Rozwój
dobre nawyki

Dobre nawyki – lista 7 moich nawyków

Kiedyś myślałam, że rutyna jest zła, że powtarzalne czynności zabijają spontaniczność i kreatywność. Ale z każdym rokiem przekonuję się, jak właśnie nawyki i rytuały budują moje poczucie bezpieczeństwa oraz porządkują mój dzień. Dobre nawyki dają mi siłę i sprawiają, że każdy dzień ma ogromne znaczenie.  Jak budować dobre nawyki i jakie wdrażać? Poznaj dobre nawyki lista 7 aktywności poprawiających jakość życia.

Jak budować dobre nawyki?

„Jeśli wierzysz, że możesz się zmienić – jeśli uczynisz z tego nawyk – zmiana staje się realna. I na tym właśnie polega prawdziwa siła nawyków: wiedza, że twoje nawyki są takie, jakie sobie wybierasz. „

Charles Duhigg – Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie

My budujemy nawyki, a one nas. Ponieważ to co robimy na co dzień jest ważniejsze niż nam się wydaje. Może sprzyjać naszemu zdrowiu, lepszemu samopoczuciu czy budowaniu bezpieczeństwa finansowego. A równie dobrze nasze nawykowe czynności mogą być destruktywne i powodować, że nasze życie wcale nie wygląda tak jak chcemy.

Nawyki to czynności, które robimy praktycznie bez włączania krytycznego myślenia. Są naszymi przyzwyczajeniami i czynnościami, o których praktycznie nie myślimy tak jak np. mycie zębów.

Jak budować dobre nawyki? Po pierwsze trzeba sobie uświadomić, jakie chcemy, żeby one były, na czym nam zależy. A dwa warto zdać sobie sprawę, że do ich wprowadzenia będą nam potrzebne dwie rzeczysystematyczność, daną czynność musimy powtarzać codziennie. Dwa – wytrwałość, potrzeba czasu, aby dany nawyk się utrwalił i nie zawsze wystarczy osławione 21 dni, ponieważ wprowadzenie niektórych nawyków wymaga więcej czasu – 30 dni, a nawet 60.

Dobrą inspiracją do wprowadzania dobrych nawyków jest książka Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie Charles’a Duhigg’a – tu znajdziesz recenzję, a tutaj na YT – mały skrót tego, co jest w książce.

Moje dobre nawyki lista – szczęśliwa 7

Swoje nawyki tworzyłam stopniowo, obecnie praktykuje wszystkie, jednak zaczynałam od tych najprostszych, jak szklanka wody, do tych, które wymagają od mnie najwięcej dyscypliny – czyli poranna joga czy oszczędzanie. Może będą dla Ciebie inspiracją lub podzielisz się swoimi niezawodnymi nawykami, która budują lepsze życie? Poznaj dobre nawyki lista 7 aktywności niezbędnych do dobrego życia.

1.Poranna joga

Nie jestem specjalistką, ani wytrawną joginką, ale te 15-20 minut na macie daje mi cudowny zastrzyk energii i chęci do odkrywania radości z nowego dnia. To relaks, odpoczynek i jednocześnie pobudzenie. Bardzo się cieszę, że zainteresowałam się jogą i wprowadziłam ją do swojego życia.

2.Pisanie dziennika

Piszę od zawsze – dzienniki, pamiętniki, kalendarze, notesy. Kiedy czasami mam dłuższą przerwę czegoś mi brakuje. Lubię tak dbać o siebie, swoje myśli i porządkować czy dawać upust emocjom. Pisanie dziennika to dla mnie bardzo dobry nawyk, który pomaga zapanować nad chaosem i bałaganem w głowie.

3.Szklanka wody na dzień dobry

Zawsze wieczorem szykuję sobie szklankę wody na rano. Po obudzeniu czuję się odwodniona, a ta szklanka to taka moja pobudka, mini rytuał, który pozwala wygrzebać się z pościeli i ruszyć w nowy dzień. Niby nic, a jednak ja się czuję lepiej.

4.Weekendowe spacery

Tygodnie poświęcone na pracę, raczej mało pozwalają mi na cieszenie się świeżym powietrzem i naturą. W weekendy uwielbiam spacery, wycieczki, pikniki, tak, aby jak najwięcej czasu spędzić na korzystaniu z pięknej pogody. W tym tygodniu, ze względu na sytuację w Polsce zostaje w domu, ale serce tęskni za spacerem.

5.Czytanie na dobranoc

Książkoholik bez czytania usycha. Dlatego kilka stron wieczorem jest jak ukojenie, szczególnie po szalonym i intensywnym dniu. Jeśli jeszcze zdążę coś przeczytać rano to mój dzień jest od razu lepszy.

6.Praktyka wdzięczności

Zauważanie drobiazgów i cieszenie się życiem na co dzień bez spektakularnych momentów, nie było dla mnie takie oczywiste. Jednak od kiedy praktykuje wdzięczność, mam specjalnie do tego przeznaczone strony w moim bullet journal widzę coraz więcej dobrych rzeczy. To takie przesterowanie umysłu na zauważanie pozytywów. Im częściej jesteś wdzięczny, tym częściej masz za co.

dobre nawyki

7.Oszczędzanie

Pieniądze są dla mnie ważne. Posiadanie oszczędności też. Nie wyobrażam sobie wydać wszystkiego z wypłaty, chyba nie mogłabym tak spać. Dlatego różne subkonta, gdzie odkładam pieniądze na różne cele, czy zaokrąglanie kwot przy płatności kartą i oszczędzanie końcówek 5zł, czy 10 zł w ciągu miesiąca może dać dobrą sumę. Oczadzam też na emeryturę na IKE, zastanawiam się nad założeniem IKZE. To początki mojej drogi dbania o finanse, jednak wiem, jak jest to ważny aspekt mojego życia. Jeśli szukacie sprawdzonej wiedzy o tym, jak budować swoje oszczędności, inwestować czy dążyć do wolności finansowej to Wam polecam kilka miejsc:

jakoszczedzacpieniadze.pl – blog Michała Szafrańskiego polecałam już kilka razy

marciniwuc.com – bardzo lubię u Macina Iwucia cykl na YT Wtorki z finansami – bardzo Wam polecam

pieniadzjestkobieta.pl – Diana bardzo fajnie pisze i o oszczędzaniu, jak i inwestowaniu i sprzedawaniu

A jakie Wam się podobają moje dobra nawyków lista 7 aktywności? Jak kształtujecie swoje dobre nawyki?

Share this Story
 • Podsumowanie czerwca i lipca 2020
  Rozwój

  Podsumowanie czerwca i lipca 2020 – tu i teraz

  Letnie miesiące to dla mnie przede wszystkim zwolnienie. Po intensywnych tygodniach majowo-czerwcowych – lipiec jest o wiele luźniejszy, a sierpień planuje ...
 • dobre nawyki
  Rozwój

  Dobre nawyki – lista 7 moich nawyków

  Kiedyś myślałam, że rutyna jest zła, że powtarzalne czynności zabijają spontaniczność i kreatywność. Ale z każdym rokiem przekonuję się, jak właśnie ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Walentynki w domu – 3 sposoby jak zrobić sobie miłe chwile

Walentynki – dla jednych święto komercji, dla innych ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook