Pamiętam swoje pierwsze książki pełne obrazków, z kilkoma linijkami tekstu. Wyprawy do biblioteki razem z mamą, a potem samodzielne wypady do skarbnicy książek. A a także ekscytację, kiedy zasiadałam w fotelu lub na ławce w ogrodzie i rozpoczynałam nową przygodę z książką. To wspaniałe wspomnienia. Dzieci pamiętają takie rzeczy. Czy warto poczekać, aby same zaczęły czytać i sięgnęły po książki? Nie! Ważne, abyś to Ty pokazał/a im świat liter i niezwykłych opowieści, bez Ciebie nie zakochają się w literaturze. Zobacz, co daje czytanie dzieciom.
Rola rodzica a czytanie
Rodzic na początku życia objaśnia świat dzieciom, pokazuje i uczy. To on jest najważniejszy, bez niego dziecko jest bezradne. Jednak oprócz zapewnienia opieki i przetrwania, jego rolą jest wychowanie. Jeśli chcesz, aby dziecko radziło sobie w życiu, pokazuj mu jak samodzielnie sobie radzić, jeśli chcesz aby potrafiło realizować swoje cele – wspieraj go i pomóż budować pozytywną samoocenę. A jeśli chcesz, żeby czytało książki – samodzielnie czytaj i pokazuj jaką frajdę daje poznanie ciekawej opowieści.
Dzięki modelowaniu dzieci uczą się najwięcej, obserwują zachowania rodziców i same stosują podobne działania. Kiedy dziecko widzi, że chodzisz do biblioteki, wydajesz pieniądze na książki i spędzasz czas z nową lekturą – w wielu przypadkach zapragnie być tak jak Ty. Szczególnie, jeśli we wczesnym wieku zaczniesz mu czytać. Ciekawe, intrygujące, pouczające i pokazujące świat z wielu perspektyw książki dają dziecku więcej niż myślisz. Jakie są zalety czytania dzieciom? Oto 5 ważnych powodów, dlaczego warto sięgać po książki razem z dzieckiem.
5 powodów dlaczego czytanie dzieciom jest ważne
1.Pokazujesz dziecku, że jest dla Ciebie ważne
Wspólne czytanie to czas poświęcony dziecku, nie tylko zapoznajesz go z intrygującą fabułą, czy ważnymi informacjami podanymi w przystępnej formie, ale przede wszystkim dajesz mu swoją uwagę, czas i uśmiech. Czytanie dziecku pomaga zaspokajać jego potrzeby emocjonalne, daje mu poczucie bezpieczeństwa, buduje więź z rodzicem. Ja do tej pory jestem wdzięczna mamie, że czytała mi bajki, a tacie, że opowiadał polskie legendy (moja historia – dlaczego zaczęłam czytać książki?).
2.Wspierasz rozwój psychiczny dziecka
Oglądanie i czytanie książki to nie tylko emocje, to również rozwój procesów psychicznych, takich jak pamięć, uwaga, koncentracja. Poznawanie i zrozumienie historii wymaga myślenia, analizowania, często wyciągania wniosków. Dzięki codziennemu, systematycznemu czytaniu, umiejętności analityczne i językowe dziecka rozwijają się szybciej. Nabiera ono biegłości językowej, a jego zasób słownictwa się poszerza. Dodatkowo pokazujesz, jak działa świat, wyjaśniasz trudne zagadnienia i pokazujesz możliwe sposoby rozwiązywania problemów.
3.Rozwijasz wyobraźnię i kreatywność
Czas spędzony z książką rozwija wyobraźnie dziecka, pomaga mu budować nowe światy, szybciej kojarzyć fakty i znajdować nowe rozwiązania różnych sytuacji. Wspaniałe opowieści osadzone w różnych czasach sprzyja kreatywnej zabawie, a później efektywnej pracy.
4.Wyrabiasz pozytywne nawyki
Zdobywanie wiedzy, chęć poznawania świata, ludzi, miejsc, zachowań – to daje czytanie książek dziecku na wczesnym etapie. Czytając mu – pokazujesz, że warto dowiadywać się więcej, próbować rozumieć otaczający nas świat, zachowania ludzi i patrzeć nie tylko ze swojej perspektywy, ale również zobaczyć inną stronę medalu widzianą przez innych ludzi.
5.Rozwijasz wrażliwość moralną
Trudne sytuacje, budzące współczucie i smutek też są przydatne, a w historiach dla dzieci dość często się zdarzają, czy to dobrze? Czy trzeba chronić dzieci przed śmiercią, starością, wypadkami – czy jednak lepiej o nich mówić, pokazywać jak sobie radzić z różnymi zdarzeniami? Z pomocą przychodzą książki, które pokazują jak rozmawiać z dziećmi o trudnych sprawach. Dodatkowo wczuwanie się w różnych bohaterów, próby rozumienia ich motywacji uczą dzieci empatii, odróżniania dobra od zła i pokazują możliwe działanie, nawet w trudnych momentach.
Myślicie, że czytanie dzieciom ma sens?
Raport z badań Efekty czytania dzieciom od urodzenia
11 powodów dlaczego ludzie czytają książki