Książki
Drzewa które wybrały Tatry

Drzewa które wybrały Tatry – czyli co Ty wiesz o drzewach?

Co wiesz o drzewach? Skąd się wzięły? Jak wybrały góry na jedno ze swoich królestw? Drzewa które wybrały Tatry to album, który przybliża nam roślinność naszych najwyższych gór. Piękne opisy przyrody, zestawione z konkretnymi informacjami zachęcają, aby spakować mały plecak i zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Drzewa które wybrały Tatry – niezwykły ekosystem

Autorzy książki Drzewa które wybrały Tatry opowiadają o najstarszych towarzyszach człowieka na Ziemi – drzewach. Mówią skąd się wzięły w górach, jak sobie w nich radziły oraz jak wpłynęły na człowieka.

Są obecne w kulturze i literaturze, mityczne drzewa znajdziemy w opowieściach, baśniach i legendach. Drzewo jest często podawane za symbol życia, stałości, oparcia. Opisując poszczególne gatunki autorzy odwołują się do dawnych wierzeń, przytaczają historie związane z drzewami i ich wpływ na życie współczesnego człowieka.

Wspaniałe zdjęcia, które portretują drzewa, które znajdziemy w Tatrach opisują ich majestat i znaczenie dla górskiego ekosystemu.

View this post on Instagram

Okładka książki, która wygląda jak kora drzewa? Czego nie ? To przepięknie wydany album ,,Drzewa, które wybrały Tatry" – niezwykłe zdjęcia i opowieści. Dlaczego zgodziłam się zrecenzować tę książkę, ponieważ paradoksalnie – nigdy nie byłam w Tatrach, nie wiele o nich wiem, a myślę, że warto by tę wiedzę nadrobić i zaplanować podróż w te piękne rejony. Dziś książka towarzyszyła mi na kocyku. Więcej powiem Wam o niej już niedługo ? To były na prawdę bardzo dobre dwa dni, odstres i reset, i nabranie sił i dystansu do pary spraw. A torba i kapelusz to moje dwa tegoroczne, letnie niezbędniki ?Macie takie? #lato #piknik #nakocyku #kapelusz #slomkowatorba #torbadiy #album #drzewaktorewybralytatry #tatry #drzewa #gory #ksiazkaalbym #pieknefotografie #booktime #bookpicnic #bookish #bookart #bookphoto #hatandbag #summerbag #summetime #wparku #relakszksiazka #twrazczytam #nowosci #natrawie #mojekaiazku

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Kiedy idziesz tatrzańskim szlakiem często traktujesz las i mijające drzewa jako nic nieznaczące przerywniki w krajobrazie. Las jako etap do pokonania w podróży na szczyt. A tu dzieje się magia, o każdej porze roku, drzewa zmieniają się i tworzą niezwykły ekosystem, z którym chcąc nie chcą też jesteśmy powiązani. Warto czasem się zatrzymać, przyjrzeć korze, liściom, zachwycić żywicznym zapachem jaki wydzielają drzewa i zastanowić się jaki byłby nasz świat, gdyby ich zabrakło?

Na górskich ścieżkach

Nigdy nie byłam w Tatrach, a ta książka zachęca, aby wybrać się na szlak i podziwiać górski majestat i dostrzec te wszystkie przepiękne rośliny. Ten album może być gratka dla miłośników przyrody, gór, a Tatr w szczególności.

Opowieść z drzewami w roli głównej niesie ze sobą ważny przekaz o znaczeniu roślinności dla zachowania odpowiedniej równowagi w przyrodzie.

Drzewa które wybrały Tatry

Drzewa które wybrały Tatry to historia, nie tylko o drzewach, ale także o ludziach, którzy je kochają. Mamy opowieści o brzozie, buku, jesionie, świerku, limbie czy jodle. Każde z tych drzew jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Wypracowały inne sposoby rozsiewania swoich nasion, każde z nich ma swoje mocne strony i słabości, które czasem człowiek zbyt mocno eksploatuje.

Piękny to album, pełen informacji i opowieści, w którym drzewa z jednej strony jawią się jako niezwyciężeni siłacze, a z drugiej jako ograbione dzieci, które walczą o przetrwanie. Polecam wszystkim, którzy kochają przyrodę, mają na uwadze dobro środowiska i interesują ich niespotykane historie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Tatrzańskiego Parku Narodowego

Ciekawostka: Czytelnik ma do wyboru cztery warianty okładki. Sam możesz zdecydować, które drzewo jest Ci bliższe i chcesz mieć je blisko.

Ciekawostka 2: 31 lipca o 18.00 w Caffe Flora w Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie odbędzie się spotkanie z współautorem książki – Tomaszem Skrzydłowskim, by opowiedzieć o szesnastu drzewach, które wybrały Tatry oraz o ich nietuzinkowej historii zamieszczonej w książce Drzewa które wybrały Tatry. Jeśli jesteście wtedy w Warszawie – to może być fajna opcja na wieczór ?

Tytuł: Drzewa, które wybrały Tatry

Autor: Tomasz Skrzydłowski, Beata Słama

Liczba stron: 234

Wydawnictwo: Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego

Zobacz Dobre reportaże które musisz przeczytać

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook