecacie?

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Wielka Litera

Tytuł: George Michael

Autor: Rob Jovanovic

Ilość stron: 390

Wydawnictwo: Wielka Litera

Share this Story
  • George Michael
    Książki

    George Michael – marzyciel i gwiazda

    Te przeboje znamy wszyscy, chociaż nie każdy z nas wie, że to jego piosenki. Rozbrzmiewające w trakcie sezonu świątecznego – Last ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook