Książki

Czy dom spokojnej starości to na pewno dobry pomysł?

,,Aleja samobójców”

Marek Krajewski i Mariusz Czubaj

Liczba stron: 288

Wydawnictwo: W. A.B

Co łączy ,,Eden”, okrutną zbrodnię i tajemniczego profesora zajmującego się sektami? Po przeczytaniu książki Krajewskiego i Czubaja będziesz wiedział to i jeszcze więcej. Dla osób ceniących twórczość Marka Krajewskiego to nie lada gratka. Wciągająca historia, pełna niedomówień, zagadek i oraz wyrazista postać głównego bohatera, czy to wystarczy, aby porwać czytelnika?

aleja

W duszny, czerwcowy dzień nadkomisarz Jarosław Pater dostaje wezwanie do gdańskiego Domu Spokojnej Starości, w którym dokonano makabrycznego odkrycia. Cała sprawa z pozoru podobna do innych, okazuje się zawiłą zagadką, która może kosztować nadkomisarza nie tylko kilka nieprzespanych nocy, ale również życie. Co łączy oskalpowaną ofiarę, znanego profesora, rytualny mord oraz tajemnice sprzed lat? Kiedy sprawa wikła się coraz bardziej, niespodziewanie wkracza ABW, które nie pozostawia złudzeń i odsuwa Patera od sprawy.

Kryminał Krajewskiego i Czubaja rozwija się powoli, a akcja rytmicznie posuwa się do przodu, jednak czasem ma się wrażenie niepotrzebnych scen i zbytecznych opisów. Mimo tego intryga, która zapętla się wokół postaci ma mocne podstawy, dlatego nie odłożysz książki zbyt szybko na półkę. Niewątpliwą zaletą kryminału jest postać Patera, uwielbiającego obstawiać zakłady bukmacherskie, grać w pokera i ciągle poprawiać wypowiadających się współtowarzyszy. Bohater szorstki w słowach i oszczędny w czynach, kierujący się logicznym myśleniem może przypaść do gustu nie tylko fanom kryminałów.

DSC09038

Kryminał z Wybrzeżem w tle

Dla niektórych minusem mogą być przydługie opisy gnijących gór śmieci (opisywany protest śmieciarzy na wybrzeżu), czy ludzi korzystających z letnich urlopów i opalających się na nadbałtyckich plażach, tych i innych znajdziemy w książce pod dostatkiem. Kolejną wadą może być powielanie niektórych schematów i wypróbowanych trików, choćby w postaci Patera, który lubuje się w klasycznym roku oraz zna się na piłce nożnej, co przypomina innych detektywów, policjantów czy agentów pojawiających się na łamach literatury.

Jednak, mimo wszystko wady nie przysłaniają wartkiej narracji i ciekawej historii. Może brakuje miejscami polotu i świeżości w przedstawieniu zagadki, która porwałyby czytelnika, to jednak letni wieczór z tą książką nie będzie stracony.

Czytaliście książkę? Jeśli tak, zapraszam do podzielenia się wrażeniami?

Zastanawiam się nad kolejnymi pozycjami tych autorów, może coś mi polecicie?

Zapisz

Share this Story
  • Książki

    Czy dom spokojnej starości to na pewno dobry pomysł?

    ,,Aleja samobójców” Marek Krajewski i Mariusz Czubaj Liczba stron: 288 Wydawnictwo: W. A.B Co łączy ,,Eden”, okrutną zbrodnię i tajemniczego profesora ...
Load More Related Articles
Load More By paulina
Load More In Książki

Zobacz również

Co czytać przed snem i dlaczego jest to dobre dla mózgu?

Zastanawiasz się nad wprowadzeniem jednego dobrego nawyku w ...

O mnie


PAULINA GAWORSKA-GAWRYŚ
Psycholożka, która zakochała się w pisaniu. Wielbicielka książek wszelakich, amatorka kawy oraz małych i dużych podróży. Wie, że warto czytać i chce do tego przekonać innych. Jeśli nie wiesz, co czytać, albo gdzie pojechać - dobrze trafiłeś!

Darmowy e-book

Facebook

Kawa do książki