Książki
Drzewa które wybrały Tatry

Drzewa które wybrały Tatry – czyli co Ty wiesz o drzewach?

Co wiesz o drzewach? Skąd się wzięły? Jak wybrały góry na jedno ze swoich królestw? Drzewa które wybrały Tatry to album, który przybliża nam roślinność naszych najwyższych gór. Piękne opisy przyrody, zestawione z konkretnymi informacjami zachęcają, aby spakować mały plecak i zobaczyć to wszystko na własne oczy.

Drzewa które wybrały Tatry – niezwykły ekosystem

Autorzy książki Drzewa które wybrały Tatry opowiadają o najstarszych towarzyszach człowieka na Ziemi – drzewach. Mówią skąd się wzięły w górach, jak sobie w nich radziły oraz jak wpłynęły na człowieka.

Są obecne w kulturze i literaturze, mityczne drzewa znajdziemy w opowieściach, baśniach i legendach. Drzewo jest często podawane za symbol życia, stałości, oparcia. Opisując poszczególne gatunki autorzy odwołują się do dawnych wierzeń, przytaczają historie związane z drzewami i ich wpływ na życie współczesnego człowieka.

Wspaniałe zdjęcia, które portretują drzewa, które znajdziemy w Tatrach opisują ich majestat i znaczenie dla górskiego ekosystemu.

View this post on Instagram

Okładka książki, która wygląda jak kora drzewa? Czego nie ? To przepięknie wydany album ,,Drzewa, które wybrały Tatry" – niezwykłe zdjęcia i opowieści. Dlaczego zgodziłam się zrecenzować tę książkę, ponieważ paradoksalnie – nigdy nie byłam w Tatrach, nie wiele o nich wiem, a myślę, że warto by tę wiedzę nadrobić i zaplanować podróż w te piękne rejony. Dziś książka towarzyszyła mi na kocyku. Więcej powiem Wam o niej już niedługo ? To były na prawdę bardzo dobre dwa dni, odstres i reset, i nabranie sił i dystansu do pary spraw. A torba i kapelusz to moje dwa tegoroczne, letnie niezbędniki ?Macie takie? #lato #piknik #nakocyku #kapelusz #slomkowatorba #torbadiy #album #drzewaktorewybralytatry #tatry #drzewa #gory #ksiazkaalbym #pieknefotografie #booktime #bookpicnic #bookish #bookart #bookphoto #hatandbag #summerbag #summetime #wparku #relakszksiazka #twrazczytam #nowosci #natrawie #mojekaiazku

A post shared by czytaj-na-walizkach.pl (@czytaj_na_walizkach) on

 

Kiedy idziesz tatrzańskim szlakiem często traktujesz las i mijające drzewa jako nic nieznaczące przerywniki w krajobrazie. Las jako etap do pokonania w podróży na szczyt. A tu dzieje się magia, o każdej porze roku, drzewa zmieniają się i tworzą niezwykły ekosystem, z którym chcąc nie chcą też jesteśmy powiązani. Warto czasem się zatrzymać, przyjrzeć korze, liściom, zachwycić żywicznym zapachem jaki wydzielają drzewa i zastanowić się jaki byłby nasz świat, gdyby ich zabrakło?

Na górskich ścieżkach

Nigdy nie byłam w Tatrach, a ta książka zachęca, aby wybrać się na szlak i podziwiać górski majestat i dostrzec te wszystkie przepiękne rośliny. Ten album może być gratka dla miłośników przyrody, gór, a Tatr w szczególności.

Opowieść z drzewami w roli głównej niesie ze sobą ważny przekaz o znaczeniu roślinności dla zachowania odpowiedniej równowagi w przyrodzie.

Drzewa które wybrały Tatry

Drzewa które wybrały Tatry to historia, nie tylko o drzewach, ale także o ludziach, którzy je kochają. Mamy opowieści o brzozie, buku, jesionie, świerku, limbie czy jodle. Każde z tych drzew jest wyjątkowe i niepowtarzalne. Wypracowały inne sposoby rozsiewania swoich nasion, każde z nich ma swoje mocne strony i słabości, które czasem człowiek zbyt mocno eksploatuje.

Piękny to album, pełen informacji i opowieści, w którym drzewa z jednej strony jawią się jako niezwyciężeni siłacze, a z drugiej jako ograbione dzieci, które walczą o przetrwanie. Polecam wszystkim, którzy kochają przyrodę, mają na uwadze dobro środowiska i interesują ich niespotykane historie.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Tatrzańskiego Parku Narodowego

Ciekawostka: Czytelnik ma do wyboru cztery warianty okładki. Sam możesz zdecydować, które drzewo jest Ci bliższe i chcesz mieć je blisko.

Ciekawostka 2: 31 lipca o 18.00 w Caffe Flora w Alejach Ujazdowskich 4 w Warszawie odbędzie się spotkanie z współautorem książki – Tomaszem Skrzydłowskim, by opowiedzieć o szesnastu drzewach, które wybrały Tatry oraz o ich nietuzinkowej historii zamieszczonej w książce Drzewa które wybrały Tatry. Jeśli jesteście wtedy w Warszawie – to może być fajna opcja na wieczór ?

Tytuł: Drzewa, które wybrały Tatry

Autor: Tomasz Skrzydłowski, Beata Słama

Liczba stron: 234

Wydawnictwo: Wydawnictwo Tatrzańskiego Parku Narodowego

Zobacz Dobre reportaże które musisz przeczytać

 

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Recenzja Kwestia ceny Zygmunt Miłoszewski – niezwykłe zlecenie

Sensacyjno-przygodowa książka z ogromnymi pokładami humoru czy powieść ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki