Książki

Dziewczyna z wieży, czyli słowiańskie baśnie w najlepszym wydaniu

Mroczna i pasjonująca opowieść osadzona w średniowiecznej Rusi o dziewczynie, która nie chce podać się zwyczajom i idzie pod prąd – czy to może być dobre? Oczywiście! Katherine Arden udowadnia po raz kolejny, że potrafi stworzyć wyrazistą bohaterkę, której przygody wzruszają, zaskakują oraz zmuszają do głębszej refleksji. Dziewczyna z wieży to kontynuacja bestsellera Niedźwiedź i Słowik – pierwszej części o opowieści o Wasi, która widzi czarty.

Dziewczyna z wieży – czarownica czy nie czarownica?

Bohaterką drugiej części cyklu Katherine Arden znów jest Wasia, dziewczyna, która przeciwstawia się swojemu przeznaczeniu i nie podąża drogą, którą wybrali dla niej inni. Nie chce być żoną, matką, ani zostać zamknięta w klasztorze. To, że widzi więcej niż inni, potrafi poznać pradawne moce oraz rozmawia z magicznymi istotami oraz demonami sprawia, że po tragicznych doświadczeniach (opisanych w Niedźwiedź i Słowik), gdzie zginął jej ojciec – Wasylisa postanawia wyruszyć w drogę.

Dziewczyna z wieży

Przebrana za chłopca poznaje smak wolności, tropi bandytów, walczy u boku Wielkiego Księcia oraz ratuje poddanych. Te przygody dobitnie jej pokazują, jak bardzo życie dziewczyn i kobiet jest ograniczane i kontrolowane. Z góry skazane na określoną drogę, bez możliwości decydowania o swoim losie, często zamykane w wieżach i pałacach dzień po dniu tracą swoje ambicje, urodę oraz charyzmę. Wasia mówi takiemu życiu stanowcze – NIE.

Kiedy widzisz więcej niż chcesz…

Kontakt z magią oraz możliwość widzenia więcej niż wszyscy jest dla bohaterki jednocześnie szczęściem i utrapieniem.  Postrzegana przez innych jako wiedźma, musi ukrywać swoje zdolności, jednak to one w krytycznym momencie pozwolą na odwrócenie przeznaczenia Wielkiego Księcia oraz rodziny Wasi.

Dziewczyna z wieży to opowieść pełna starodawnej magii, nie tylko postaci ze słowiańskich legend takich jak: demon zimy i śmierci Morozko, czy Południca, ale przywołuje też dawne baśnie oraz rosyjskie bajki.

Książka Dziewczyna z wieży to wspaniała lektura dla wszystkich, którzy lubią wyraziste, niejednoznaczne bohaterki, słowiańskie opowieści, bajki i legendy. Ale także dla tych, którzy chcą oddać się przygodzie, poczuć wiatr we włosach razem z bohaterką i pomóc uwolnić ludzi od demonów.

Mnie najbardziej podobała się bohaterka, z którą mam nadzieję, że jeszcze się spotkam, ponieważ już nie mogę doczekać się jak potoczą się jej losy. Książka wciągają i bardzo intrygująca.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu MUZA S.A.

Tytuł: Dziewczyna z wieży

Autor: Katherine Arden

Liczba stron: 510

Wydawnictwo: MUZA S.A

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook