Książki

Filozofia na wynos, czyli co filozof miał na myśli?

Zamiast suchych faktów – historia? Zamiast drętwych teorii filozoficznych – wciągająca przygoda? Nie bez powodu mówią, że opowieści potrafią sprzedawać. W Filozofii na wynos Manuela Gretkowska potrafi nam sprzedać bardzo dużo filozofii, w całkowicie nowym wydaniu.

Opowieść o filozofii

Podróżujemy przez wieki z dwójką bohaterów – Marysią i Robertem, którzy poznają filozofię i filozofów na własnej skórze. Odwiedzamy czasy Leonardo da Vinci, Machiavellego, Kartezjusza, Kanta, czy Hegla. Trudne twierdzenia, skomplikowane teorie dotyczące życia, ludzkiego myślenia, rzeczywistości, czasu czy przestrzeni są nam podane w zgrabnych opowieściach, które pokazują, że filozofie da się zrozumieć.

Dałam się uwieść tej książce, wciągnęły mnie losy Marysi i Roberta, zaciekawiła filozofia Hegla, wstrząsnęły czasy, w których za twierdzenie, że Ziemia kręci się wokół Słońca trafiano na stos.

Manuela Gretkowska w książce Filozofia na wynos zrobiła coś niezwykłego, ożywiła filozofię i przykuła czytelnika na bardzo długo do kart powieści. Książka jest fascynująca.

Filozofia na wynos – fastfood, czy trudna teoria?

W trakcie czytania miałam refleksje, że żałuję, że nie przeczytałam tej książki jak miałam przedmiot, filozofia i logika, na studiach. Na pewno niektórzy filozofowie stali by się bardziej przyjaźni, a ich twierdzenia mniej mgliste. Jeśli macie uczyć się filozofii, lub chcecie zgłębić podstawy teorii takich klasyków jak Wolter, Schopenhauer, czy Nietzsche – przeczytajcie tę książkę, a nie pożałujecie.

Wspaniałym dodatkiem do opowieści o filozofach są rysunki Henryka Sawki, który w prześmiewczy, ironiczny sposób komentuje zarówno teorie filozoficzne, jak i nasze czasy. Filozofia na wynos to bardzo ciekawa opowieść, która bardzo mocno mnie zaintrygowała i zachęciła do zgłębienia twórczości Manueli Gretkowskiej.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Narodowemu Centrum Kultury

Tytuł: Filozofia na wynos

Autor: Manuela Gretkowska

Ilość stron: 274

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury

Czytaliście Filozofie na wynos? A może polecicie mi coś ciekawego Manueli Gretkowskiej?

Zapisz

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook