Książki
droga królow recenzja

Droga królów – bardzo dobra fantastyka w znakomitym wydaniu

Jak tu napisać o książce, tak intrygującej jak Droga Królów Brandon’a Sanderson’a, aby zachęcić Was do jej przeczytania, a z drugiej strony nie zdradzić nic, co popsuje Wam frajdę z czytania? Myślałam, myślałam i wymyśliłam i stąd ten post. Fantastyka jest gatunkiem, po który sięgam od czasu do czasu (moje top 5 książek fantasy). Cieszę się, że moim kolejnym wyborem, z tego obszaru, była właśnie Droga Królów.

Czterech głównych bohaterów i milion wątków

Rozpoczynając przygodę z Drogą Królów Brandon’a Sanderson’a zostajemy wrzuceni w świat, tak nie podobny do naszego, a z drugiej strony tak znajomy. W trakcie czytania możemy odkryć, że jednak sporo w nim znanych nam dobrze motywów, schematów i perspektyw.

Mamy tu historię czterech głównych bohaterów, których poznajemy w czasie rozwijania się historii. Kaladina – człowieka pełnego skrajności, wojownika, który miał zostać chirurgiem. Mimo młodego wieku przeżył już bardzo dużo, a życie odkryje przed nim kolejne przygody.

Poznajemy Shallan – kobietę, która musi oszukać osobę, która okazała jej dobroć, aby uratować swój ród. Zdeterminowana, aby osiągnąć swój cel, nawet nie podejrzewa jak burzliwe losy spotkają jej osobę.

Kolejnym, jednym z głównych bohaterów jest morderca w bieli, który płacze kiedy zabija. Doświadczony niezwykłą przysięgą jest prawie idealną maszyną do zabijania. Co sprawiło, że stał się tym, kim jest? Ostatnią z czołowych postaci jest arcyksiążę, który pragnie pomścić śmierć swojego ojca.

droga królów

Odpryskowi, zacięte bitwy o serca klejnotów, połączenie magii i nauki w Dusznikach – są fascynujące dla czytelnika. A tym, co oprócz historii kolejnych bohaterów przykuwa uwagę, to opowieść w opowieści o dawnych czasach Heroldów, Świetlistych Rycerzy i Spustoszeń. Kolejne strzępy informacji pomagają nam układać sobie kolejne puzzle układanki.

Droga Królów – bohaterzy z krwi i kości oraz wspaniała przygoda

Brandon Sanderson powoli prowadzi czytelnika, pokazuje mu świat, rysuje konteksty oraz zaprasza do zaprzyjaźnienia się i zrumienia bohaterów. Głęboka psychologia postaci to jeden z atutów tej książki. Drugi to, kiedy akcja przyśpiesza, bardzo trudno odłożyć książkę. Emocjonujące dialogi, fascynujące pojedynki, intryga, która zatacza coraz szersze kręgi i przeszłość, która odzywa się do naszych bohaterów są ogromnie interesujące.

Mimo, że książka ma ponad 900 stron i trzyma się ją strasznie nieporęcznie, to jednak bardzo trudno przestać czytać na jednym rozdziale. Kolejne strony odkrywają przed nami tajemnice świata i bohaterów, zachęcają do zadawania pytań, snucia hipotez i kibicowania swoim ulubieńcom.

Wiele dobrego słyszałam o Drodze Królów i dziś sama mogę się pod tym podpisać. Książka jest warta uwagi nawet dla osób, które nie przepadają za fantastyką. Złożony świat, skomplikowani bohaterowie, bardzo ciekawie pokazane ścieżki postaci, które pod koniec książki zaczynają się krzyżować powodują, że każdy znajdzie coś w niej dla siebie.

Kolejna część Drogi Królów Słowa Światłości właśnie na mnie czekają i mrugają z półki. Już wiem, że jeśli zacznę kolejną część, będzie mi bardzo trudno ją odłożyć. Obecnie w Polsce zostały wydane 3 książki tej serii Archiwum Burzowego Światła – Brandon’a Sanderson’a, ile ich będzie na pewno jeszcze do końca nie wiadomo. Ale wiadomo, że warto przeczytać Drogę Królów już dziś.

Tytuł: Droga królów

Seria: Archiwum Burzowego Światła

Autor: Brandon Sanderson

Liczba stron: 954

Wydawnictwo: MAG

Macie swoją ulubioną książkę z gatunku fantasy?

PS. Wydaję e-booka i spełniam marzenia 🙂 Zapisz się na listę oczekujących na e-book ,,Droga do siebie. 7 technik, które odmienią Twoje życie”. Tylko teraz specjalna cena – 29zł!

https://www.subscribepage.com/ebookczytajnawalizkach

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 13 – najlepsze książki 2020

Kiedy myślałam, o tym zestawieniu najlepszych książek 2020 ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook