Książki

Dziewczyna z pociągu – podglądając życie

Tytuł: Dziewczyna z pociągu

Autor: Paula Hawkins

Wydawnictwo: Świat Książki

Ilość stron: 327

Mój mikołajkowy prezent zajął mnie na kilka wieczorów. Książkę ,,Dziewczyna z pociągu” chciałam przeczytać od chwili, kiedy jej reklamę ujrzałam w metrze. Okładka jest minimalistyczna, mroczna i obiecuje wiele. Tytuł również mnie przekonał – skojarzenia z podróżami – trafne, choć nie tak do końca. Całość zapowiadała się znakomicie, jednak czy książka spełniła pokładane w niej nadzieję?

Dziewczyna, która jeździła pociągiem

Hmm, to trudne pytanie. Historia Rachel, czyli dziewczyny z pociągu powoli wyłania się na stronach książki to kobieta rozwiedziona, mieszka u znajomej i do tego nie ma pracy. Poznajemy jej problemy i codzienne zmagania z rzeczywistością. Spotykamy ją w pociągu, którym zmierza do pracy z londyńskich przedmieść do centrum. W pociągu widzi różne osoby, jednak obiektem jej zainteresowania nie są współpasażerowie, a mieszkańcy mijanych domów, szczególnie jednego. Podgląda ona życie młodego małżeństwa, które mieszka w okolicy jej dawnego domu. W głowie tworzy sobie ich dokładny obraz, nadaje im cechy charakteru, zawody, a nawet imiona. Tworzy historię nieznanych sobie ludzi i traktuje ich niemal tak jakby ich znała. Nie spodziewa się, że już niedługo spotka ich osobiście. Rachel jest kobietą po przejściach, na kolejnych kartach dowiadujemy się o dramatach jakie rozgrywały się w jej życiu, o demonach jakie dręczą jej dusze i nie pozwalają poskładać swojego życia w jedną całość.

Podglądając życie

Obserwowanie życia innych osób, staje się jej jedynym sensownym zajęciem, aż do czasu. Pewnego dnia widzi coś, czego się nie spodziewała, co wywraca jej życie do góry nogami, a jej los splata się z Megan, Scott’em i Tom’em. Nic nie wydaje się takie jakie powinno być. Zaginięcie, pobicie, duża ilość alkoholu, niepokojąca przeszłość, która dogania nawet po długim czasie, demony, które nigdy nie chcą zasnąć to tło wydarzeń z życia Rachel.

dziewczyna z pociagu

,,Dziewczyna z pociągu” jest specyficzną książką pisaną z perspektywy dwóch kobiet Rachel i Megan, ich pragnienia, niepokoje, marzenia i cele zarysowują się w kolejnych aktach. Nieszczęśliwe małżeństwa, brak perspektyw, nieposkromione seksualne pragnienia to wszystko je łączy i zarazem dzieli. Zniknięcie Megan jest katalizatorem życia Rachel, co z nim zrobi i jak potoczą się jej losy?

Rozczarowanie?

Oczekiwałam wiele po tej książce, enigmatyczny tytuł, zagadkowa okładka i nota od autora podsycała moją ciekawość. Próbowałam wtopić się w życie londyńskich przedmieść, jednak czy to z powodu bohaterki, czy też poszatkowanej narracji przychodziło mi to z trudem. Tempo całej powieści jak na kryminał rozkręcało się bardzo powoli, kolejne tajemnice wydają się zbyt blade i nijakie. Brak mi było wyrazistości i siły zarówno w toczących się wydarzeniach jak i całej zagadce. Plusem książki ,,Dziewczyna z pociągu” jest postać głównej bohaterki, choć nie raz mnie irytowała i miałam ochotę nią potrząsnąć, aby zebrała się w całość, to jej emocje, walka z samym sobą i własnymi demonami jest pokazana bardzo ciekawie. Życie Rachel skłania do refleksji nad przyczynami uzależnień i przemocy domowej oraz iluzji w jakiej potrafi żyć człowiek uwikłany w toksyczne związki.

pociag

To nie jest zła książka

,,Dziewczyna z pociągu” to nie jest zła książka, jednak jak dla mnie jest w niej zbyt mało dynamizmu, tajemnicy i niedopowiedzeń. Ciekawe są kreacje kobiet, całkowicie odmiennych, pełnych sprzeczności, skomplikowanych i kierujących się różnymi motywami, to one napędzają tą książkę. Jednak bez dobrej zagadki to jednak za mało. Moje duże oczekiwania nie zostały zaspokojone, jednak dla osób, które szukają dobrej rozrywki na kilka wieczorów będzie w sam raz. Po skończonej lekturze miałam takie spostrzeżenie, że historia ,,Dziewczyny z pociągu” idealnie nadaje się na film.

P.S. Nie chce zdradzać zbyt dużo fabuły, dlatego tak enigmatyczna recenzja. Nienawidzę spoilerów.

A Wam podobała się ,,Dziewczyna z pociągu”?

Zapisz

Summary:

1,5

Przereklamowana historia i bohaterka, którą trudno polubić.

Share this Story
  • Książki

    Dziewczyna z pociągu – podglądając życie

    Tytuł: Dziewczyna z pociągu Autor: Paula Hawkins Wydawnictwo: Świat Książki Ilość stron: 327 Mój mikołajkowy prezent zajął mnie na kilka wieczorów. ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook