Książki

Dziewczyna z pomarańczami – książka, dzięki której zaczęłam czytać

Macie taką książkę, którą możecie polecić prawie każdemu i wiecie, że coś mu się w niej spodoba? Autor, historia, sposób narracji czy ta ulotna magią jaką promieniują niektóre lektury? Ja taką znalazłam i jest o książka, dzięki której zaczęłam czytać. Gatunek jednych odstraszy, drugich zainteresuje, to pozycja, dzięki której zaczęłam czytać literaturę młodzieżową, chociaż śmiało mogę powiedzieć, że nie jest to zwykła książka dla nastolatek. To lektura magiczna.

Akcja – Książka, dzięki której zaczęłam czytać

Dzięki akcji zorganizowanej przez Socjopatkę, czyli Dagmarę z bloga socjopatka.pl przywołałam w swojej pamięci książkę, którą będę wspominać zawsze, choć przeczytałam ją w gimnazjum. Pomyślcie jakie musiała wywrzeć na mnie wrażenie, jeśli polecam ją ponad dziesięć lat później czytelnikom swojego bloga, wierząc, że coś w niej znajdą, a fabuła ich zaczaruje.

Dziewczyna z pomarańczami

 

Akcja Książka, dzięki której zaczęłam czytać ma zachęcać do poznawania nowych gatunków literackich, czerpania z książek inspiracji, rad i rozrywki, ma zachęcać do czytelnictwa tych opornych i tych, którzy bez książki nie wyobrażają sobie życia. W ciągu lipca (01.07.17r.-31.07.17r.) na różnych blogach będziecie mogli śledzić posty z cyklu Książka, dzięki której zaczęłam czytać, poznawać fascynujące lektury, konkretne gatunki literackie i dzielić się spostrzeżeniami od nośnie swoich ulubionych i upatrzonych lektur.

Emocje, szybsze bicie serca, może łza roniona po kryjomu – to jest esencja książek. Uczucia, które wywołują, refleksje jakim się oddajemy po ich lekturze. Może dzięki tej akcji dacie szansę horrorowi, chociaż macie o nim złe zdanie, może zainteresuje Was powieść obyczajowa z wątkiem romansowym choć jesteście wiernymi fanami fantasy, a może skusicie się na pozycję z gatunku literatury młodzieżowej, a przecież jesteście poważnym czytelnikiem literatury naukowej i biograficznej?

Dziewczyna z pomarańczami

Teraz macie szanse coś zmienić, są wakacje, dlatego warto wyjść ze swoich ram, przerwać schemat i sięgnąć po taką lekturę, która może Was zaskoczyć. A jaka książka zafascynowała mnie i dalej przywołuje niezwykłe wspomnienia?

Lektura dla młodzieży, gdzie dorosły znajdzie kawałek siebie

Książka, którą chce Wam przestawić należy do gatunku powieści młodzieżowej. Tu pewnie połowa czytelników przestanie czytać i ucieknie, gdzie pieprz rośnie, jednak dla tych którzy zostaną, mam nie lada niespodziankę, ponieważ ta książka może dużo zmienić w Waszej codzienności. Myślę, że dzięki niej tak często zastanawiam się nad życiem, że dzięki tej historii wierze, że nie ma przypadków, a różne rzeczy zdarzają się nam z jakiegoś powodu. Dzięki niej, wiem, że w życiu jest magia, tylko czasem trzeba jej trochę pomóc, aby nam się ukazała i, że właśnie tej magii warto szukać w codzienności.

Dziewczyna z pomarańczami

źródło: Wydawnictwo Czarna Owca

Powieść Dziewczyna z pomarańczami Jostein Gaarder pozwala na niezwykłe doświadczenie, przeniesie się w świat, gdzie nastoletni Georg znajduje list napisany przez jego nieżyjącego od dawna ojca. List stanie się niezwykłym początkiem przygody, a czerwony wózek, w którym leżał list, będzie symbolem pożegnania z dzieciństwem. Georg poznaje historię swojego ojca i tajemniczej Dziewczyny z pomarańczami, dowiaduje się o niezwykłej miłości, nadziei i poświeceniu. Słowa zapisane w liście pomagają mu zrozumieć swojego ojca, to co się działo, kiedy chorował oraz jego doświadczenia, marzenia i wspomnienia.

Georg pamięta ojca jedynie ze starych filmów i zdjęć, wspomina rozmowy z nim, których wyblakłe wspomnienia błąkają się w jego świadomości. Jednak po znalezieniu listu, postać ojca staje się wyraźna, pytania jakie stawia nastolatkowi nieżyjący rodzic stanowią dla chłopaka realne wyzwanie. Czy Georg odkryje tajemnicę Dziewczyny z pomarańczami, znajdzie sens swojego życia i zrozumie, po co ojciec zostawił mu niezwykłą przesyłkę?

Dziewczyna z pomarańczami

Gaarder proponuje nam w Dziewczynie z pomarańczami odkrywanie magii codzienności, pokazuje nam siłę miłości, której nie niszczy nawet śmiertelna choroba, ukazuje jak ważna dla młodej osoby jest inicjacja i wsparcie rodziców. Powieść nie tylko dla młodzieży, ale i dla dorosłych, których zachwyci język, obrazy malowane za pomocą słowa, niezwykłe Oslo oraz wyzwania z jakimi będzie się musiał zmierzyć Georg.

Dziewczyna z pomarańczami

Powieść dla dorosłych i dla młodzieży, opowieść uniwersalna, poruszająca wrażliwą część duszy. Zostawi Was z wieloma pytaniami. Zaskoczy finałem i wciągnie w wir zagadek. Powieść młodzieżowa to nie tylko tanie miłostki, szkolne problemy czy kłótnie z rodzicami, to również szukanie swojej tożsamości, drogi i przeznaczenia. To zmaganie się z życiem, które nie zawsze maluje się na różowo i jest usłane pieniędzmi, to walka o coś więcej, o przyszłość o zrozumienie własnych potrzeb, poznanie pragnień i pogodzenie się z przeszłością, nie tylko swoją, ale również swojej rodziny.

Jeśli chcecie poszerzyć w te wakacje swoje czytelnicze horyzonty, macie ochotę wniknąć w świat Dziewczyny z pomarańczami, poszukajcie tej książki. Nie zawiedziecie się.

Wszystkie posty w ramach akcji znajdziecie na blogu socjopatka.pl oraz na jej fanpage’u. Zobaczcie jakie jeszcze książki mogą zmienić wasze wakacje.

Co myślicie o powieściach młodzieżowych? Dacie się skusić?

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 11 – prezenty świąteczne dla książkoholika

Święta coraz bliżej i czas pomyśleć o podarunkach ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook