Książki
genialna przyjaciółka elena ferrante

Genialna przyjaciółka Elena Ferrante recenzja – nić przyjaźni (toksycznej?)

Zdarzają się takie książki, które od pierwszych stron kradną serce, burzą myśli i powodują drżenie. Taką lekturą jest Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante, historia, tak złożona i wielowątkowa, że trudno opisać jej fenomen. Może tkwi w kreacji niespotykanych bohaterek? Może w konflikcie wewnętrznym, może w sile emocji, jakie wywołują kolejne sceny? Wiem, jedno, to książka, którą chce się czytać i o której chce się rozmawiać.

Od dzieciństwa, aż po kres – Genialna pzyjaciółka

Dojrzała Lenu po telefonie syna Lili, który informuje ją, że przyjaciółka zniknęła, zaczyna snuć opowieść o ich relacji, życiu, wspólnych chwilach i wszystkich skomplikowanych sprawach, które je łączą. Krok po kroku wyłania się obraz przyjaźni z jednej strony toksycznej, z drugiej silniejszej niż jakikolwiek związek z mężczyzną. W Genialnej przyjaciółce poznajemy dzieciństwo i młodość dziewczyn.

Historia Lenu i Lili zaczyna się, kiedy mają po sześć lat. Dwie dziewczynki z biednej dzielnicy Neapolu krok po kroku stają się przyjaciółkami. Jest to relacja niezwykła, silna i mająca niezwykłą wartość dla jednej, jak i drugiej, jednak z całkiem innych powodów.

Kolejne sytuacje w szkole, domu i dzielnicy coraz mocniej łączą ze sobą dwa całkiem odmienne charaktery. Lenu spokojna, poważna, dość ułożona, bystra dziewczynka, która mało wie o życiu, grzeczna i posłuszna jest przeciwieństwem zadziornej Lili. Zbuntowana czarnowłosa, chuda sześciolatka wydaje się nie bać niczego i nikogo. Buntownicza i skłonna do rywalizacji okazuje się bardzo inteligentną osobą, która wszystkie zagadnienia chwyta bardzo szybko. W wieku sześciu lat potrafi czytać i pisać, jednak jej rodzina nie widzi w tym wartości. Lata 50. XX wieku to nie jest najlepszy czas dla kobiet – nierówności społeczne, trudności w dostępie do edukacji, napastowanie seksualne ze strony mężczyzn, przemoc w rodzinie i dzielnicy to rzeczywistość dwóch małych dziewczynek, a później nastolatek.

genialna przyjaciółka elena ferrante

Nie chce zdradzać za dużo fabuły, bo w książce każda scena mówi bardzo dużo o postaciach, łączących więzach oraz posuwa akcję do przodu (książkę można znaleźć na Legimi). Raczej zdradzę Wam, co wywarło na mnie największe wrażenie.

Genialna przyjaciółka – niezwykłe sylwetki kobiet

Książka Eleny Ferrante czaruje postaciami dwóch odmiennych dziewczyn. Każda z nich ma cechy, które można podziwiać i nienawidzić. Ich relacja zabarwiona rywalizacją, podziwem dla siebie nawzajem, troską i niezrozumieniem – oczarowuje czytelnika. Za każdym razem, kiedy odwracamy stronę nie wiemy czego się spodziewać. Choć to Lenu podąża za Lili, jest na początku jej cieniem, to z drugiej strony dzięki jej niezwykłemu zmysłowi obserwacji mamy szansę zobaczyć szerszy kontekst – poznać realia, w których żyją bohaterki, spróbować zrozumieć rządzące dzielnicą prawa. Trudna relacja, która przeżywa wzloty i upadki, ciągle pcha je do przodu. Życie  każdej z nich skręca w inną stronę, jednak bez względu na to, co robią, zawsze w końcu ich drogi się przecinają.

Przyjaźń nie jedno ma imię

Genialna przyjaciółka Elena Ferrante stworzyła książkę mocną i niecodzienną. Tu nie ma jednoznacznych bohaterów i prostych rozwiązań. Wraz z dziewczynami będziemy przeżywać całą paletę emocji, będziemy im kibicować i nienawidzić za podjęte wybory. Fascynujący obraz kobiecej przyjaźni, dorastania, przemiany. Tło społeczne oraz polityczne tylko dodaje pikanterii całej książce.

Jeśli szukacie wspaniałej, złożonej powieści o kobietach, niezwykłych relacjach i macie ochotę na złożoną obyczajową historię, która prowadzi przez kolejne dekady, to Genialna przyjaciółka Eleny Ferrante jest dla Was.

Jest jeszcze 3 tomy opowiadające historię Lelu i Lili:

  • Historia nowego nazwiska
  • Historia ucieczki
  • Historia zaginionej dziewczynki

Recenzja Genialna przyjaciółka

Tytuł: Genialna przyjaciółka

Autorka: Elena Ferrante

Liczba stron: 480

Wydawnictwo: Sonia Draga

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook