Książki
Czytanie dzieciom - mama i dziecko ogląda książkę

Czytanie dzieciom – 5 powodów dlaczego jest ważne

Pamiętam swoje pierwsze książki pełne obrazków, z kilkoma linijkami tekstu. Wyprawy do biblioteki razem z mamą, a potem samodzielne wypady do skarbnicy książek. A a także ekscytację, kiedy zasiadałam w fotelu lub na ławce w ogrodzie i rozpoczynałam nową przygodę z książką. To wspaniałe wspomnienia. Dzieci pamiętają takie rzeczy. Czy warto poczekać, aby same zaczęły czytać i sięgnęły po książki? Nie! Ważne, abyś to Ty pokazał/a im świat liter i niezwykłych opowieści, bez Ciebie nie zakochają się w literaturze. Zobacz, co daje czytanie dzieciom.

Rola rodzica a czytanie

Rodzic na początku życia objaśnia świat dzieciom, pokazuje i uczy. To on jest najważniejszy, bez niego dziecko jest bezradne. Jednak oprócz zapewnienia opieki i przetrwania, jego rolą jest wychowanie. Jeśli chcesz, aby dziecko radziło sobie w życiu, pokazuj mu jak samodzielnie sobie radzić, jeśli chcesz aby potrafiło realizować swoje cele – wspieraj go i pomóż budować pozytywną samoocenę. A jeśli chcesz, żeby czytało książki – samodzielnie czytaj i pokazuj jaką frajdę daje poznanie ciekawej opowieści.

Czytanie dziecom - maluszek ogląda książkę z obrazkami

Dzięki modelowaniu dzieci uczą się najwięcej, obserwują zachowania rodziców i same stosują podobne działania. Kiedy dziecko widzi, że chodzisz do biblioteki, wydajesz pieniądze na książki i spędzasz czas z nową lekturą – w wielu przypadkach zapragnie być tak jak Ty. Szczególnie, jeśli we wczesnym wieku zaczniesz mu czytać. Ciekawe, intrygujące, pouczające i pokazujące świat z wielu perspektyw książki dają dziecku więcej niż myślisz. Jakie są zalety czytania dzieciom? Oto 5 ważnych powodów, dlaczego warto sięgać po książki razem z dzieckiem.

5 powodów dlaczego czytanie dzieciom jest ważne

1.Pokazujesz dziecku, że jest dla Ciebie ważne

Wspólne czytanie to czas poświęcony dziecku, nie tylko zapoznajesz go z intrygującą fabułą, czy ważnymi informacjami podanymi w przystępnej formie, ale przede wszystkim dajesz mu swoją uwagę, czas i uśmiech. Czytanie dziecku pomaga zaspokajać jego potrzeby emocjonalne, daje mu poczucie bezpieczeństwa, buduje więź z rodzicem. Ja do tej pory jestem wdzięczna mamie, że czytała mi bajki, a tacie, że opowiadał polskie legendy (moja historia – dlaczego zaczęłam czytać książki?).

2.Wspierasz rozwój psychiczny dziecka

Oglądanie i czytanie książki to nie tylko emocje, to również rozwój procesów psychicznych, takich jak pamięć, uwaga, koncentracja. Poznawanie i zrozumienie historii wymaga myślenia, analizowania, często wyciągania wniosków. Dzięki codziennemu, systematycznemu czytaniu, umiejętności analityczne i językowe dziecka rozwijają się szybciej. Nabiera ono biegłości językowej, a jego zasób słownictwa się poszerza. Dodatkowo pokazujesz, jak działa świat, wyjaśniasz trudne zagadnienia i pokazujesz możliwe sposoby rozwiązywania problemów.

3.Rozwijasz wyobraźnię i kreatywność

Czas spędzony z książką rozwija wyobraźnie dziecka, pomaga mu budować nowe światy, szybciej kojarzyć fakty i znajdować nowe rozwiązania różnych sytuacji. Wspaniałe opowieści osadzone w różnych czasach sprzyja kreatywnej zabawie, a później efektywnej pracy.

4.Wyrabiasz pozytywne nawyki

Zdobywanie wiedzy, chęć poznawania świata, ludzi, miejsc, zachowań – to daje czytanie książek dziecku na wczesnym etapie. Czytając mu – pokazujesz, że warto dowiadywać się więcej, próbować rozumieć otaczający nas świat, zachowania ludzi i patrzeć nie tylko ze swojej perspektywy, ale również zobaczyć inną stronę medalu widzianą przez innych ludzi.

5.Rozwijasz wrażliwość moralną

Trudne sytuacje, budzące współczucie i smutek też są przydatne, a w historiach dla dzieci dość często się zdarzają, czy to dobrze? Czy trzeba chronić dzieci przed śmiercią, starością, wypadkami – czy jednak lepiej o nich mówić, pokazywać jak sobie radzić z różnymi zdarzeniami? Z pomocą przychodzą książki, które pokazują jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach. Dodatkowo wczuwanie się w różnych bohaterów, próby rozumienia ich motywacji uczą dzieci empatii, odróżniania dobra od zła i pokazują możliwe działanie, nawet w trudnych momentach.

Czytanie dziecom - 7 powodów dlaczego warto czytać dzieciom książki

Myślicie, że czytanie dzieciom ma sens?

Raport z badań Efekty czytania dzieciom od urodzenia

11 powodów dlaczego ludzie czytają książki

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Czego nauczyła mnie książka Elizabeth Gilbert?

Dla jednych najważniejsza książka w życiu, dla innych ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki