Rozwój

Czy umiesz się zatrzymać – łapanie równowagi?

Chcę usiąść i przeczytać książkę, wreszcie wyciągnąć się na kanapie i spełnić swoje poranne życzenie ,,Położyć się spać i nie wstawać do rana”. Czy to możliwe? Nie, znów tysiąc rzeczy do zrobienia. Szybki bieg z pracy, obiad w pośpiechu, lista rzeczy do zrobienia, może jeszcze jakieś spotkanie z ludźmi, którym już od tygodnia odmawiam i mówię ,,za tydzień na pewno się spotkamy”. Znów nici z odpoczynku. Też to znasz?

CAM01499-002

Gdzie równowaga?

Gonią cię terminy w pracy, początek nowego zlecenia, chcesz się wykazać, a może masz po prostu stresujące obowiązki? Już zapomniałeś co to równowaga, co to odpoczynek? Ja też.

Złapałam się na tym, że ostatnio sama wpadłam w podobny rytm życia – ,, na pełnych obrotach”, jednak bez przyjemności.

Zamiast chwili dla siebie po pracy, zjedzenia spokojnego obiadu i relaksu z książką, wpadając do domu myślę o tym co mam do zrobienia. Wieczorem planowałam listę na kolejny dzień, wyznaczałam spotkania z bliskimi, rezerwowałam czas na telefon do rodziny i znajomych. Nawet pranie i prasowanie znalazło się w moim kalendarzu. Jednak o czymś zapomniałam. O czymś najważniejszym w tym zamieszaniu zwanym – dorosłym życiu. O SOBIE!

DSC08325-001

Umiesz się zatrzymać?

Po co mam iść na kolejne spotkanie ze znajomymi, kiedy padam na twarz, a ostatnią rzeczą o jakiej marze jest wychodzenie z domu? Albo dlaczego mam stać nad deską do pracowania, kiedy chciałabym spokojnie odpocząć pod kocem i obejrzeć serial?

Pranie mogę schować do szafy, może poczekać na lepszy dzień, kiedy bez poczucia winy wobec siebie wyciągnę je i uprasuje. Moi bliscy będą się bardziej cieszyć z przytomnej i kontaktującej Pauliny, niż z zombie, które niemrawo przytakuje w amoku. Teraz. zamiast umawiania się, bo komuś zrobi się przykro wybieram czas dla siebie– chwile z książką, muzyką, wcześniejszym położeniem się spać, czy spacerem.

CAM01455

Wybieram siebie!

Dla siebie

W chwilach nadmiernego stresu często zapominam o tym, że warto się zatrzymać, rozejrzeć co jest mi potrzebne, co mogę oddać, a co chce zostawić. Nie potrzebuje kolejnego wyjścia na zakupy, a sprzątanie mogę przełożyć na inny dzień, kiedy praca dała mi w kość. Nie muszę wszystkiego robić sama. Teraz już wiem, że warto poprosić o pomoc, delegować zadania i złapać moment dla siebie. Tą chwilę z kubkiem ciepłej herbaty, czy dłuższego poleżenia w łóżku przed pracą. Łapanie równowagi to przypominanie sobie, że czasem mogę odpuścić, że jest coś ważniejszego niż plan, kolejny projekt, nowe buty.

DSC08165

Dla mnie równowaga to nie górnolotne słowo umieszczone nad planem dnia w kalendarzu, a codzienna mała chwila na spokojne śniadanie czy posłuchanie muzyki, która pozwala złapać mi oddech.

A Ty umiesz się zatrzymać? Rozglądasz się czasem po swoim życiu czy nie zgubiłeś SIEBIE?

Zapisz

Share this Story
  • Rozwój

    Bądź dla siebie dobra!

    Stoi przed lustrem, wykrzywia twarz w grymasie. Oczy spoglądają z zakłopotaniem na nieidealną twarz, którą chciałaby zmienić na każdą inną. Niestety, ...
  • Rozwój

    Czy umiesz się zatrzymać – łapanie równowagi?

    Chcę usiąść i przeczytać książkę, wreszcie wyciągnąć się na kanapie i spełnić swoje poranne życzenie ,,Położyć się spać i nie wstawać ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Rozwój

Zobacz również

Jak czuć się dobrze ze sobą? Co z tą akceptacją?

Miałaś, kiedyś tak, że czułaś się jak milion ...

Droga do siebie

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook