Książki

Filozofia na wynos, czyli co filozof miał na myśli?

Zamiast suchych faktów – historia? Zamiast drętwych teorii filozoficznych – wciągająca przygoda? Nie bez powodu mówią, że opowieści potrafią sprzedawać. W Filozofii na wynos Manuela Gretkowska potrafi nam sprzedać bardzo dużo filozofii, w całkowicie nowym wydaniu.

Opowieść o filozofii

Podróżujemy przez wieki z dwójką bohaterów – Marysią i Robertem, którzy poznają filozofię i filozofów na własnej skórze. Odwiedzamy czasy Leonardo da Vinci, Machiavellego, Kartezjusza, Kanta, czy Hegla. Trudne twierdzenia, skomplikowane teorie dotyczące życia, ludzkiego myślenia, rzeczywistości, czasu czy przestrzeni są nam podane w zgrabnych opowieściach, które pokazują, że filozofie da się zrozumieć.

Dałam się uwieść tej książce, wciągnęły mnie losy Marysi i Roberta, zaciekawiła filozofia Hegla, wstrząsnęły czasy, w których za twierdzenie, że Ziemia kręci się wokół Słońca trafiano na stos.

Manuela Gretkowska w książce Filozofia na wynos zrobiła coś niezwykłego, ożywiła filozofię i przykuła czytelnika na bardzo długo do kart powieści. Książka jest fascynująca.

Filozofia na wynos – fastfood, czy trudna teoria?

W trakcie czytania miałam refleksje, że żałuję, że nie przeczytałam tej książki jak miałam przedmiot, filozofia i logika, na studiach. Na pewno niektórzy filozofowie stali by się bardziej przyjaźni, a ich twierdzenia mniej mgliste. Jeśli macie uczyć się filozofii, lub chcecie zgłębić podstawy teorii takich klasyków jak Wolter, Schopenhauer, czy Nietzsche – przeczytajcie tę książkę, a nie pożałujecie.

Wspaniałym dodatkiem do opowieści o filozofach są rysunki Henryka Sawki, który w prześmiewczy, ironiczny sposób komentuje zarówno teorie filozoficzne, jak i nasze czasy. Filozofia na wynos to bardzo ciekawa opowieść, która bardzo mocno mnie zaintrygowała i zachęciła do zgłębienia twórczości Manueli Gretkowskiej.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Narodowemu Centrum Kultury

Tytuł: Filozofia na wynos

Autor: Manuela Gretkowska

Ilość stron: 274

Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury

Czytaliście Filozofie na wynos? A może polecicie mi coś ciekawego Manueli Gretkowskiej?

Zapisz

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Czego nauczyła mnie książka Elizabeth Gilbert?

Dla jednych najważniejsza książka w życiu, dla innych ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki