Książki

Czytadło 10# Rozwój ponad wszystko

,,Nie tłumacz się, DZIAŁAJ” Braian Tracy

Przeczytana już w połowie marca, w końcu doczekała się recenzji. Książkę pożyczyłam od brata, który był nią zachwycony, szczególnie stroną praktyczną, różnego rodzaju zadania pozwalają przetestować zdobytą wiedzę. Zachęcona, postanowiłam, że przeczytam i raczej…się nie zawiodłam.

,,Najważniejszym i największym triumfem człowieka jest zwycięstwo nad samym sobą” Platon

DSC06705

 

Działanie ponad wszystko

Ten cytat bardzo dobrze obrazuje idee, które znajdziemy w książce. Tracy pisze o samodyscyplinie, czyli zapanowaniem nad sobą, pragnieniami, słabościami, po to by dzięki swoim umiejętnościom i małym zmianom osiągnąć swoje cele, a tym samym sukces.

Samodyscyplina jest przedstawiana w książce, jako klucz do lepszego życia zarówno w sferze zawodowej jak i prywatnej. Wiąże się ona z odwagą, wytrwałością, a także lepszą komunikacją, jest środkiem do, a nie celem samym w sobie. Według autora samodyscyplina jest decydującym czynnikiem, jeśli chodzi o pokonywanie wyzwań, jakie stają na drodze do różnego rodzaju osiągnięć. Opieranie się pokusie odkładania na później, wytrwałość w działaniu i nie poddawanie się po pierwszej porażce zbliża nas do tego, czego pragniemy. Autor pisze o wartości nieustannego motywowania się do wypełniania planu dnia, czy cięższej pracy niż wymaga od nas szef, czy obowiązki, wskazuje, co dzięki tym chwilowym wyrzeczeniom możemy osiągnąć. Praca ponad wymagane 8h, uczenie się od najlepszych czy silna wiara, że marzenia można spełnić, pomagają w zamiennie ich na cele do osiągnięcia.

DSC06701

Rady i ćwiczenia przedstawione przez Braian’a Tracy’ego są jakby znane, gdzieś o nich słyszałeś, może czytałaś coś podobnego. Momentami mało odkrywcze, a jednak coś w nich jest. Może to, że każdy z rozdziałów zajmuje się osobnym czynnikiem, który wpływa na dyscyplinę w życiu, mamy osobowość, pracę, charakter, czy już wspominane odwagę i wytrwałość. Tracy dobitnie i jasno pokazuje, że marzenia same się nie spełnią, a trzeba do tego ciężkiej, wytężonej i co najważniejsze regularnej pracy. Woła do nas ,,Działaj!”, jeśli chcesz osiągnąć coś znaczącego w swoim życiu musisz ruszyć się z kanapy i wziąć się do roboty.

Rozwój, czyli samodyscyplina i odwaga

Osobiście za najciekawszy rozdział uważam ten mówiący o samodyscyplinie i odwadze, jest tam kilka mądrych myśli na temat strachu oraz jego odczuwania, a także sposoby na walkę z irracjonalnym lękiem, który paraliżuje nas przed podjęciem działań. Pytania, na końcu rozdziału to między innymi: ,,Jaki wielki cel byś sobie wyznaczył , gdybyś wiedział, że musi się udać?”

Książka jest podzielona na trzy części, pierwsza traktuje o wpływie samodyscypliny na osobisty sukces. Druga porusza kwestie biznesu i sprzedaży – znajdziemy w nim wiele przykładów przedsiębiorców i firm, które osiągnęły tzw. sukces, a także ich sposoby jak dotrzeć na szczyt. Ostatnia część mówi o samodyscyplinie w życiu prywatnym, o tym jak konsekwencja może pomóc w relacjach z partnerem, dziećmi, czy w poprawie kondycji fizycznej.

rozwój

rozwój

Pozycja zawiera wiele przykładów porażek i sukcesów zarówno z historii, jak i doświadczenia samego Braiana Tracy’ego, są to dobre ilustracje teoretycznych zagadnień. Ciekawa jest część praktyczna, która pozwala przetestować kilka różnych ćwiczeń na sobie. Po każdym rozdziale mamy zbiór zadań do samodzielnego wykonania, które mogą pomóc w kształtowaniu samodyscypliny.

Jak dla mnie książka nie jest bardzo odkrywcza, jednak lekki styl oraz kilka świetnych cytatów przyciągnęło moją uwagę. Również niektóre ćwiczenia zasługują na to by poświęcić im czas. Jest to dobra książka, jeśli ktoś poszukuje różnych możliwości rozwoju, jednak dla wymagających czytelników i osób zajmujących się rozwojem osobistym od dłuższego czasu, może być za mało odkrywcza.

,,Jeśli nie osiągniesz zwycięstwa nad samym sobą zostaniesz przez siebie pokonany” Napoleon Hill

rozwój

P.S. U mnie domowe przygotowania do Świąt. A także odpoczynek, mam kilka ciekawych książek, z których możecie się spodziewać recenzji. Również znalazł się czas by pooglądać filmy, do których zbierałam się kilka miesięcy. Szkoda tylko, że nie bardzo pogoda na spacer, bo aparat się kurzy.

Podziel się swoją opinią, komentarzem. Będę wdzięczna za każdą wskazówkę:)

Share this Story
  • Książki

    Czytadło 10# Rozwój ponad wszystko

    ,,Nie tłumacz się, DZIAŁAJ” Braian Tracy Przeczytana już w połowie marca, w końcu doczekała się recenzji. Książkę pożyczyłam od brata, który ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Jak wytresować lorda. O elitarnych szkołach z internatem

Kiedy wybierasz do czytania reportaż, wiedz, że zostaniesz ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook