Książki
Czytanie dzieciom - mama i dziecko ogląda książkę

Czytanie dzieciom – 5 powodów dlaczego jest ważne

Pamiętam swoje pierwsze książki pełne obrazków, z kilkoma linijkami tekstu. Wyprawy do biblioteki razem z mamą, a potem samodzielne wypady do skarbnicy książek. A a także ekscytację, kiedy zasiadałam w fotelu lub na ławce w ogrodzie i rozpoczynałam nową przygodę z książką. To wspaniałe wspomnienia. Dzieci pamiętają takie rzeczy. Czy warto poczekać, aby same zaczęły czytać i sięgnęły po książki? Nie! Ważne, abyś to Ty pokazał/a im świat liter i niezwykłych opowieści, bez Ciebie nie zakochają się w literaturze. Zobacz, co daje czytanie dzieciom.

Rola rodzica a czytanie

Rodzic na początku życia objaśnia świat dzieciom, pokazuje i uczy. To on jest najważniejszy, bez niego dziecko jest bezradne. Jednak oprócz zapewnienia opieki i przetrwania, jego rolą jest wychowanie. Jeśli chcesz, aby dziecko radziło sobie w życiu, pokazuj mu jak samodzielnie sobie radzić, jeśli chcesz aby potrafiło realizować swoje cele – wspieraj go i pomóż budować pozytywną samoocenę. A jeśli chcesz, żeby czytało książki – samodzielnie czytaj i pokazuj jaką frajdę daje poznanie ciekawej opowieści.

Czytanie dziecom - maluszek ogląda książkę z obrazkami

Dzięki modelowaniu dzieci uczą się najwięcej, obserwują zachowania rodziców i same stosują podobne działania. Kiedy dziecko widzi, że chodzisz do biblioteki, wydajesz pieniądze na książki i spędzasz czas z nową lekturą – w wielu przypadkach zapragnie być tak jak Ty. Szczególnie, jeśli we wczesnym wieku zaczniesz mu czytać. Ciekawe, intrygujące, pouczające i pokazujące świat z wielu perspektyw książki dają dziecku więcej niż myślisz. Jakie są zalety czytania dzieciom? Oto 5 ważnych powodów, dlaczego warto sięgać po książki razem z dzieckiem.

5 powodów dlaczego czytanie dzieciom jest ważne

1.Pokazujesz dziecku, że jest dla Ciebie ważne

Wspólne czytanie to czas poświęcony dziecku, nie tylko zapoznajesz go z intrygującą fabułą, czy ważnymi informacjami podanymi w przystępnej formie, ale przede wszystkim dajesz mu swoją uwagę, czas i uśmiech. Czytanie dziecku pomaga zaspokajać jego potrzeby emocjonalne, daje mu poczucie bezpieczeństwa, buduje więź z rodzicem. Ja do tej pory jestem wdzięczna mamie, że czytała mi bajki, a tacie, że opowiadał polskie legendy (moja historia – dlaczego zaczęłam czytać książki?).

2.Wspierasz rozwój psychiczny dziecka

Oglądanie i czytanie książki to nie tylko emocje, to również rozwój procesów psychicznych, takich jak pamięć, uwaga, koncentracja. Poznawanie i zrozumienie historii wymaga myślenia, analizowania, często wyciągania wniosków. Dzięki codziennemu, systematycznemu czytaniu, umiejętności analityczne i językowe dziecka rozwijają się szybciej. Nabiera ono biegłości językowej, a jego zasób słownictwa się poszerza. Dodatkowo pokazujesz, jak działa świat, wyjaśniasz trudne zagadnienia i pokazujesz możliwe sposoby rozwiązywania problemów.

3.Rozwijasz wyobraźnię i kreatywność

Czas spędzony z książką rozwija wyobraźnie dziecka, pomaga mu budować nowe światy, szybciej kojarzyć fakty i znajdować nowe rozwiązania różnych sytuacji. Wspaniałe opowieści osadzone w różnych czasach sprzyja kreatywnej zabawie, a później efektywnej pracy.

4.Wyrabiasz pozytywne nawyki

Zdobywanie wiedzy, chęć poznawania świata, ludzi, miejsc, zachowań – to daje czytanie książek dziecku na wczesnym etapie. Czytając mu – pokazujesz, że warto dowiadywać się więcej, próbować rozumieć otaczający nas świat, zachowania ludzi i patrzeć nie tylko ze swojej perspektywy, ale również zobaczyć inną stronę medalu widzianą przez innych ludzi.

5.Rozwijasz wrażliwość moralną

Trudne sytuacje, budzące współczucie i smutek też są przydatne, a w historiach dla dzieci dość często się zdarzają, czy to dobrze? Czy trzeba chronić dzieci przed śmiercią, starością, wypadkami – czy jednak lepiej o nich mówić, pokazywać jak sobie radzić z różnymi zdarzeniami? Z pomocą przychodzą książki, które pokazują jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach. Dodatkowo wczuwanie się w różnych bohaterów, próby rozumienia ich motywacji uczą dzieci empatii, odróżniania dobra od zła i pokazują możliwe działanie, nawet w trudnych momentach.

Czytanie dziecom - 7 powodów dlaczego warto czytać dzieciom książki

Myślicie, że czytanie dzieciom ma sens?

Raport z badań Efekty czytania dzieciom od urodzenia

11 powodów dlaczego ludzie czytają książki

Share this Story
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Top 6 książki na Święta – polscy autorzy

Z propozycjami na Mikołajkowe prezenty się nie wyrobiłam, ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki